Lublin

27 grudnia 2020 r.
21:51

Muzeum Narodowe w Lublinie już gotowe po remoncie. Co zmieniło się na Zamku?

Muzeum Narodowe w Lublinie jest już gotowe na przyjęcie pierwszych gości po prawie dwuletniej przerwie spowodowane remontem. Ekip budowlanych nie powstrzymały ani odkrycia archeologiczne, ani epidemia. Otwarcie trzeba było jednak przełożyć ze względu na wprowadzone w Polsce obostrzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace remontowe ruszyły z początkiem 2019 roku i od tamtej pory zamkowe ekspozycje były zamknięte dla zwiedzających. W międzyczasie placówka zmieniła szyld. Gdy zaczynał się remont była Muzeum Lubelskim podległym samorządowi województwa. Teraz jest Muzeum Narodowym w Lublinie, nad którym nadzór sprawuje bezpośrednio minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Instytucja szykuje się już do przyjęcia pierwszych gości po prawie dwuletniej przerwie.

Gotowe, ale zamknięte

Jeszcze niedawno otwarcie odnowionego muzeum planowano na 18 grudnia, ale okazało się to niemożliwe.

– Bylibyśmy gotowi, gdyby nie decyzja o zawieszeniu działalności placówek kultury. Kiedy okazało się, że nie będziemy mogli otworzyć się przed Bożym Narodzeniem, trochę zwolniliśmy z przygotowaniami. Pozostały nam ostatnie szlify i czekanie na kolejne decyzje rządu w sprawie obostrzeń – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego. – Szykujemy się na każdy scenariusz. Najchętniej na taki, że po 17 stycznia będziemy mogli wpuścić zwiedzających.

Dużo się tutaj zmieniło

Jednym z najbardziej widocznych efektów remontu jest pozyskanie 300 mkw. nowej powierzchni wystawienniczej. Powstała ona dzięki wydzieleniu nowej kondygnacji w miejscu, gdzie do tej pory mieściła się Galeria Malarstwa Polskiego. Teraz obrazy polskich artystów na czele z „Unią lubelską” Jana Matejki będzie można podziwiać „piętro wyżej”.

– Naszym gościom zaproponujemy siedem nowych wystaw stałych, dostosowanych do współczesnych standardów muzealniczych i oczekiwań widza. Jedną z nowości będzie wystawa lubelskiej Grupy Zamek. Chcemy, żeby stała się naszym znakiem rozpoznawczym – mówi Mieczkowska.

Dłuższe wystawy czasowe

Nowa przestrzeń będzie wykorzystana do organizacji wystaw czasowych.

– Do tej pory odbywały one najczęściej w korytarzach. Teraz będziemy mieli nowe możliwości. Planujemy organizować dwie-trzy wystawy czasowe w roku. To mniej niż do tej pory, ale założenie jest takie, że będą one większe i będą trwały dłużej – podkreśla pani dyrektor.

Pierwsza taka wystawa odbędzie się najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku. Muzeum na razie nie zdradza szczegółów. – Chociażby ze względu na trwającą epidemię sytuacja jest dynamiczna i plany w ostatniej chwili mogą ulec zmianie – wyjaśnia Mieczkowska.

Remont z przeszkodami

Wielki remont miał trwać nie dłużej niż do końca roku. Wykonawca wyrobił się w terminie. – Choć mieliśmy dwa przestoje – wspomina szefowa muzeum.

Pierwsza przeszkoda pojawiła się w ubiegłym roku, kilka miesięcy po rozpoczęciu inwestycji. Większość prac trzeba było wstrzymać na około dwa miesiące z powodu odkryć archeologicznych i wkroczenia na plac budowy konserwatora zabytków.

Drugi przestój spowodowała tegoroczna epidemia. Były momenty, że ze względu na zakażenia na budowie brakowało rąk do pracy, a problemy pojawiły się też w związku z wprowadzanymi przez poszczególne kraje ograniczeniami w przemieszczaniu się. Budowlańcy musieli chociażby czekać na dostawę zamówionego kamienia, który do Lublina musiał dotrzeć z Portugalii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty