Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Najnowsze

19 października 2018 r.
15:44

Coraz większa brutalizacja kampanii wyborczej. Rozmowa z politologiem

0 1 A A
Wojciech Maguś
Wojciech Maguś

Rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą z UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę czekają nas wybory samorządowe, czyli – jak mawiają politycy – najważniejszy sondaż wyborczy. W przypadku walki o fotel prezydenta Lublina badania sondażowe od początku wskazują jako faworyta obecnego prezydenta Krzysztofa Żuka. Ale te ostatnie pokazują rosnące poparcie dla Sylwestra Tułajewa i sugerują, że niemal na pewno dojdzie do drugiej tury. Czy taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny?

– Musimy poczekać do wyborów. Sondaże wyborcze mają to do siebie, że pokazują pewne tendencje i trendy. Jednak weryfikacja zawsze odbywa się przy urnach. Wydaje się, że dynamika kampanii może pokazywać na to, że dojdzie do drugiej tury. Wydarzenia ostatnich dni wskazują na właśnie takie rozwiązanie. Ale tak jak wspomniałem, z odpowiedzią musimy zaczekać do poznania ostatecznych decyzji wyborców.

• Jakie są to wydarzenia?

– Głównym wydarzeniem, które wpłynęło na to, że w Lublinie może dojść do drugiej tury, jest sobotni Marsz Równości. Spowodował on krytykę lidera sondaży, Krzysztofa Żuka. Krytykowały go środowiska centrowe i lewicowe, które otwarcie mówiły, że decyzja o odwołaniu manifestacji była zła. Ta sytuacja może skutkować pewnym przepływem elektoratu. Osoby, które chciały głosować na urzędującego prezydenta po wydaniu zakazu, mogą zdystansować się od tego głosu, co może przejawić się w absencji wyborczej przynajmniej w pierwszej turze.

• W ewentualnej drugiej turze może wydarzyć się wszystko?

– Na razie to tylko gdybanie, ale wydaje mi się, że Krzysztof Żuk może w niej odzyskać stracone wcześniej głosy. Wyborcy centrolewicowi mogą stwierdzić, że alternatywa dla Żuka w osobie Sylwestra Tułajewa z PiS jest dla nich mało atrakcyjna. Dlatego mogą wrócić ze swoim poparciem, wybierając – w swoim mniemaniu – mniejsze zło.

• A co z poparciem osób, które w pierwszej turze zagłosują na Jakuba Kuleszę z Kukiz’15, czy związanego ze środowiskami narodowymi Mariana Kowalskiego? Wydaje się, że ich wyborcom bliżej jest do Tułajewa, niż do Żuka.

– To prawda, ich elektorat prędzej zagłosuje na posła Tułajewa. Trzeba też pamiętać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w Lublinie PiS zdobyło ok. 40 proc. głosów i w drugiej turze kandydat tej partii może co najmniej powtórzyć ten wynik. Ale przepływ elektoratu Magdaleny Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego może powędrować raczej w kierunku prezydenta Żuka, szczególnie po ostatnich zapowiedziach dotyczących referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich. To był wyraźny sygnał właśnie w tę stronę.

• Jeśli chodzi o inne miasta prezydenckie w regionie, to czy tu możemy dopatrywać się jakiś szczególnie ciekawych pojedynków?

– Najciekawsza batalia powinna mieć miejsce w Chełmie. Sondaże wskazują tam na wyrównaną rywalizację między obecną prezydent Agatą Fisz a kandydatem PiS Jakubem Banaszkiem, który otrzymuje wyraźne poparcie ważnych polityków partii rządzącej. Tu może dojść do niespodzianki. W pozostałych miastach dotychczasowi prezydenci utrzymują sondażowe poparcie na wysokim poziomie, które gwarantuje im dobry wynik w pierwszej turze i o ile nie pewną wygraną już w najbliższą niedzielę, to względny spokój przed drugą turą.

• W sejmiku województwa apetyt na samodzielne rządzenie ma Prawo i Sprawiedliwość. Ale badania wskazują, że do tego może zabraknąć niewielkiej liczby mandatów. Czy możliwe jest utrzymanie się przy władzy obecnej koalicji PO-PSL?

– Tu trzeba odwołać się do ostatnich sondaży CBOS, które pokazują wyraźną przewagę PiS. W przypadku województwa lubelskiego wskazują one na zdobycie 16 mandatów (do samodzielnego rządzenia w sejmiku potrzeba będzie co najmniej 17 radnych – przyp. aut.). Dynamika kampanii pokazuje, że PiS zależy na urwaniu kilku mandatów PSL. Główny nacisk działań wyborczych w regionie był skierowany na krytykowanie ludowców. Myślę, że w przypadku sejmiku województwa lubelskiego wynik PiS może być lepszy niż w wyborach prezydenckich w Lublinie, ale prawdopodobnie nie obędzie się bez konieczności prowadzenia rozmów koalicyjnych. Pamiętajmy też, że w sondażach często niedoszacowany jest wynik PSL.

• Jak można podsumować tegoroczną kampanię?

– Największym minusem jest jej upartyjnienie i przeniesienie ogólnopolskich konfliktów na poziom lokalny. Są to pierwsze wybory od trzech lat i widać pewną skumulowaną – niestety negatywną – energię w partiach parlamentarnych, które przeniosły ją na szczebel samorządowy. Pewną nowością jest to, że część kandydatów dystansowało się od swojej przynależności partyjnej i starało się albo nie eksponować szyldu partii, albo schować go w przypadku startu z własnego komitetu. Zauważalnym elementem jest też coraz większa brutalizacja kampanii. Zwłaszcza na finiszu widzimy próby atakowania konkurentów, nie tyle poprzez akcentowanie swoich atutów, ale budowanie swojej przewagi na dyskredytowaniu przeciwników i demoblizowaniu ich potencjalnych zwolenników.

• A kogo można uznać za wygranych tej kampanii?

– Wydaje mi się, że w Lublinie wygranymi mogą być ruchy miejskie i hasła programowe podnoszone przez aktywistów. Widać, że politycy zauważyli ten potencjał układając swoje listy wyborcze, ale też akcentując programowo znaczenie tych spraw. Wiąże się to z tym, że wybory samorządowe siłą rzeczy odpowiadają ideom związanym z ruchami miejskimi. W odpowiedzi na to pytanie wskazałbym też partie parlamentarne, które zyskują na polaryzacji przestrzeni społecznej. Jest ona dobra zarówno dla PiS, jak i PO. Pozostałe ugrupowania obecne w parlamencie nie były w stanie zaakcentować wyróżników, które dałyby wyborcom pewność, że mogą mieć alternatywę. Te wybory trzeba traktować jako swego rodzaju rozbiegówkę przed kolejnymi starciami, bo czeka nas dwudziestomiesięczny maraton wyborczy. To jeden z etapów przed najważniejszymi wyborami, jakimi będą przyszłoroczne wybory parlamentarne. Widać to było po aktywności w terenie polityków partii rządzącej, którzy bardzo angażowali się we wsparcie kandydatów. Liczba wizyt premiera i ministrów była naprawdę imponująca. Także liderzy ugrupowań opozycyjnych często gościli w regionie. Na pewno politycy mają świadomość, że słabszy wynik w wyborach samorządowych może rzutować na wynik batalii parlamentarnej.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium