Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2019 r.
18:38

"My nie mieszkamy na wyspie" Raport Homo Faber o migrantach i migrantkach w Lublinie

Ulotka jest dla mieszkańców, by „choć trochę obalić mity i stereotypy krążące wokół migrantów”. Dla instytucji kultury Homo Faber przygotowała listę rekomendacji.
Ulotka jest dla mieszkańców, by „choć trochę obalić mity i stereotypy krążące wokół migrantów”. Dla instytucji kultury Homo Faber przygotowała listę rekomendacji. (fot. Agnieszka Mazuś)

– Zależy, by uczestniczyć we wspólnych wydarzeniach. By nas poznawać – podkreślają autorki raportu „Niewidzialni mieszkańcy”, które przepytały mieszkających w Lublinie cudzoziemców. – Mają gigantyczną chęć poznawania Polaków. Chcą mieć tu przyjaciół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
„W ogóle nie ma okazji, by poznać Polaków. Ukraińcy tutaj, Polacy tam. Jakbyśmy my Ukraińcy mieszkali na wyspie”
 
„Pierwszego dnia przyszliśmy na swoje piętro, każdy wybrał swoje łóżko, usiedliśmy i zaczęliśmy płakać. Każdy płakał z półtorej godziny” – tak swoje doświadczenia z Lublina opisuje dwójka cudzoziemców.
 
O potrzeby, możliwości, a przede wszystkim o uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta, migrantów i zagranicznych studentów pytali członkowie Stowarzyszenia Homo Faber i Lubelskiej Grupy Badawczej.
– Pierwsze takie badanie robiliśmy w 2008 r. – wspomina Anna Dąbrowska z Homo Faber. – Pytaliśmy wówczas studentów z zagranicy jak korzystają z lubelskiej kultury. Nie korzystali.
 
Co się zmieniło przez 11 lat?
 
– Dziś mamy kompletnie inną sytuację migracyjną. Nie zajmowaliśmy się już tylko studentami, ale głównie dorosłymi, którzy są tu na stałe. Wielu z nich z Lublinem wiąże swoją przyszłość – tłumaczy Dąbrowska. – Słabo znają nie tylko ofertę kulturalną miasta, ale i same miejsca.
 
– Nie mają na kulturę czasu, pieniędzy, ani siły po ciężkiej pracy – wylicza Agnieszka Duda-Jastrzębska.
 
– Ale też nie czują się zaproszeni. To jest tu kluczowe – podkreśla Dąbrowska.
 
– Znają duże festiwale, dobrze się czują w przestrzeni otwartej. Wolontariusz mówiący w ich języku daje im poczucie bezpieczeństwa – dodaje Marta Nazaruk-Napora. – Raczej spacerują niż chodzą do kina czy do teatru.
 
To czego mieszkający w Lublinie migranci nie chcą na pewno, to wydarzenia kulturalne skierowane stricte do nich. A zagraniczni studenci nie chcą się ani bawić, ani mieszkać tylko we własnym towarzystwie.
 
– Niestety, ukraińskie piętra ciągle w akademikach są – przyznaje Dąbrowska. – A gettyzacja prowadzi do sytuacji przemocowych. Dużo też trudniej w takich warunkach uczą się też języka polskiego.
 
Duda-Jastrzębska: – Jedna ze studentek opowiadała, że przez pierwsze trzy miesiące nikt z roku do niej nie podszedł, nie przywitał się, nie zagadał.
 
Nazaruk-Napora: – Trafiliśmy na rodzinę, która nie ma w Lublinie żadnych znajomych. Nie mają się do kogo odezwać. Jedynym łącznikiem ze światem są dzieci, które wychodzą bawić się na podwórko.
 
Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji.
 
– W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska. I podkreśla:
 
– Kultura nobilituje. Gdy uczestniczysz w wydarzeniach kulturalnych to twoja godność zostaje zachowana.
 
Obcokrajowców zapytano także o sytuacje, w których poczuli się w naszym mieście niechciani.
 
– Czasem to komentarz, czasem to zaczepki czy nawet bójki – przyznaje Anna Dąbrowska. – Wśród 70 ankiet nie ma żadnej, gdzie takiej historii by nie było.
 
Raport „Niewidzialni mieszkańcy” powstał na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. Na jego przygotowanie, a także na szereg innych działań skierowanych do cudzoziemców, jak np. kolacja w Galerii Labirynt w Dzień Niepodległości, stowarzyszenie Homo Faber dostało dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł.
 
Co kogą zrobić instytucje kultury?
 
* Trójęzyczne plakaty, ulotki, opisy, powitania
* Na imprezach wolontariusze/ organizatorzy z plakietką - „mówię po...”
* Oznaczanie imprez: „za darmo”, „nie musisz mówić po polsku”, „film w języku angielskim”
* Niedzielne programy dla rodzin
* Wolontariat dla migrantów
* Nie liczyć na natychmiastowy sukces
* Integracja kosztuje
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty