Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2023 r.
7:01

WYBORY 2023. Są wyniki. Opozycja z sejmową większością

0 A A
Tak na sondażowe wyniki wyborów reagowano na wieczorze wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Lublinie
Tak na sondażowe wyniki wyborów reagowano na wieczorze wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

O godzinie 7 rozpoczęły się wybory parlamentarne. W województwie lubelskim uprawnionych do głosowania jest 1 577 418 wyborców, którzy będą oddawali głosy w 2181 komisjach wyborczych. Wybierzemy 27 posłów: 15 w okręgu nr 6 (Lublin) oraz 12 w okręgu nr 7 (Biała Podlaska, Chełm, Zamość), a także sześciu senatorów. Wiadomo już, że frekwencja będzie rekordowa!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 21. Sondaże IPSOS: PiS wygrywa, ale traci szansę na utrzymanie władzy

Agencja badawcza Ipsos na podstawie badań exit poll (badanie przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w kraju) podała sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Opublikowały je już największe stacje telewizyjne w Polsce: TVP, Polsat i TVN.

Wynika z nich, że większość głosujących dzisiaj od godz. 7 rano w kraju Polek i Polaków poparła Prawo i Sprawiedliwość, ale partie opozycyjne mają łącznie zdecydowanie większe poparcie i ogromne szanse na przejęcie władzy.

>>> Sondażowe wyniki wyborów 2023: Opozycja może przejąć władzę. Koniec rządów PiS <<<

Z sondaży wynika, że większość głosujących dzisiaj od godz. 7 rano w kraju Polek i Polaków poparła Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 proc. Kolejne miejsca zajmują: Koalicja Obuwatelska - 31,6 proc., Trzecia Droga – Polska 205 i PSL – 13 proc., Nowa Lewica – 8,6 proc. oraz Konfederacja – 6,2 proc.

Rządząca od czterech lat w Polsce partia Jarosława Kaczyńskiego ma pierwsze miejsce, ale nie zdoła sobie zapewnić większości parlamentarnej niezbędnej do tego, by stworzyć rząd.

Badanie Ipsos dało też bowiem możliwość oszacowania podziału mandatów i frekwencji wyborczej. Sondaż wskazuje na większość opozycji, która może liczyć na 248 mandatów.

 

 

Godz. 20.30 Lublin. Głosowanie wciąż trwa

Teoretycznie do godz. 21 mają potrwać wybory parlamentarne, ale jeśli ktoś wcześniej stanie w kolejce, również może oddać głos.

 

 

20:15 Już za trzy kwadranse zakończy się cisza wyborcza i poznamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Jak zareagują na nie lubelscy politycy?

Będziemy na wieczorach wyborczych w lubelskich sztabach Prawa i Sprawiedliwości w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi (PSL/Polska 2050) w hotelu Ibis Stare Miasto oraz Nowej Lewicy przy Beliniakow. 

19:50 Kiedy wyniki wyborów?

Tuż po godzinie 21:00 poznamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Ankieterzy Ipsos prowadzili przez cały dzień badania exit poll w 900 z 31 tys. obwodowych komisji w kraju. W sumie analizie poddanych zostanie około 90 tys. ankiet.

O 2 w nocy poznany z kolei wyniki z 50% lokali wyborczych, w których byli ankieterzy, a o godzinie 11 w poniedziałek znać będziemy już z około 90 proc. obwodów. I te, jak zapewniają eksperci Ipsos mogą różnić się o 0,5 proc. od tych oficjalnych.

Mediolan. Kolejka do głosowania wydaje się nie mieć końca.

 

Godz. 19:27. Kolejne zdjęcie naszego Czytelnika, który bierze dzisiaj udział w wyborach, głosując zagranicą. Pan Mateusz Gajda przebywa we Włoszech.

– Mediolan. Kolejka na ponad 4 godziny✌️- informuje.
Więcej zdjęć na naszym proofilu na FB.

Godz. 19. Już tylko dwie godziny pozostały do zakończenie głosowania. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21:00.

Osoby które pojawią się w komisji obwodowej do 21, jeśli napotkają na kolejkę będą mogły oddać głos!

Godz. 18:30. Kolejna konferencja prasowa PKW. FREKWENCJA na godz. 17 - 57,5 proc., o blisko 12 proc. więcej niż przed 4 laty!

Do godz. 17 w wyborach do Sejmu i Senatu w całym kraju karty do głosowania wydano 16 mln 425 tys. 830 wyborcom. Frekwencja wyniosła 57,54 proc. To o 11,5 proc. więcej niż o tej samej porze cztery lata temu.

Przypomnijmy, że dziś do godz. 12 zagłosowało 22,59 proc. uprawnionych. - Te kolejne pięć godzin to znaczące przyspieszenie liczby oddanych głosów – przyznał na konferencji prasowej o godz. 18.30 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Podkreślił, że tegoroczny wynik jest lepszy także od tego z rekordowych wyborów prezydenckich w 2020 roku.

W województwie lubelskim do godz. 17 karty do głosowania wydano 55,33 proc. osób uprawnionych. Pod względem najwyższej frekwencji na pierwsze miejsce wskoczył powiat rycki (59,72 proc.).

Dalej znajdują się powiaty: łukowski (58,59 proc.), janowski (58,44 proc.), puławski (57,72 proc.) i lubelski (57,63 proc.). Jeśli chodzi o największe miasta regionu, najlepszy wynik (56,45 proc.) zanotowano w Białej Podlaskiej.

Lublin, z frekwencją na poziomie 53,21 proc. plasuje się pod tym względem na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich. W naszym regionie na ostatnim miejscu plasuje się powiat hrubieszowski. Tu do godz. 17 zagłosowało 51,35 uprawnionych.

 

Godz. 18.15 Najpiękniejsza kolejka - tak posłanka Marta Wcisło po odstaniu 1,4 godziny, podzieliła się z internautami informacją o oddaniu głosu w wyborach do parlamentu.

- ...obywatelski obowiązek spełniliśmy wspónie z Panem Prezydentem Krzysztofem Żukiem - napisała na swoim profilu na FB.

 

Godz. 17.50. W kolejkach stoją także Polacy głosujący poza granicami naszego kraju.

Zdjęcie z niemieckiego Akwizgranu nadesłał nam Karol Gorzkowski. Nasz Czytelnik na swoim profilu na Facebooku oznaczył post: Polonia Głosuje! Twój Głos Ma Znaczenie!

W wyborach 2023 poza granicami Polski głosuje rekordowo dużo naszych rodaków, ponad 600 tysięcy.

W kolejkach muszą odstać także Polacy głosujący w niemieckim Akwizgranie

 

Godz. 17. - Polacy wyraźnie chcą powiedzieć, co myślą – Krzysztof Hetman, szef ludowców na Lubelszczyźnie mówi nam o wysokiej frekwencji w wyborach do parlamentu.

- Frekwencja jest bardzo pocieszająca. Polacy wyraźnie chcą powiedzieć, co myślą o ostatnich ośmiu latach – mówi europoseł Krzysztof Hetman. Szef ludowców na Lubelszczyźnie głosował dzisiaj w obwodzie na osiedlu Szerokie w Lublinie, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. – W odróżnieniu od starszej córki, która po raz pierwszy w życiu głosowała w wyborach odstałem tylko 40 minut. Ona w lokalu wyborczym na Ponikwodzie spędziła ponad 1,5 godziny.

Godz. 16.30. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zagłosował w wyborach do parlamentu. W największej Komisji Obwodowej w mieście, przy ul. Zbożowej, odstał w kolejce aż dwie godziny, co jak przyznał daje nadzieję, że frekwencja w tych wyborach będzie wysoka.

- Wygląda na to, że głosowaliśmy tłumnie i rodzinnie - napisał prezydent Krzysztof Żuk.

 

 

 

Godz. 16. Szykujcie się na kolejki przed obwodowymi komisjami wyborczymi!

Po przedpołudniowym szczycie, przed nami kolejny. Wyborcy po obiedzie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Komisję Obowodową nr 129 w Szkole Podstawowej Nr 4 w Lublinie odwiedziło już 892 z 1707 (frekwencja 52,5 proc.) uprawnionych do głosowania. Przypoimnijmy! Do południa, przez pięć godzin karty w tym lokalu pobrały 393 osoby. Przez kolejny cztery godziny zagłosowało aż 499 wyborców.
Głosowanie potrwa jeszcze niespelna pięć godzin. Osoby które zjawią się przed godz. 21 w lokalu wyborczym choć napotkają na kolejkę, będą mogły oddać głos!

Godz. 16. Wiceprzewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych w powiecie parczewskim nie dokończy pracy przy wyborach.
Mężczyzna w przerwie pił alkohol i wsiadł za kółko. Próbował uniknąć policyjnej kontroli, a po zatrzymaniu okazało się, że miał w organizmie 0,3 promila alkoholu. 50-latek został pozbawiony funkcji. Lubelscy policjanci otrzymali też kilka innych zgłoszeń w sprawie incydentów związanych z wyborami.
 
 
Godz. 15.  Frekwencja w województwie lubelskim nieco niższa niż średnia w kraju - 22,05 proc. czyli o 0,54 proc. mniejsza. Najliczniej do tej pory głosowali mieszkańcy największych miast, sporo kart do głosowania wydano także w powiatach: puławskim, ryckim i parczewskim. Najniższą frekwencję zanotowano w powiecie opolskim.
 
Godz. 14.24. Głosujemy rodzinnie!
 
Pani Irena do Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 13, mieszczącej się w Szkole Podstawowej Nr 19 przy ul. Szkolnej w Lublinie przyszła z  synem Mariuszem i wnukami Markiem i Maksem.
 
– To nasz obywatelski obowiązek - mówi o głosowaniu. - Jeśli wymagamy od kogoś, to wymagajmy najpierw od siebie. Głosuję dla moich dzieci i wnuków - dodała lublinianka.
 
Po godzinie 14 przy ul. Szkolnej z 568 osób uprawnionych do głosowania, karty pobrało już blisko 200 wyborców. Frekwencja na półmetku głosowania wynosi aż 35,6 %!
 
Z kolei 62-letnia pani Anna, która głos oddała w komisji nr 67 mówi: – Wybierając naszych rządzących mamy wpływ na naszą politykę wewnętrzną i zewnętrzną.
 
A rok starszy pan Mirosław tłumaczy: – Zawsze chodzę na wybory, bo jest to mój przywilej i obowiązek.
Pani Irena zagłosowała z synem i wnukami w Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 13, mieszczącej się w Szkole Podstawowej Nr 19 przy ul. Szkolnej w Lublinie (fot. Krzysztof Basiński)
 
 
Godz. 13.30. Kolejna Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniaki nformuje o frekwencji wyborczej na godz. 12: W wyborach do Sejmu i Senatu liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach 28 mln 638 tys. 689 osób. Wydano ponad 6 mln kart czyli 22,59 procent. W roku 2019 na godz. 12 frekwencja wyniosła 18 procent

– Niewątpliwie frekwencja jest wyższa – ocenił szef PKW.

Najwyższa frekwencja jest w okręgu nr 14 - Nowym Sączu, kolejne miejsce ma okręg nr 19 - Warszawa, a trzecie okręg nr 24 - Białystok. Wszędzie tam frekwencja jest ponad 25-procentowa.

Najniższa frekwencja wśród 41 okręgów jest w tej chwili w opolskim (nr 21) - trochę ponad 19 procent. 

Podano również zbiorcze informacje według województw. Najwyższą frekwencję ma podlaskie - 25,23 proc., a dalej małopolskie - 24,28 proc. i mazowieckie - 24,04 proc.

W województwie lubelskim frekwencja na godz. 12 to 22,05 procent.

A jak głosowali mieszkańcy poszczególnych regionów naszego województwa? Dane z Zamojszczyzny są dostępne TUTAJ, a z pow. puławskiego TUTAJ.

W Zamościu frekwencja do godz. 12 wyniosła 23,48 proc., w Chełmie - 24,7 proc, w Białej Podlaskiej - 24,08, w Puławach - 23,59.

W stolicy województwa czyli w Lublinie do urn poszło natomiast 22,84 proc. wyborców.

 

 

Godz. 13. Zamieszanie z referendum ogólnokrajowym

Jak się okazuje, do Państwowej Komisji Wyborczej z całego kraju spływa wiele skarg na członków obwodowych komisji wybroczych. Dotyczą kwestii głosowania w referendum. Wydano specjalny komunikat:

"W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., stanowiące załącznik do uchwały nr 211/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 2023 r. (M.P. poz. 1079).
 
Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać."

Godz. 12. Kolejki w lokalach wyborczych wciąż są bardzo długie

– Poszłam zagłosować, bo to mój obywatelski obowiązek. Jestem kobietą, matką, siostrą, córką. Przyszłość moja oraz mojej córki jest dla mnie ważna, dlatego chcę od najmłodszych lat dawać jej przykład. Cieszę się, że inni też postanowili się ruszyć i pójść do urn. Bo te 30 minut odstane w kolejce to nic w porównaniu do kolejnych 4 lat – mówi 29-letnia pani Ewelina z Lublina.

 

 

 

Godz. 11.40. Nawet godzina czekania w kolejce do urny

Aby oddać głos w wyborach, trzeba odstać nawet ponad godzinę w kolejce. Tak dzisiaj jest np. w obwodowej komisji nr 126 przy ul. Spółdzielczości Pracy w Lublinie. Ale taki czas oczekiwaniamieszkańców miasta nie zniechęca.

– Udział w głosowaniu to nasz przywilej, nie tylko obowiązek – mówi 80-letni pan Gustaw Radzikowski.

W komisji nr 129 przy ul. Hiacyntowej także tłoczno. Od rana do godziny 12 w tej komisji zagłosowało już 380 osób spośród 1707 uprawnionych. Co już teraz daje wyjątkowo wysoką frekwencję.

Ruch w lokalach wyborczych jest też w innych miastach regionu.

Po godz. 11 w obwodowej komisji numer 20 przy ulicy Akademickiej w Białej Podlaskiej również ustawiła się już kolejka. – Przyszłam z wnuczką, bo od maleńkości trzeba przyzwyczajać. To dla niej lekcja patriotyzmu – mówi nam pani Bogusława. – Chodzi o dobro naszej Polski. Zawsze głosuję – przyznaje starsza pani.

Więcej >>> Mieszkańcy Białej Podlaskiej ruszyli do urn

 

Godz. 10.20 Po pierwszej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej

– Wybory przebiegają spokojnie, głosowanie odbywa się bez znaczących problemów i incydentów – poinformował na konferencji prasowej o godz. 10 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Szef PKW wspomniał o trzech zdarzeniach, do których doszło na terenie kraju.

Po rozpoczęciu głosowania jedna z obwodowych komisji w okręgu legnickim zgłosiła problem związany z brakiem prądu. Podobna sytuacja miała miejsce w jednym z lokali na terenie działania Okręgowej Komisji Wyborczej w Słupsku. Obie awarie zostały już usunięte. Słupska OKW zgłosiła też przypadek związany z dostarczeniem do jednej z komisji błędnego spisu wyborców. Poprawne listy zostały już dostarczone do tego obwodu.

Jak poinformowali przedstawiciele PKW, te incydenty nie będą wiązały się z koniecznością wydłużenia godzin głosowania.

- Nie ma takiej potrzeby. Nie wpłynęły również tego typu wnioski z obwodowych komisji wyborczych – powiedział Marciniak.

Na tę chwilę PKW nie podaje jeszcze danych dotyczących frekwencji. Te, według stanu z godz. 12 i 17, zostaną przedstawione na dwóch kolejnych konferencjach, które zaplanowano na godz. 13.30 i 18.30.

