Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

19 czerwca 2022 r.
8:17

Pilny temat: co po maturze?

0 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ledwie skończyli naukę w liceach i technikach, ledwie ochłonęli po najtrudniejszym egzaminie w życiu, a już czas na najważniejszy wybór – określenie zawodu, z którym zwiążą swoją przyszłość. Tegoroczni maturzyści właśnie decydują o swojej przyszłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To może dziwne ale ja wciąż nie jestem zdecydowana – przyznaje tegoroczna absolwentka lubelskiego "Zamoya". – Chciałam wyjechać na studia do Warszawy. Obojętne na jaki kierunek, byle właśnie tam. Z tym, że w ostatnich miesiącach sytuacja mojej rodziny bardzo się zmieniła i moich rodziców nie stać na zafundowanie mi nauki w innym mieście. Zostanę więc z całą pewnością w Lublinie. Zastanawiam się właśnie, gdzie złożyć dokumenty.

Podobnych odpowiedzi na pytanie o to, co po nauce w liceum lub technikum w tym roku usłyszeć można wyjątkowo dużo.

– Praktycznie wszyscy uczniowie w klasach maturalnych mieli już jasno sprecyzowany plan na to, co będą robić po maturze. Oczywiście różnie to wychodziło, bo nie każdy dostał się tam gdzie chciał, ale plan był. Teraz, kiedy rozmawialiśmy na ten temat wyjątkowo dużo osób było niezdecydowanych. Przyznawali, że nie mają zainteresowań, które chcieliby rozwijać – mówi pani Anna, polonistka i wychowawczyni w jednym z najbardziej znanych lubelskich ogólniaków. – Mam wrażenie, że może się to wiązać z koronawirusem i długim czasem zamknięcia w domach. Nastolatki spędzały czas przed komputerami i z telefonem w ręku. Nie rozwijały zainteresowań. Nie poznawały świata. Teraz nie wiedzą, co mają w tym dopiero co odzyskanym normalnym życiu robić.

Szybka ścieżka kariery

Być może także z tego właśnie powodu wielu tegorocznych maturzystów pytanych o rekrutację wskazuje nie uniwersytet, a szybszą ścieżkę zdobywania edukacji.

– Chyba wybiorę studium i jakiś zawód związany z medycyną. Myślałam, żeby nauczyć się robienia zdjęć rentgenowskich – opowiada Alicja, absolwentka jednej ze szkół niepublicznych.

– Nie potrzebujesz magistra? – dopytuję.

– Prestiżowo na pewno tak, ale to jest pięć lat nauki. Boję się, że pójdę na studia a potem nie znajdę pracy albo okaże się, że robię coś co mi się nie podoba i zmarnuję ten czas – przyznaje dziewczyna. – W studium po dwóch latach będę miała wykształcenie, a jeśli mi się coś nie spodoba zawsze będę mogła wybrać inny kierunek. Magistra zrobić będę też mogła później, już pracując.

Oferta studium zawodowych jest w tym roku bardzo bogata. Do 22 lipca trwa rekrutacja w Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta. Nauka w nim, w zależności od kierunku, trwa od roku to 2,5 lat. Kształcić można się w specjalnościach: podolog, technik farmaceutyczny, technik elektroradiolog, technik usług kosmetycznych, technik masażysta, technik elektroniki i informatyki medycznej, ortoptystka, technik ortopeda, protetyk słuchu, terapeuta zajęciowy, opiekunka dziecięca, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna i technik sterylizacji medycznej.

Z kolei w Policealnej Szkole Pracowników Służb Społecznych uczyć będzie można się zawodu: florysta, technik usług kosmetycznych. technik masażysta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, technik dentystyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekun osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej oraz pracownik socjalny.

Nowości na uniwersytetach

Wciąż jednak największa grupa maturzystów wybiera studia. Na decyzję mają już niewiele czasu. Rekrutacja na UMCS będzie  trwać tylko do 8 lipca. W tym roku uczelnia zaprasza też na nowości: biobezpieczeństwo , Business Analytics, ekobiznes, międzynarodowe stosunki gospodarcze, studia środziemnomorskie – podróże historyczne, Technical Physics oraz techniki kryminalistyczne.

Do 8 lipca trwa rejestracja na studia na KUL. W tegorocznym naborze uniwersytet proponuje pięć nowości: germanistyka, romanistyka, italianistyka w trybie zdalnym.

Politechnika Lubelska przygotowała 24 kierunki, w tym nowość – inżynierię recyklingu na Wydziale Inżynierii Środowiska. Jej studiowanie to wstęp do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowaniem odpadów do ponownego użycia oraz ich recyklingiem, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej monitorujących.

Rekrutacja trwa też na Uniwersytecie Przyrodniczym. W tym roku na studiach stacjonarnych kandydaci mogą wybierać spośród 46 kierunków I stopnia. W ofercie jest aż pięć nowości: inżynieria ekologiczna, gospodarka obiegu, kryminalistyka w biogospodarce, technika rolnicza i agrotronika oraz zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji.

Uniwersytet Medyczny zaprasza zainteresowanych studiowaniem technik dentystycznych, analityki medycznej, biomedycyny, dietetyki, elektroradiologii, farmacji, fizjoterapii, higieny stomatologicznej, kosmetologii, pielęgniarstwa, położnictwa, psychologii oraz ratownictwa medycznego. Wiodącymi kierunkami są oczywiście wydział lekarski i lekarsko-dentystyczny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium