Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

18 lipca 2021 r.
14:04

Szkolenie motocyklistów w Lublinie. Czego można się nauczyć?

0 0 A A

Płynne zakręcanie, stabilna sylwetka i oczy dookoła głowy. Motocykliści z całej Polski zjechali w sobotę do Lublina, żeby podszkolić swoje umiejętności z techniki jazdy. Chcą poruszać się po drogach nie tylko pewniej, ale także bezpieczniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Moto-Sekcja już kolejny rok organizuje szkolenia dla kierowców jednośladów, którzy chcą popracować nad swoją techniką jazdy. W sobotę odbyły się trzecie takie, bezpłatne zajęcia na torze w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy WORD Lublin przy ul. Grygowej. W planach są jeszcze dwa: w sierpniu tylko dla pań, a we wrześniu dla wszystkich chętnych.

Na sobotnich ćwiczeniach zameldowało się 57 motocyklistów i motocyklistek. Jak wyjaśnia Artur Lis, instruktor jazdy z Moto-Sekcji, zgłoszeń było jednak wielokrotnie więcej, bo aż 480. Niestety, zabrakło dla wszystkich miejsc.

– Kierowcy są podzieleni na dwie duże grupy po około 30 osób. Każda "trzydziestka" jest podzielona również na trzy grupy, bo mają trzy zadania do wykonania. Najpierw hamowanie awaryjne, raz z 50 km/h, drugi raz z 70 km/h. Później jest mały tor, na którym ćwiczą wszystkie techniki motocyklowe, czyli przeciwwagę, przeciwsiad i przeciwskręt. Trzecie zadanie to ćwiczenie tylko przeciwwagi, slalomy i tak dalej. Jak poradzą sobie z tym, to dzielimy wszystkich na dwie grupy – szybszą i wolniejszą – i jeżdżą po całym torze, pokazując, czego się nauczyli – opisuje Artur Lis.

Jednym z uczestników sobotniego szkolenia był pan Jarosław z Lublina. Od dwóch sezonów często wsiada na motocykl, ale wcześniej miał aż 20 lat przerwy od jazdy na jednośladzie. – Już drugi sezon przyjeżdżam tutaj na tor. W tym sezonie, razem ze swoja partnerką, zacząłem wypuszczać się w Polskę: Bieszczady, Mazury. I jest całkiem inna jazda po tych szkoleniach – przyznaje. – Przede wszystkim chodzi o technikę jazdy: wychylanie się z motocykla, przeciwwaga, przeciwskręty i hamowanie awaryjne, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na drodze – dodaje.

– Nauczyłem się bardziej składać do zakrętów, żeby lepiej je pokonywać, bezpieczniej i stabilniej – mówi z kolei pan Bartłomiej z Warszawy, który na motocyklu jeździ regularnie od pięciu lat. Jak żartuje, jego największą pokusą na trasie jest prędkość. – Mimo że nie jadę jakoś powoli na trasach, to zdarza się, że kierowcy samochodów mnie wyprzedzają – śmieje się.

Z innej części Polski do Lublina przyjechał także pan Karol. – Chciałem, żeby na szkoleniu było dużo jazdy, a mało mówienia. Często się zdarzają takie szkolenia, że teorii jest bardzo dużo, a brakuje praktyki. Czasami też jest tak, że jest zbyt tłoczno i mało ćwiczeń się robi. Tutaj jest o tyle fajnie, że każdy ma szansę pojeździć – zaznacza kierowca jednośladu z Ostrowca Świętokrzyskiego z trzyletnim stażem.

Jaki jest największy "grzech" popełniany przez polskich kierowców? – Nie ukrywajmy, że prędkość jest takim stałym atrybutem. Zresztą, możemy to zobaczyć, wyjeżdżając na miasto. Jest ograniczenie do 50 km/h, a wszyscy jadą bardziej 70 km/h. A jak jest ograniczenie do 70 km/h, to wszyscy jadą bardziej do 90 km/h. To jest nagminne, co się wiążę później z sytuacją, w której przychodzi do hamowania. Mamy bardzo dużo zdarzeń, bo kierowcy samochodów i motocykli są nieświadomi, że te 20 km/h więcej zrobi strasznie dużą różnicę przy hamowaniu – podkreśla Artur Lis. I dodaje: – Tych rzeczy jest dużo więcej: zmiana pasów bez używania kierunkowskazów, niestosowanie się do świateł drogowych czy zabawa telefonem podczas jazdy.

W Ośrodku każdy kierowca – czy to motocykla, czy samochodu – może zapisać się na szkolenie z zakresu doskonalenia techniki jazdy. – Jeśli chodzi o samochody, to codziennie szkolimy kierowców. Codziennie można sobie wykupić jazdę indywidualną: godzinną, dwugodzinną z instruktorem techniki jazdy. Może być to jazda naszym samochodem albo takim autem, jakim się po prostu przyjedzie. Mamy świetnych instruktorów, którzy pomogą uświadomić sobie, co potrafimy, a nad czym jeszcze musimy popracować – zachęca Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium