Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

25 maja 2022 r.
18:27

Lubelskie. Mieszkańcy boją się naporu wody Wisły

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A
Kępa Gostecka, przy wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły odc. Wał Letni Radomski. 19 maja spotkali się tu przedstawiciele PGW Wody Polskie z Radomia i Lipska oraz samorządowcy z Łazisk
Kępa Gostecka, przy wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły odc. Wał Letni Radomski. 19 maja spotkali się tu przedstawiciele PGW Wody Polskie z Radomia i Lipska oraz samorządowcy z Łazisk (fot. Wody Polskie)

Wisła się do nas pcha – alarmują mieszkańcy, którzy mają pola w pobliżu wału przeciwpowodziowego w Kępie Soleckiej i Gosteckiej. Chodzi o niemal sto hektarów upraw w gminie Łaziska. Przedstawiciele Wód Polskich byli na miejscu i choć oceniają stan wału jako dobry, zapowiadają, że zajmą się sprawą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie mieszkańców i samorządowców z gminy Łaziska z przedstawicielami Wód Polskich, w gestii których leży bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, było bardzo istotne dla lokalnej społeczności. Rolnicy, którzy mają pola w pasie między wałami boją się, że zmiany, które zachodzą na brzegu Wisły doprowadzą do ponownego zalania ich ziemi.

– Przeżyłem dwie powodzie, to co się dziwić, że dmuchamy na zimne. Kiedy startowałem w wyborach na radnego gminy, to obiecałem sobie, że sprawę umocnienia brzegu rzeki doprowadzę do końca – tłumaczy Wiesław Skrzypczyński, sołtys Kępy Gosteckiej, który jest radnym Gminy Łaziska.

Jeszcze w kwietniu wystąpił z interpelacją, by wójt ponownie interweniował w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Jak tłumaczy, obecny stan linii brzegowej przy małym wale przeciwpowodziowym (tak zwanym Wale Letnim Radomskim) ulega ciągłej erozji i wymaga natychmiastowego remontu.

Radny, podobnie jak pozostali mieszkańcy Kępy Gosteckiej i Kępy Soleckiej, którzy uprawiają nad Wisłą ziemię, obawia się iż obecny stan linii brzegowej może doprowadzić do ponownego zniszczenia ich pracy.

– Ja mam młody, właśnie posadzony sad. Jabłonie. Ale ludzie uprawiają tam maliny, porzeczki. Jest zasiane zboże. To bardzo duży obszar i będą bardzo duże straty – dodaje Wiesław Skrzypczyński.

Mieszkańcy z Kępy Gosteckiej i Kępy Soleckiej obrazowo tłumaczą, że nurt rzeki systematycznie przenosi się ze strony mazowieckiej na ich stronę. Woda sukcesywnie podmywa brzeg od strony gminy Łaziska i osłabia wał, za którym dojrzewają owoce i rośnie zboże.

Ich zdaniem dzieje się tak z powodu zabezpieczeń jakie widzą na drugim brzegu. Oczekują, że ich grunty będą chronione tak samo.

– Przy rzece jest ziemia I i II klasy. Trudno, żeby nic na niej nie było siane i sadzone – komentują pytani dlaczego ryzykują inwestując w teren który jako pierwszy ucierpi w razie wysokiej wody.

– Prowadzimy stały monitoring erodowanego brzegu w celu zaobserwowania zmian kształtowania się linii brzegowej w obrębie przedmiotowego wału przeciwpowodziowego. W ostatniej kontroli stan techniczny wału określono jako dobry, niezagrażający bezpieczeństwu – wyjaśnia Anna Truszczyńska z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Specjaliści tłumaczą, że powstała erozja brzegowa jest wynikiem długotrwałej działalności Wisły, co najmniej kilkunastoletniej.

– Postępujące zmiany w dnie koryta rzeki Wisły wpływają na kierunek nurtu rzeki. Widoczna erozja brzegowa jest prawdopodobnie wynikiem częściowo uszkodzonych oraz zaniżonych budowli regulacyjnych. PG Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Radomiu przeprowadzi dodatkowe oględziny celem stwierdzenia możliwości przeprowadzenia ewentualnego remontu budowli regulacyjnych oraz oszacowania kosztów niezbędnych prac – dodaje Anna Truszczyńska. – Po analizie wyników obserwacji zostaną podjęte odpowiednie działania zapewniające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Jest ogromny, ma burzliwą historię i można go kupić. Mowa o hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Najpierw była petycja mieszkańców, którą później poparli radni sejmiku lubelskiego. A za chwilę Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłoni projektanta.

Karnawałowa fiesta
foto
galeria

Karnawałowa fiesta

Karnawał w rytmie latino? Dlaczego nie. Takie imprezy są możliwe tylko w El Cubano. To dlatego, co weekend klub przyciąga tłumy lublinian spragnionych dobrej zabawy. Jeśli jesteście ciekawi jak się bawiono, to oglądajcie naszą fotogalerię.

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Udany początek przygotowań w wykonaniu piłkarzy Lewartu Lubartów. Drużyna Wojciecha Stefańskiego w pierwszym meczu kontrolnym pokonała czwartoligowy Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0. Nowy szkoleniowiec miał do dyspozycji pięciu testowanych piłkarzy. Z dobrej strony pokazali się jednak klubowi juniorzy, a zwłaszcza Bartosz Hanuszek.

zdjęcia ilustracyjne

Jest ślisko! Ostrzeżenie pogodowe dla 13 powiatów

W sporej części regionu jest ślisko. To przez marznące opady. Kierowcy powinni być ostrożni.

Hrubieszów

Jest szansa na 80 mln zł od Szwajcarów. Burmistrz: „Trzymajcie kciuki”

Gdyby się udało, do Hrubieszowa mogłoby trafić aż 80 mln zł na realizację wspólnego projektu miasta, powiatu i gminy. Pieniądze są do wzięcia z Funduszy Szwajcarskich.

Podlasie do przerwy prowadziło z Victorią Sulejówek 4:0

Podlasie zaczęło gry kontrolne od wygranej z Victorią Sulejówek. Powrót byłego kapitana?

Pierwszy sparing na plus, zwłaszcza w pierwszej połowie. Podlasie po 45 minutach meczu z Victorią Sulejówek prowadziło aż 4:0. Po przerwie gospodarze nic już do tego dorobku nie dorzucili, za to rywale zdobyli dwie bramki i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2.

Kamienica wyburzona, Bernardyńska być może we wtorek będzie przejezdna
Aktualizacja/dużo zdjęć
galeria

Kamienica wyburzona, Bernardyńska być może we wtorek będzie przejezdna

Przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się część ściany kamienicy. W sobotę Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o całkowitej rozbiórce budynku. W niedzielę zakończono prace przy wyburzaniu kamienicy, ale Bernardyńska zostanie najwcześniej otworzona we wtorek

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium