Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

24 października 2019 r.
10:43

Nowe obszary ochronne dla ujęć wód podziemnych koło Nałęczowa. Rolnicy boją się strat

Mieszkańcy gminy Nałęczów obawiają się skutków wprowadzenia kolejnych stref ochrony dla ujęć wód podziemnych. Restrykcje mogą uderzyć w tradycyjne rolnictwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie podmioty zaopatrujące ludność w wodę mają obowiązek przeprowadzenia tzw. analiz ryzyka ujęć. A następnie – jeśli zajdą takie przesłanki – zaprojektowania obszaru ochronnego z listą zakazów. Te mogą dotyczyć np. składowania odpadów, wylewania ścieków, wydobycia kopalin, budowy urządzeń melioracyjnych, lokalizacji zakładów przemysłowych, ferm hodowlanych itp. Może to też oznaczać zakaz używania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. I właśnie tego ostatniego najbardziej obawiają się rolnicy z gminy Nałęczów.

Królestwo wody mineralnej

Na terenie gminy Nałęczów funkcjonują zakłady największych producentów wody mineralnej w Polsce. W Bochotnicy swoje ujęcie ma Nestle Polska - producent „Nałęczowianki”, a w Drzewcach i Drzewcach Kolonii znajdują się ujęcia firmy Nałęczów Zdrój - producenta „Cisowianki”.

Nestle Polska swój obszar ochronny wprowadziła przed dwoma laty. To teren w promieniu około 800-900 metrów od ujęcia. Jego wprowadzenie, po badaniach, zatwierdził wojewoda. Do podobnego kroku przymierza się teraz Nałęczów Zdrój. Spółka korzysta z dwóch ujęć, więc obszar ochronny może mieć znacznie większą powierzchnię.

Rolnicy liczą straty

Rolnicy z Drzewc i okolic obawiają się, że nowe restrykcje doprowadzą ich gospodarstwa na skraj upadłości. Producenci warzyw i owoców są przekonani, że bez tradycyjnych środków ochrony, ich zbiory będą znacznie uboższe i zarobaczone.

– Ludzie boją się ograniczeń, bo wiedzą, jak drogie są ekologiczne środki ochrony. Jeśli zostaną zmuszeni do ich używania to spadnie opłacalność. W całej gminie mamy wielu sadowników, producentów warzyw. To jest poważny problem – mówi pani Alicja z rodzinnego gospodarstwa szkółkarskiego w Strzelcach.

- Jeśli nie będę mógł korzystać ze środków ochrony roślin, rocznie będę tracił ok. 200 tys. zł. Kto mi zwróci te pieniądze? - pyta Piotr Wiewiórka, właściciel gospodarstwa. - Jeśli tak się stanie, producenci wód powinni zacząć płacić gminie wyższe podatki za każdy sprzedany litr, a nam wypłacać odszkodowania - dodaje. Jak zauważa, przez lata rolnicy używali "chemii", a ujęcia pozostawały czyste. Dodatkowe obostrzenia pan Piotr nazywa kolejnym "unijnym wymysłem". 

Producenci za ochroną ujęć

To, jak dużo będzie nowych zakazów oraz to, jaką powierzchnię zajmie obszar ochrony dla "Cisowianki", okaże się prawdopodobnie w przyszłym roku, po zakończeniu analiz zleconych przez producenta wody. - Ta analiza jest w trakcie przygotowań, dlatego na chwilę obecną nie znamy jej wyników - przypomina Sylwia Mikiel ze spółki Nałęczów Zdrój.

Jak podkreśla, chodzi o ochronę źródeł przed zanieczyszczeniem. - Zwiększone opady powodują spłukiwanie z pól naszpikowanej chemią gnojowicy i zalewanie okolicznych szamb, co skutkuje przenikaniem "ścieków" do wód gruntowych w okolicy. Te dostają się również do ujęć powodując ich skażenie - tłumaczy przedstawicielka firmy, zwracając uwagę na zanieczyszczenia wodociągów, jakie miały miejsce m.in. w Wąwolnicy, Kurowie i Żyrzynie.

Szukając kompromisu

Zamówioną przez spółkę analizę oceni także firma wynajęta przez Urząd Miejski w Nałęczowie.

– Chcemy mieć pewność, że ewentualne wprowadzenie zakazów na obszarze ochrony będzie miało obiektywne podstawy – tłumaczy Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.

– Pewne obszary muszą być chronione dla bezpieczeństwa wód podziemnych. One są naszym wspólnym dobrem – podkreśla burmistrz Nałęczowa. I dodaje: – Wierzę, że uda się osiągnąć rozwiązanie kompromisowe.

Władze gminy deklarują wspieranie rolników (pomoc prawną) w ewentualnym ubieganiu się o rekompensaty finansowe. Z kolei dla obszaru Bochotnicy, gdzie strefa już istnieje, nałęczowscy samorządowcy proponują przekształcenie gruntów rolnych w obszary pod zabudowę mieszkaniową.

Ostateczną decyzję o sposobie ochrony ujęć i zasięgu stref z ograniczeniami, po zapoznaniu się z analizą, zatwierdzi wojewoda. Zanim do tego dojdzie, rolnicy mogą użytkować swoje gospodarstwa na starych zasadach. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium