Jednym z najważniejszych zastosowań map cyfrowych, poza obecnością w serwisach internetowych, jest ich wykorzystanie podczas jazdy samochodem.
Przede wszystkim mapy cyfrowe w programie do nawigacji oznaczają większe bezpieczeństwo jazdy. Korzystanie z nich absorbuje naszą uwagę w stopniu na tyle małym, że bez problemu możemy skoncentrować się na drodze i prowadzeniu naszego pojazdu. W zestawieniu z rozłożoną obok mapą papierową jest to zupełnie inny komfort jazdy i przyjemność podróżowania.
- Mapy cyfrowe są znacznie bardziej dokładne i zarazem poręczniejsze. Wystarczy ustawić w nich cel podróży, a na ekranie urządzenia do nawigacji pojawią się strzałki prowadzące nas prosto do wybranego miejsca. Dodatkowo, kierowca otrzymuje mnóstwo informacji takich, jak liczba kilometrów do przebycia, czy też przewidywany czas dotarcia do celu. Ponadto programy do nawigacji zawierają komunikaty głosowe, które na bieżąco informują o następnym ruchu naszego pojazdu, co nie zmusza nas do odrywania wzroku od drogi - mówi Wojciech Krajewski, dyrektor działu kartografii Emapy, producenta programu do nawigacji AutoPilot.
Co więcej, są już takie programy, które mają możliwość wyświetlania map cyfrowych w wersji trójwymiarowej (3D), co daje niespotykaną wcześniej dokładność odwzorowania terenu, pomaga w bezpiecznym wyprzedzaniu oraz umożliwia jeszcze lepsze zorientowanie się w nieznanej okolicy. Dodatkową zaletą map elektronicznych są zawarte w nich bazy - fotoradarów oraz POI (z ang. points of interests), czyli punktów użyteczności publicznej, typu stacje benzynowe, hotele, restauracje, bankomaty i wiele innych.
Mapy cyfrowe wykorzystuje się najczęściej w programach do nawigacji. Zarówno mapy, jak i sam program wymagają jednak odpowiedniego urządzenia, dzięki któremu można z nich korzystać. O tym, jakie urządzenia są dostępne na naszym rynku, jakie są ich rodzaje, czym się różnią oraz jakie urządzenie wybrać w zależności od potrzeb czytaj w następnym artykule poświęconym nawigacji.(p.p.)