Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 maja 2021 r.
20:39

Matura 2021 i droga do normalności. Nie wszyscy ósmoklasiści wrócą przed egzaminem do szkół

0 A A
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego (fot. Maciej Kaczanowski)

We wtorek rozpoczynają się matury, które potrwają do 20 maja. Wcześniej, bo już 17 maja uczniowie wracają do szkół w trybie hybrydowym. Wielu z nich krytykuje to rozwiązanie, a nauczyciele… w wielu kwestiach ich popierają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Maturę w tym roku zdawać będzie u nas ok. 215 osób. To zarówno tegoroczni jak i wcześniejsi absolwenci – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Bo w tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi więcej niż dotychczas maturzystów poprawiających egzaminy z lat ubiegłych. Wszystko dlatego, że ze względu na epidemię i związane z nią zdalne nauczanie egzamin będzie nieco łatwiejszy. Mniej będzie zadań. W dodatku oparte będą one nie o podstawę programową, której w całości nie udało się zrealizować, a o wymogi egzaminacyjne.

– Egzamin odbywać będzie się w oparciu o obostrzenia sanitarne. Przy wejściu nie będzie mierzenia temperatury, ale będzie dezynfekcja. Maturzyści, żeby mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt będą wchodzić do szkoły trzema wejściami. Nie będzie też egzaminu na auli, a w kilkunastu salach – mówi Stoń.

Dziś zaczyna się też szkolny „powrót do normalności”. Zdalnie uczą się już uczniowie klas I - III szkół podstawowych. Od 17 maja do szkół w sposób hybrydowy mają wracać uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych. Od 31 maja wszystkie szkoły mają już działać stacjonarnie. I właśnie to jest krytykowane.

– Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty – czytamy w petycji „Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!” pod którą wczoraj do południa podpisało się już ponad 562 tys. uczniów.

– Powrót do szkół to głupota – mówi Justyna, uczennica z Lublina która podpisała się pod petycją. – Ósmoklasiści zamiast uczyć się do egzaminu będą musieli przygotowywać się bardziej intensywnie do lekcji. Nas czeka bezsensowny stres, bo przecież wrócimy do szkół jak będzie już wystawiona większość stopni. Moi rodzice boją się, że przez powrót do szkoły zachoruję tuż przed wakacjami. Dlatego i ja i oni uważają, że to niepotrzebne.

Obawy ósmoklasistów podzielają nauczyciele.

– Chociaż logistycznie będzie to trudne cieszymy się, że już wkrótce wracamy do nauki w sposób hybrydowy – mówi Małgorzata Wiślicka, dyrektor SP nr 30 w Lublinie, ale przyznaje też, że pod koniec ubiegłego tygodnia miała spotkanie z wicedyrektorami poświęcone powrotowi do szkół ósmoklasistów. – Musimy zadbać o nich w sposób szczególny żeby przed egzaminem nie rozchorowali się. Mam na myśli koronawirusa. Gdy po feriach do szkół wrócili najmłodsi uczniowie, to już tydzień później mieliśmy dwa oddziały na kwarantannie. Jeśli spotka to ósmoklasistów to nie będą mogli pisać egzaminu w pierwszym terminie.
Wiślicka podkreśla jednak, że problemem jest nie tylko koronawirus.

– Jak bardzo nie dbać o dezynfekcję to w szkołach zdarzają się przecież różne jelitówki, czy zakażenia rotowirusami. One także mogłyby pokrzyżować egzaminacyjne plany, zwłaszcza że uczniowie po blisko roku zdalnego nauczania będą na nie bardziej narażeni – uważa. – Dlatego powrót ósmoklasistów do szkół dopiero po egzaminie byłby bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Nie ma jeszcze żadnej decyzji ale rozważamy, czy zgodnie z prawem możliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania.

Jeśli szkoły nie wprowadzą takiego rozwiązania być może zdecydują o tym sami rodzice.

– Syna do szkoły wyślę dopiero na egzamin – mówi pani Jolanta, mama ósmoklasisty. – Zresztą nie ja jedna. Rozmawiałam z innymi mamami z klasy syna i taką decyzję podjęła już większość z nich. Przecież mówimy tylko o tygodniu nauki więc strata będzie niewielka, a egzamin jest najważniejszy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium