Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 czerwca 2022 r.
19:22

Od samorządu do Europy. Studencki Nobel dla kraśniczanina

(fot. Archiwum prywatne)

– Samorząd, jako ta wspólnota, w której jesteśmy na co dzień i najwięcej o niej wiemy, to z tego powodu najwięcej możemy w niej zmienić, ale też wiele się nauczyć – ROZMOWA z Pawłem Bącalem, pochodzącym z Kraśnika studentem prawa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz absolwentem studiów z zakresu stosunków międzynarodowych na UW, który zdobył Studenckiego Nobla w dziedzinie nauk społecznych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Znalazłem informację na stronie III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, gdzie pan się uczył, że jest pan typem osoby, która zapisuje sobie codziennie swoje cele, a potem sprawdza, czy udało się je zrealizować. Ta taktyka zdaje egzamin?

– Tak. To jest coś, co praktykowałem już wtedy i z racji tego, że to się sprawdzało, to kontynuuję to. Z jednej strony to bardzo ułatwia organizację pracy, a z drugiej, kiedy się spojrzy po jakimś czasie na taką listę i się to wszystko odhacza z pozytywnym wynikiem, to jest satysfakcja i oczywiście motywacja do dalszej pracy.

• Co pan sobie w takim razie zaplanował do zrobienia w trakcie studiów i co udało się zrealizować?

– Wydaje mi się, że działalność naukową zawsze miałem z tyłu głowy, trochę zainspirowany tym, co robiłem już w liceum. Wziąłem czynny udział w swojej pierwszej konferencji naukowej na I roku studiów. W trakcie studiowania moje cele się zmieniły, bo wcześniej wiązałem swoją przyszłość z prawem i w tym kierunku zamierzałem kontynuować swoją aktywność naukową. W pewnym momencie, między innymi dzięki współpracy z prof. Piotrem Tośkiem z Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doszło do przewartościowania i stwierdziłem, że jednak bardziej atrakcyjna pod względem naukowym będzie kontynuacja rozwoju właśnie w tę stronę. Obecnie mam na koncie kilkanaście artykułów naukowych w polskich oraz międzynarodowych czasopismach, a także ponad 20 referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych różnego szczebla.

• W kręgu pana zainteresowań są sprawy międzynarodowe. Można powiedzieć, że obecnie dużo się dzieje na tym polu...

– W kwestiach międzynarodowych zajmuję się, przede wszystkim, Unią Europejską. Staram się badać kwestie demokracji w Unii, czy to funkcjonuje, czy nie, jak Unia stara się zachęcać swoich obywateli do partycypacji w tym procesie politycznym. Drugi obszar moich zainteresowań to funkcjonowanie samorządu terytorialnego na poziomie europejskim. Jest jeszcze obszar samorządu terytorialnego jako takiego, tutaj chodzi o perspektywę prawną, też w zakresie partycypacji społecznej. Te obszary, chociaż mogą się wydawać różnorodne i rozrzucone, to mają ze sobą punkt wspólny.

• W części swoich prac naukowych przygląda się pan temu, jak młodzież może funkcjonować w samorządach. Sam był pan posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży oraz wicemarszałkiem Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Czy młodzi ludzie powinni się interesować tymi swoimi "małymi ojczyznami"?

– Dla mnie to jest w pewien sposób oczywiste, czy to z powodu moich własnych doświadczeń, ale też patrząc z takiego naukowego punktu widzenia. Samorząd, jako ta wspólnota, w której jesteśmy na co dzień i najwięcej o niej wiemy, to z tego powodu najwięcej możemy w niej zmienić, ale też wiele się nauczyć. Gdybyśmy chcieli działać na wyższych etapach, to doświadczenie samorządowe będzie bardzo pomocne. Kto wie, może tak jak w moim przypadku stanie się tak, że dla kogoś taka działalność społeczna będzie impulsem do podjęcia działalności naukowej.

• Z perspektywy czysto praktycznej, dlaczego powinniśmy się interesować naszym najbliższym otoczeniem?

– To nas najbardziej dotyczy. Każdego dnia funkcjonujemy w jakimś najbliższym nam środowisku. W związku z tym mamy najwięcej wiedzy i efektywniej możemy brać udział w jakimś procesie decyzyjnym. Jest to też stosunkowo najprostsze – na przykład, o wiele łatwiej jest wziąć udział w lokalnych konsultacjach społecznych czy posiedzeniu Młodzieżowej Rady Miasta w naszym mieście niż w ogólnokrajowym czy międzynarodowym przedsięwzięciu. Te też są cenne, ale łatwiej jest to zrealizować lokalnie pod względem skuteczności i kontroli, czy to, co powiedzieliśmy, zostało zrobione.

• Uczestniczy pan w ciekawym grancie – "Rediscovering the New Europe". To zbieranie doświadczeń z funkcjonowania Wspólnoty Europejskiej w przeszłości i analizowanie, jakie możliwości stwarza ona w przyszłości?

– W pewnym sensie tak, ale ten projekt przyjmuje pewną szczególną perspektywę – skupia się na tym, niestety, jeszcze istniejącym podziale pomiędzy Wschodem a Zachodem, między tzw. nową a starą Europą. Stara się, na podstawie tych doświadczeń, różnych wskazówek, pomysłów, rozwiązań, wypracować takie narzędzia, przede wszystkim dydaktyczne, żeby uczyć następne generacje studentów i nie powielać stereotypu takiego podziału, tylko działać na rzecz wspólnego zrozumienia. Bez tego żadnej demokracji na poziomie unijnym mieć nie będziemy.

• Istotne jest dla pana zdobycie Studenckiego Nobla?

– Myślę, że tak. To jest pewne podsumowanie mojej dotychczasowej działalności, tych konferencji, wszystkich publikacji. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie były takie momenty, że nie chciało się tego robić – i pewnie jeszcze będą. Natomiast mając taką statuetkę na półce i patrząc, co się udało zrobić do tej pory, będzie to motywacja, żeby odsunąć negatywne myśli i robić swoje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy karatecy mają mnóstwo powodów do radości

Lubelscy karatecy zdobyli Szczecin

Reprezentacji Lublina z KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka po raz kolejny znakomicie spisali się w mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, które odbywały się w Szczecinie.

Lewart stracił zwycięstwo w Lubaczowie w doliczonym czasie gry

Lewart był blisko wygranej w Lubaczowie

Lewart zdobył w sobotę piętnasty punkt w sezonie. Po wizycie w Lubaczowie mógł ich mieć jednak siedemnaście. Tamtejsza Pogoń-Sokół dopiero w doliczonym czasie gry wyrównała stan meczu na 2:2.

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu, ale nie zdobyła nawet punktu

Świdniczanka powalczyła z Sandecją. „Za dobre wrażenie punktów nie dają”

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu z Sandecją 1:0, w drugiej połowie też napsuła rywalom sporo krwi. Niestety, ostatecznie to gospodarze cieszyli się z wygranej 3:2.

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem

Rewanż za porażkę z pierwszego meczu? Jest. Rehabilitacja za ostatnie spotkanie z Lechem? Też jest. Motor zrealizował swoje plany na „świąteczną” kolejkę i w sobotę ograł w Łodzi Widzew 2:1.

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Udany rewanż beniaminka. Widzew Łódź - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

W drugim starciu Motoru Lublin z Widzewem Łódź fajerwerków nie było, ale piłkarze Mateusza Stolarskiego zgarnęli trzy punkty po wygranej 2:1.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium