Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina.
– Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Jak co roku w ramach Nocy Kultury nie zabraknie koncertów, pokazów i muzyki. Będą też nowości takie jak instalacje pod nazwą Mikrohistorie – małe instalacje artystyczne, które trzeba będzie odszukać. Pojawią się one na Starym Mieście i w podwórku Domu Słów.
Tegoroczny program zawiera między innymi instalacje artystyczne na Rynku, na ulicach Jezuickiej, Grodzkiej, czy Lubartowskiej, a więc w obrębie całego Starego Miasta. W planie również koncerty i pokazy. Podobnie jak rok temu, pojawi się scena w Browarze Perła, a tam instalacja roślinno-świetlna, strefa chilloutu, czy pokazy fireshow.
Scena muzyczna znajdować będzie się na boisku szkolnym ZSE im. A. i J. Vetterów przy ulicy Żmigród. Główną gwiazdą wieczoru ma być szczeciński raper Łona – laureat dwóch Fryderyków.
— W tym roku, do portfolio Warsztatów Kultury w Lublinie dołączy zupełnie nowe wydarzenie, które również powiązane jest z tożsamością i geografią miasta. W malowniczej okolicy rzeki Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Festiwal Sztuki Nad Rzeką połączy wysoką jakość artystyczną, eksperyment i ekologiczne podejście — przedstawia kolejne nowości Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury.
Otwarcie wystawy z oprowadzaniem 1 czerwca., podczas Nocy Kultury o godzinie 19. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego w Lublinie. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Przypominamy, tegoroczna Noc Kultury odbędzie się z soboty na niedzielę z 1 na 2 czerwca. Wstęp na wydarzenia jest darmowy.