Godz. 10. Wyjątkowo wysoka frekwencja

Jak dowiedzieliśmy się, frekwencja w tych wyborach jest wyjątkowo wysoka. Tylko w obwodowej komisji nr 12 mieszczącej się w szkole przy ul. Sierocej w Lublinie od rana do godz. 10 wydano ponad 200 kart do głosowania, a uprawnionych jest 1497 osób. Podobnie sytuacja wygląda w mieszczącej się w tym samym budynku szkoły komisji nr 14. Tu liczba uprawnionych wynosi 1111.

 

Godz. 8. Wszystkie lokale otwarte

Według naszych ustaleń wszystkie lokale wyborcze w województwie lubelskim zostały otwarte zgodnie z planem.

– Nie otrzymaliśmy żadnej informacji o opóźnieniu rozpoczęcia głosowania na terenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Lublinie – mówi nam Daniel Drzazga, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz tutejszej OKW, która swoim zasięgiem obejmuje cały okręg wyborczy nr 6.

Prawidłowy przebieg wyborów w okręgu nr 7 nadzorują delegatury biura w Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej.

– Wszystkie lokale zostały otworzone o czasie. Na tę chwilę nie mamy zgłoszeń o żadnych incydentach – słyszymy od Agnieszki Rutkowskiej z KBW w Chełmie. Podobne informacje tuż przed godz. 8 uzyskujemy w delegaturach w Białej Podlaskiej i Zamościu.

Zamość, godz. 6.54. Tuż przed otwarciem. Bo to obowiązek

Pani Barbara Adamczyk z Zamościa wyszła z domu już po godz. 6. Ma 77 lat, po wypadku porusza się o kulach. Powolutku poszła do najbliższego lokalu wyborczego.

– Biorę udział w głosowaniu, bo to przecież mój obowiązek – tłumaczy zamościanka. Dodaje, że robi to, bo chce żyć w kraju, w którym nie będzie musiała, jak to było kiedyś po paszport chodzić na posterunek policji. – Nie chcę też, żeby nam granice zamknęli. Mam swoje lata, ale chciałabym jeszcze popodróżować po świecie – tłumaczy pani Barbara.

Wspomina, że przez całe swoje dorosłe życie wybory opuściła tylko dwukrotnie: raz, gdy była za granicą, a drugi, kiedy poważnie chorowała.

Była pierwszą osobą przy drzwiach obwodowej komisji wyborczej nr 18 na os. Zamoyskiego w Zamościu, gdy otwierano ten lokal wyborczy. Wkrótce okazało się jednak, że powinna wybrać się do innego. Sędziwa mieszkanka Zamościa przeszła więc kiladziesiąt metrów dalej. Pobrała karty do głosowania, a później wrzuciła je do urny.

 

O mandat posła na Lubelszczyźnie ubiega się 394 kandydatów (średnio 23 na 1 miejsce), a o mandat senatora 22 osoby (w trzech okręgach o miejsce bije się po trzech kandydatów, w pozostałych po dwóch, pięciu, a nawet sześciu). Głosowanie potrwa do 21:00.

WYBORY 2023

SEJM

Okręg nr 6 (Lublin)

Liczba mandatów: 15

liczba zarejestrowanych list: 8

liczba zarejestrowanych kandydatów: 218

 

Okręg nr 7  (Biała Podlaska, Chełm, Zamość)

Liczba mandatów: 12

liczba zarejestrowanych list: 8

liczba zarejestrowanych kandydatów: 176

 

SENAT

Liczba kandydatów

Okręg nr 14 (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki): 3

Okręg nr 15 (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński, świdnicki): 3

Okręg nr 16 (Lublin): 5

Okręg nr 17 (Biała Podlaska, powiaty: bialski, parczewski, radzyński): 2

Okręg nr 18 (Chełm, powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski): 3

Okręg nr 19 (Zamość, powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski): 6

Wyborom towarzyszy referendum ogólnokrajowe, w którym Polacy odpowiadają na cztery pytania:

1) Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2) Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3) Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4) Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”

Wyniki referendum będą wiążące, jeśli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty