Będzie coraz cieplej i coraz bardziej sucho – nie mają wątpliwości naukowcy z puławskiego IUNiG, którzy przyjechali do Lublina. Kilka godzin wcześniej minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział w Puławach dopłaty do tzw. małej retencji dla gospodarstw rolnych.
Temat suszy zdominował kolejne spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem” organizowane przez Urząd Marszałkowski. O ogólnokrajowym systemie monitoringu suszy opowiadali szefowie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa –Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
– To duże przedsięwzięcie wykonywane na zlecenie ministerstwa. W krótkim czasie liczba stacji pomiarowych wzrosła prawie czterokrotnie, do ponad siedmiuset – podaje prof. Stanisław Krasowicz, z-ca dyr. IUNiG.
Obserwacje metrologiczne w puławskim instytucie są prowadzone od 1871 r.
– Temperatura w Puławach, i na świecie, co 100 lat wzrasta o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza. W ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat każdy następny rok jest cieplejszy od poprzedniego. Jednocześnie opady są coraz mniejsze. Tendencja jest wyraźnie spadkowa – alarmuje dr hab. Andrzej Doroszewski.
Obecnie suszą zagrożone jest 99,53 proc. gmin. – W sezonie wegetacyjnym raporty wydajemy co dziesięć dni. W każdym kolejnym na liście przybywało 500-600 gmin – dodaje naukowiec.
W naszym województwie problemu z wodą nie mają tylko rolnicy z Telatyna z powiecie zamojskim. – Za to najgorsza sytuacja obecnie występuje w powiecie radzyńskim, lubelskim i lubartowskim. Minus 240 mm to bardzo duży deficyt – podkreśla dr hab. Doroszewski.
Wysychają głównie uprawy kukurydzy i zboża jare. Dlatego naukowcy w Puław radzą rolnikom przestawienie się na zboża ozime. – Sytuację w rolnictwie mogą poprawić też wszelkiego rodzaju nawodniania i zadrzewienia śródpolne, które m.in. zmniejszają parowanie – tłumaczy naukowiec. – Dziś rano w naszym instytucie był minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział dotacje do budowy małej retencji na terenie gospodarstw.
Retencja plus
Nabór wniosków dla rolników na tzw. małą retencję ma ruszyć we wrześniu. Do wydania jest 100 mln euro. Na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych, zakładanie systemów typu deszczownia, rolnik dostanie maksymalnie do 100 tys. zł (nie więcej niż 50 proc. poniesionych na inwestycję kosztów). Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.