Skóra z wilka, podróbki i bursztyn - między innymi takie rzeczy zabezpieczyli w grudniu na granicy funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Zobacz, co jeszcze ludzie próbują przemycać
Galeria: Rzeczy przemycane przez granicę
strona 1 / 4
Opakowania, paski i szale z logo znanych światowych marek funkcjonariusze znaleźli w bagażu kierowcy samochodu osobowego. Mężczyzna tłumaczył, że przewoził je na prośbę innej osoby. Podrobione towary miały trafić do Warszawy.
Z kolei podczas kontroli innego samochodu osobowego, również w bagażu, funkcjonariusze ujawnili ponad 1,3 kg bursztynu. Nieobrobione bryły różnej wielkości próbował przemycić 30-letni mężczyzna.
Na przejściu drogowym w Terespolu funkcjonariusze trafili natomiast na sporą kolekcję płyt CD. W bagażu podręcznym kierującego autokarem mieszkańca Brześcia znajdowało się 141 płyt CD z nagraną muzyką, 374 książeczki informacyjne oraz 378 okładek do płyt. Mężczyzna okazał się prawdziwym melomanem – wyjaśnił bowiem, że płyty kupił w Brześciu… na własny użytek.
Niezwykłą spostrzegawczością wykazali się funkcjonariusze obsługujący stanowisko RTG w Hrebennem. Podczas prześwietlania pojazdu ich uwagę zwrócił obszar pomiędzy zbiornikiem paliwa a podłogą na wysokości foteli. Jak się okazało doświadczenie nie zawiodło. W wytypowanym miejscu funkcjonariusze znaleźli ukryte termometry rtęciowe.
Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu w kontrolowanym samochodzie znaleźli wyprawioną skórę wilka szarego. To zwierzę objęte Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Kierowca pojazdu, 40-letni mieszkaniec Niemiec, tłumaczył, że skórę kupił na bazarze w Rosji na własny użytek. Podróżny nie posiadał odpowiednich dokumentów na jej legalny przewóz przez granicę.
Z kolei funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli autokaru – w koszu na śmieci, poduszce i bagażu – ujawnili preparaty zawierające wyciągi z gatunków chronionych konwencją CITES. W sumie znajdowało się tam 112 kremów, w składzie których znalazły się m.in. jad pszczeli, żółć niedźwiedzia czy śluz ślimaka.