Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

6 listopada 2001 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Koreański nieznajomy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Klasyczna sylwetka przypominająca mazdę 323
Klasyczna sylwetka przypominająca mazdę 323

Są samochody, które debiutują w absolutnej ciszy. Poza wąską grupą ludzi nowy model praktycznie jest nikomu nie znany. Tak się sprawy mają w przypadku kia spectra. Czy ktoś słyszał o takim samochodzie? Pewnie nie. Dlatego z tak dużą ciekawością podeszliśmy do testu kia sprectra 1.6, udostępnionego nam przez TechnoTop.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Azjatyckie rysy

Trochę samochodowego baroku, trochę sportowego sznytu, trochę koreńskiej stylistyki i mamy oto nowy model kia spectra, zastępujący sephia II.
Patrząc z boku na nowe kia trudno się oprzeć wrażeniu, że gdzieś już ten samochód widziałem. Po chwili namysłu wpadam na trop. No tak, to nic innego jak stara dobra mazda 323 sedan. Przecież związki Kia z Mazdą trwają od lat. Od lat też koreańscy konstruktorzy czerpią pełnymi garściami z dobrych wzorców. Nie ma się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie.
Przy tym jednak modelu stylistyka wykończenia nadwozia jest typowa dla wyrobów spod znaku Kia. Z przodu, charakterystyczna chromowana kratownica wlotu powietrza, jest jak znak rozpoznawczy tego modelu. Nie ma na rynku drugiego samochodu z tak charakterystyczną kratownicą. Ten element wykończenia karoserii ma być, według producenta, sportowym akcentem. Czy tak jest? Według mnie nie, z pewnością jednak jest to wyróżnik rzadko spotykany na europejskim rynku.
Maska łagodnie przechodzi w środkową część nadwozia. Nisko poprowadzona linia okien ułatwia obserwacją świata zewnętrznego.
Na koniec najsmaczniejsze, czyli tył. Tu rzeczywiście styliści mogą liczyć na słowa pochwały. Elegancki, a zarazem sportowy kształt tylnych lamp zespolonych, lekko poprowadzona linia bagażnika (co nie jest rzeczą łatwą w przypadku karoserii sedan), to sprawiło, że tył kia spectra wyjątkowo przypadł mi do gustu, rekompensując, nie za dużą pojemność bagażnika.
Moja ocena to 4 z 5 możliwych chorągiewek.

Wnętrze

Tu również koreański styl jest bardzo dobrze widoczny. Mam tu na myśli właściwe znaczenie tego słowa. Otóż w standardzie spectra oferuje wykończenie deski rozdzielczej materiałem drewnopodobnym, podłokietnik środkowy oraz klimatyzację. To jest standard! Zatem duży plus.
Na fotelach oraz na wykończeniu boczków drzwi znajduje się welur, o fakturze miłej dla oka i ręki. Skoro już o fotelach, to osobiście preferuję bardziej wyprofilowane kubełki, niż "kanapę” w stylu amerykańskim. Takie właśnie są przednie fotele w spectrze. Dosyć szerokie, nie zapewniające pewnego trzymania ciała w ostrych łukach. Dosyć nieprecyzyjna jest też regulacja pionowa fotela, a właściwie samego siedziska. Kierowcy o wyższym wzroście mogą mieć drobne problemy ze znalezieniem właściwej pozycji za kierownicą.
Materiały oraz jakość wykończenia nie budzą zastrzeżeń. Solidny średni poziom. Nie budzi zastrzeżeń liczba schowków i uchwytów na napoje. Warte podkreślenia jest standardowe montowanie pojemnika na okulary przeciwsłoneczne. Mała przyjemna rzecz, nie zawsze dostępna jako wyposażenie seryjne.
Moje zastrzeżenia wzbudził także brak diody podświetlającej panelik, na którym umieszczono regulację elektrycznych lusterek oraz poziomowanie świateł przednich i oświetlenie tablicy.
Spectra, w założeniu auto rodzinne, spełnia z powodzeniem tę funkcję. W środku oferuje sporo miejsca. Standardowa klimatyzacja, niezłe wykończenie wnętrza. Moja ocena to 4 z 5 możliwych chorągiewek.

Silnik jak chrabąszcz

Samochód, który z TechnoTop otrzymałem do jazd testowych był całkowicie nowy. Na licznikach sumarycznym i dziennym było zaledwie 35 kilometrów. Z tego powodu nie obciążałem zespołu napędowego zbyt ostra jazdą. Mimo że silniki nowoczesnych samochodów są zawsze po hamowaniach, to jednak dotarcia wymagają skrzynia biegów, półosie, słowem wszystkie zespołu służące do przeniesienia napędu.
Już po pierwszych metrach można zapoznać się charakterystycznym brzmieniem silnika. Wysokotonowym, lekko chrapliwym, niestety nie najbardziej przyjemnym dla ucha. Podkreślam jednak, że jest to moje subiektywne odczucie. Trochę mnie to zdziwiło, bowiem producent anonsuje w tym modelu zastosowanie bardzo nowoczesnej jednostki napędowej z rodziny MI-Tech. Silnik o pojemności 1,6 litra oferuje moc 101 KM, spełniającej ostre normy czystości spalin Euro III i Euro IV.
Moc maksymalna jest uzyskiwana dość wysoko, przy 5500
obr./min, zaś maksymalny moment 143 Nm jest dostępny dla kierowcy aż przy 4500 obr./min. Niestety nie miałem dostępu do wykresu przebiegu momentu obrotowego. Jednak po zachowaniu się samochodu można wywnioskować, że krzywa wspina się dosyć wysoko, co wymaga od kierowcy "trzymania” silnika na obrotach. Dało się to wyczuć. Silnik tak naprawdę ożywał dopiero po przekroczeniu bariery 3,5 tys. obrotów. Wówczas nabierał właściwego wigoru. Im wyżej wspinały się obroty, tym żywsza była jednostka napędowa. Typowe zachowanie dla wysokoobrotowych silników z Dalekiego Wschodu.
Mimo że silnikiem trzeba ostro "kręcić” nie dobija się to mocno na zużyciu paliwa. Producent podaje średnie zużycie 8,0-8,3 litra na 100 km. Moim zdaniem jest to lekko zawyżone.
Moja ocena to 3,5 z 5 możliwych chorągiewek.

Podwozie i bezpieczeństwo

Podwozie zachowuje się dosyć stabilnie podczas szybkiej jazdy. Jednak niezależne zawieszenie tylnych kół powoduje, że tył samochodu może czasami szukać swojej drogi, szczególnie podczas szybszego pokonywania ostrych zakrętów pokrytych dziurawą nawierzchnią. To wymaga nieco przyzwyczajenia.
Jednak biorąc pod uwagę funkcje tego samochodu, mogę stwierdzić że zawieszenie jest komfortowo miękkie. Niestety pracuje trochę za głośno.
W pakiecie standardowym nabywca spectry otrzyma poduszkę powietrzną kierowcy, napinacze pirotechniczne pasów. Niestety system ABS, a przede wszystkim druga poduszka, są za dopłatą. To nieco za mało, jak na współczesne wymogi.
Moja ocena to 3 z 5 możliwych chorągiewek.

Podstawowe dane

1. Cena wersji bazowej 42 900 zł (w standardzie - klimatyzacja,
1 poduszka powietrzna, elektryczne sterowanie wszystkimi szybami, lusterkami, welurowa tapicerka, podłokietnik środkowy)
2. Waga 1094 kg
3. Promień zawracania 4,9 metra
4. Pojemność silnika 1594 ccm
5. Moc 101 KM przy 5500 obr./min
6. Skrzynia biegów 5-biegowa manualna lub 4-biegowa automatyczna

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium