Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Najnowsze

19 października 2018 r.
15:44

Coraz większa brutalizacja kampanii wyborczej. Rozmowa z politologiem

Wojciech Maguś
Wojciech Maguś

Rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą z UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę czekają nas wybory samorządowe, czyli – jak mawiają politycy – najważniejszy sondaż wyborczy. W przypadku walki o fotel prezydenta Lublina badania sondażowe od początku wskazują jako faworyta obecnego prezydenta Krzysztofa Żuka. Ale te ostatnie pokazują rosnące poparcie dla Sylwestra Tułajewa i sugerują, że niemal na pewno dojdzie do drugiej tury. Czy taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny?

– Musimy poczekać do wyborów. Sondaże wyborcze mają to do siebie, że pokazują pewne tendencje i trendy. Jednak weryfikacja zawsze odbywa się przy urnach. Wydaje się, że dynamika kampanii może pokazywać na to, że dojdzie do drugiej tury. Wydarzenia ostatnich dni wskazują na właśnie takie rozwiązanie. Ale tak jak wspomniałem, z odpowiedzią musimy zaczekać do poznania ostatecznych decyzji wyborców.

• Jakie są to wydarzenia?

– Głównym wydarzeniem, które wpłynęło na to, że w Lublinie może dojść do drugiej tury, jest sobotni Marsz Równości. Spowodował on krytykę lidera sondaży, Krzysztofa Żuka. Krytykowały go środowiska centrowe i lewicowe, które otwarcie mówiły, że decyzja o odwołaniu manifestacji była zła. Ta sytuacja może skutkować pewnym przepływem elektoratu. Osoby, które chciały głosować na urzędującego prezydenta po wydaniu zakazu, mogą zdystansować się od tego głosu, co może przejawić się w absencji wyborczej przynajmniej w pierwszej turze.

• W ewentualnej drugiej turze może wydarzyć się wszystko?

– Na razie to tylko gdybanie, ale wydaje mi się, że Krzysztof Żuk może w niej odzyskać stracone wcześniej głosy. Wyborcy centrolewicowi mogą stwierdzić, że alternatywa dla Żuka w osobie Sylwestra Tułajewa z PiS jest dla nich mało atrakcyjna. Dlatego mogą wrócić ze swoim poparciem, wybierając – w swoim mniemaniu – mniejsze zło.

• A co z poparciem osób, które w pierwszej turze zagłosują na Jakuba Kuleszę z Kukiz’15, czy związanego ze środowiskami narodowymi Mariana Kowalskiego? Wydaje się, że ich wyborcom bliżej jest do Tułajewa, niż do Żuka.

– To prawda, ich elektorat prędzej zagłosuje na posła Tułajewa. Trzeba też pamiętać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w Lublinie PiS zdobyło ok. 40 proc. głosów i w drugiej turze kandydat tej partii może co najmniej powtórzyć ten wynik. Ale przepływ elektoratu Magdaleny Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego może powędrować raczej w kierunku prezydenta Żuka, szczególnie po ostatnich zapowiedziach dotyczących referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich. To był wyraźny sygnał właśnie w tę stronę.

• Jeśli chodzi o inne miasta prezydenckie w regionie, to czy tu możemy dopatrywać się jakiś szczególnie ciekawych pojedynków?

– Najciekawsza batalia powinna mieć miejsce w Chełmie. Sondaże wskazują tam na wyrównaną rywalizację między obecną prezydent Agatą Fisz a kandydatem PiS Jakubem Banaszkiem, który otrzymuje wyraźne poparcie ważnych polityków partii rządzącej. Tu może dojść do niespodzianki. W pozostałych miastach dotychczasowi prezydenci utrzymują sondażowe poparcie na wysokim poziomie, które gwarantuje im dobry wynik w pierwszej turze i o ile nie pewną wygraną już w najbliższą niedzielę, to względny spokój przed drugą turą.

• W sejmiku województwa apetyt na samodzielne rządzenie ma Prawo i Sprawiedliwość. Ale badania wskazują, że do tego może zabraknąć niewielkiej liczby mandatów. Czy możliwe jest utrzymanie się przy władzy obecnej koalicji PO-PSL?

– Tu trzeba odwołać się do ostatnich sondaży CBOS, które pokazują wyraźną przewagę PiS. W przypadku województwa lubelskiego wskazują one na zdobycie 16 mandatów (do samodzielnego rządzenia w sejmiku potrzeba będzie co najmniej 17 radnych – przyp. aut.). Dynamika kampanii pokazuje, że PiS zależy na urwaniu kilku mandatów PSL. Główny nacisk działań wyborczych w regionie był skierowany na krytykowanie ludowców. Myślę, że w przypadku sejmiku województwa lubelskiego wynik PiS może być lepszy niż w wyborach prezydenckich w Lublinie, ale prawdopodobnie nie obędzie się bez konieczności prowadzenia rozmów koalicyjnych. Pamiętajmy też, że w sondażach często niedoszacowany jest wynik PSL.

• Jak można podsumować tegoroczną kampanię?

– Największym minusem jest jej upartyjnienie i przeniesienie ogólnopolskich konfliktów na poziom lokalny. Są to pierwsze wybory od trzech lat i widać pewną skumulowaną – niestety negatywną – energię w partiach parlamentarnych, które przeniosły ją na szczebel samorządowy. Pewną nowością jest to, że część kandydatów dystansowało się od swojej przynależności partyjnej i starało się albo nie eksponować szyldu partii, albo schować go w przypadku startu z własnego komitetu. Zauważalnym elementem jest też coraz większa brutalizacja kampanii. Zwłaszcza na finiszu widzimy próby atakowania konkurentów, nie tyle poprzez akcentowanie swoich atutów, ale budowanie swojej przewagi na dyskredytowaniu przeciwników i demoblizowaniu ich potencjalnych zwolenników.

• A kogo można uznać za wygranych tej kampanii?

– Wydaje mi się, że w Lublinie wygranymi mogą być ruchy miejskie i hasła programowe podnoszone przez aktywistów. Widać, że politycy zauważyli ten potencjał układając swoje listy wyborcze, ale też akcentując programowo znaczenie tych spraw. Wiąże się to z tym, że wybory samorządowe siłą rzeczy odpowiadają ideom związanym z ruchami miejskimi. W odpowiedzi na to pytanie wskazałbym też partie parlamentarne, które zyskują na polaryzacji przestrzeni społecznej. Jest ona dobra zarówno dla PiS, jak i PO. Pozostałe ugrupowania obecne w parlamencie nie były w stanie zaakcentować wyróżników, które dałyby wyborcom pewność, że mogą mieć alternatywę. Te wybory trzeba traktować jako swego rodzaju rozbiegówkę przed kolejnymi starciami, bo czeka nas dwudziestomiesięczny maraton wyborczy. To jeden z etapów przed najważniejszymi wyborami, jakimi będą przyszłoroczne wybory parlamentarne. Widać to było po aktywności w terenie polityków partii rządzącej, którzy bardzo angażowali się we wsparcie kandydatów. Liczba wizyt premiera i ministrów była naprawdę imponująca. Także liderzy ugrupowań opozycyjnych często gościli w regionie. Na pewno politycy mają świadomość, że słabszy wynik w wyborach samorządowych może rzutować na wynik batalii parlamentarnej.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium