Oficjalnie otwarto „nową” Klinikę i Oddział Kardiologii w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Po remoncie jest więcej przestrzeni, lepsze wyposażenie i dodatkowe łóżka. To wszystko część remontu wartego około 140 mln zł.
Kardiologia funkcjonowała już wcześniej w szpitalu wojskowym. Szefostwo placówki zadecydowało jednak o dobudowie kondygnacji i przeniesieniu oddziału. Budowa ruszyła w 2022 roku, a 11 lipca 2024 roku oficjalnie otwarto „nowy” oddział.
- Nowa lokalizacja daje większy komfort pracy dla lekarzy, ale też dla pacjentów. Daje nowe możliwości jeśli chodzi o liczbę i rodzaje wykonywanych procedur medycznych, czyli np. zabiegi na naczyniach wieńcowych, zabiegi elektroterapii, a także specjalistyczne leczenie pacjentów z niewydolnością serca. W tej chwili mamy dwa najwyższej klasy stoły do angiografii hemodynamicznej, gdzie możemy wykonywać zabiegi, które już do tej pory wykonywaliśmy, ale teraz będzie ich na pewno więcej – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek, kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Po remoncie oddział może jednocześnie przyjąć około 40 pacjentów, czyli o 10 więcej niż w starej lokalizacji. Ponadto, nowością są bardziej komfortowe, dwuosobowe sale z łazienką. Doktor Sobieszek podkreśla, że nowoczesny oddział jest potrzebny chociażby z uwagi na powszechnie występujące już choroby niedokrwienne serca i jego niewydolności.
- To w tej chwili epidemia o bardzo złym rokowaniu dla pacjentów. Tak naprawdę niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że rozpoznanie niewydolności serca łączy się z gorszym rokowaniem niż rozpoznanie większości nowotworów – zaznacza.
Remont oddziału wykonano w ramach jednego z dwóch etapów rozbudowy szpitala. W kolejnym planowana jest przeprowadzka na to samo piętro oddziału neurochirurgii, który dzisiaj znajduje się w pomieszczeniach przedwojennej części budynku.
- Za rok, mniej więcej o tej samej porze, spotkamy się i zakończymy całą inwestycję. Otworzymy drugą część naszego budynku. To będzie Oddział Neurochirurgii z salą hybrydową - obiecuje płk dr n. biol. Aleksander Michalski, komendant szpitala.
Koszt dwuetapowej inwestycji, łącznie z pracami budowlanymi i wyposażeniem, to około 140 mln złotych. Szpital uzyskał dotację na ten cel od Ministerstwa Obrony Narodowej.