![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![22 tony stali, 35 m wysokości, a na szczycie 50 mkw. polskiej flagi – jesienią 2018 r. na rondzie Dmowskiego kolo zamku w Lublinie stanął Maszt Niepodległości. Montaż konstrukcji i wszelkie niezbędne pozwolenia zorganizowała Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Fundusze w kwocie 676 tys. zł wyłożyły trzy państwowe spółki: puławskie Azoty, PGE Dystrybucja i Lubelski Węgiel Bogdanka. Sześć razy w roku wynajęta przez lubelski samorząd firma zdejmuje przybrudzoną flagę, wiesza nową, a starą przekazuje do utylizacji](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2020/2020-08/f6611ed94ff383395adda632f1ee1ec2_org_830.jpg)
Maszt i flaga Polski w każdej polskiej gminie – ruszył nowy rządowy program „Pod biało-czerwoną”. – Postawy patriotyczne trzeba krzewić – komentuje wójt podlubelskiej gminy.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Wysokie maszty z biało-czerwonymi flagami mają stanąć w każdej polskiej gminie. To najnowszy pomysł polskiego rządu na uczczenie setnej rocznicy niepodległości i Bitwy Warszawskiej.
– Niech świadczą o tym, że polskość to jest wielka, wspaniała wartość. A biało-czerwona flaga niech łączy – mówił premier Mateusz Morawiecki w Tychach, ogłaszając start nowego rządowego programu.
By wziąć w nim udział, samorządy nie muszą składać żadnych wniosków. O tym, czy maszty trafią do danej gminy, zdecydują jej mieszkańcy, składając podpisy online. W gminie do 20 tys. mieszkańców potrzeba co najmniej 100 podpisów, w gminie od 20 do 100 tys. mieszkańców – 500 podpisów, a w ponadstutysięcznych miastach – tysiąc.
Organizatorzy zachęcają, by głosować jak najliczniej. Za wysoką frekwencję przewidzieli nawet nagrodę. W trzech gminach, w których zagłosuje najwięcej osób w stosunku do liczby mieszkańców, w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie będzie uczestniczył osobiście szef rządu.
– Będziemy walczyć. Zrobimy akcję w mediach społecznościowych i będziemy zachęcać do głosowania przez naszych gminnych aktywistów – zapowiada Edwin Gortat, wójt podlubelskiej gminy Wólka. Jego zdaniem, to dobry pomysł. – Postawy patriotyczne trzeba krzewić i powodować, by biel i czerwień kojarzyły się z Polską. Każdy taki akcent pomoże, a na pewno nie zaszkodzi.
O włączeniu się do akcji myślą też we Włodawie.
– Słyszałem o tym projekcie i wstępnie jesteśmy tym zainteresowani. Nie mamy miejsca, w którym na stałe powiewałaby polska flaga. Mieszkańcy często wspominają o Lublinie, gdzie przy Zamku stoi wielki maszt. Może nie tak duży, ale jednak jakiś warto by zamontować i u nas – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Głosy poparcia mieszkańcy gmin mogą składać do 11 listopada pod adresem gov.pl/web/bialoczerwona. Wyniki zbiórki zostaną ogłoszone 29 listopada. Koszty programu nie są jeszcze znane. Pokryje je Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)