– Po takim szkoleniu uczestnik będzie miał dużo większą świadomość swoich braków motocyklowych – zaznacza instruktor jazdy na jednośladach. W sobotę w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie zaczyna się cykl bezpłatnych szkoleń dla motocyklistów z całej Polski.
W tym sezonie Stowarzyszenie Moto-Sekcja, organizator tego przedsięwzięcia, ma w planach powtórzenie zeszłorocznej akcji. Wówczas, podczas pięciu spotkań, przeszkolono w sumie 300 osób. Taka liczba może nie robi wrażenia, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że chętnych było ponad sześć razy więcej, bo 1895.
– Spodziewaliśmy się tego, bo jednak szkolenia cieszą się coraz większą, że tak powiem, świadomością motocyklistów. Druga rzecz, nie ma co ukrywać, że szkolenia są za darmo, a to powoduje, że tych chętnych jest zawsze dużo więcej – podkreśla Artur Lis, instruktor jazdy na motocyklach.
Jak dodaje, bezpłatne szkolenia będą odbywać się co miesiąc – począwszy od najbliższej, majowej soboty, a kończąc na wrześniu. Na razie organizatorzy mają zaklepane cztery takie spotkania, ale szukają sponsorów na sfinansowanie także i piątego.
– Szkolenia są dla wszystkich, którzy potrafią ruszać motocyklem i zmieniać biegi. Oczywiście, najfajniej jest wtedy, kiedy te osoby mają już uprawnienia do kierowania motocyklem – tłumaczy lubelski instruktor.
Jednocześnie Artur Lis podkreśla, że w trakcie jednego sezonu motocykliści powinni wziąć udział w kilku takich szkoleniach. Nie tylko poznają sporo praktyki i teoretycznej wiedzy, ale także będą mogli zabrać się za „odrabianie pracy domowej” podczas codziennej jazdy, bo będą lepiej znali swoje braki.
– Jeździmy 5, 10 czy 15 lat i nagle problem się pojawia, kiedy przychodzi do sytuacji ekstremalnej - nagle ktoś wybiegnie, wyjedzie i trzeba odpowiednio albo zahamować, albo ominąć przeszkodę i wtedy sobie po prostu nie dajemy rady. Na jednym szkoleniu nie przygotujemy motocyklisty do każdej sytuacji, która może go spotkać na drodze. My pokazujemy, na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, co trzeba trenować: przeciwsiad, przeciwwagę, przeciwskręt, hamowanie awaryjne – wymienia nasz rozmówca.
Już teraz można powiedzieć, że szkolenia także i w tym sezonie będą się cieszyć bardzo dużym zainteresowaniem. W sobotę po raz pierwszy na torze przy ul. Grygowej w Lublinie spotka się 60 osób – chętnych było 450. Łącznie takich całodniowych zajęć ma być pięć, w tym jedne tylko dla kobiet. Podobnie jak przed rokiem, celem jest wyszkolenie co najmniej 300 kierowców.
Informacje o kolejnych bezpłatnych szkoleniach dla motocyklistów – oraz to, jak można się na nie zgłosić – będą pojawiać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Moto-Sekcja oraz na jego profilu na Facebooku.