Kilka prostych rad pomoże ci uniknąć sytuacji stresowych podczas jazdy na wakacje. Co zrobić, aby droga minęła komfortowo i bez stresów?
Płynna jazda
Dostosowanie prędkości
- Przepisy nakazują kierowcy jechać z taką prędkością, aby nie utrudniać jazdy innym kierującym. Zbyt wolno poruszający się pojazd stwarza dla uczestników ruchu drogowego wiele różnych zagrożeń. Najwięcej kolizji i nieszczęśliwych wypadków na drogach bywa jednak następstwem nadmiernej prędkości - mówi Arkadiusz Delekta, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.
Przy ustalaniu szybkości jazdy liczy się kondycja psychiczna i fizyczna kierowcy. Złe samopoczucie przemawia za ograniczeniem prędkości. Ogromne znaczenie mają również panujące warunki atmosferyczne, np. opady deszczu, które sprawiają, że nawierzchnia drogi staje się śliska - wtedy wolna jazda jest konieczna.
- Rzeźba terenu i stan drogi to kolejne czynniki, bardzo istotne przy podjęciu decyzji, z jaką szybkością podróżować. - Należy wziąć po uwagę również stan techniczny auta. Prędkość samochodu powinna być taka, która umożliwi nam panowanie nad nim. To pozwoli zapobiec niebezpieczeństwom na drodze - dodaje Delekta.
Bezpieczny odstęp
- Od poprzedzającego auta należy utrzymywać taki odstęp, by wykluczyć możliwość uderzenia go w sytuacji awaryjnej - tłumaczy Arkadiusz Delekta.
Im większy dystans dzieli nas od samochodu, który jedzie przed nami, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo kolizji. Przeciętny czas reakcji kierowcy oceniany jest na blisko 1 sekundę. Ale wystarczy, że kierowca będzie zaabsorbowany rozmową z pasażerem, przestrajaniem radia czy zapalaniem papierosa, a na pewno reakcja nastąpi później.
Jeśli zatem prowadzimy samochód w zwartej kolumnie pojazdów i odległości między nimi są małe, to nie możemy sobie pozwolić na rozproszenie uwagi. Spowolnienie reakcji bywa też naturalne po obfitym posiłku, podczas upału oraz gdy jesteśmy zmęczeni lub senni. (p.p.)