W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia
Cmentarz na Majdanku nie pomieści już zbyt wiele nowych grobów, dlatego miastu potrzebne będzie nowe miejsce pochówków. Jak prędko? – Z naszych szacunków wynika, że w ciągu pięciu lat powinien powstać nowy cmentarz, bo ten na Majdanku wypełni się w stu procentach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Nowy cmentarz ma powstać na Sławinie. A dokładnie na zachód od ul. Bohaterów Września i na północ od przyszłego przedłużenia ul. Zelwerowicza do Zbożowej. O wyznaczeniu tu miejsca na groby mówi się już od dawna, ale konieczne jest do tego uchwalenie przez Radę Miasta planu zagospodarowania terenu wyznaczającego nowy cmentarz.
Projekt takiego planu został w czwartek upubliczniony przez Urząd Miasta. Pod cmentarz przeznaczony ma być obszar ok. 50 ha, czyli nieco więcej niż zajmuje nekropolia na Majdanku, która ma „tylko” 46 ha i jest największa na wschód od Wisły.
Miejscy planiści zakładają, że nowy cmentarz będzie mieć formę „założenia parkowego”. Co kryje się za tą nazwą?
– Założenie parkowe ma na celu ukształtowanie cmentarza w formie kwater w powiązaniu z projektowaną zielenią w różnej formie – wyjaśnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta i podkreśla, że na Sławinie ważne będzie wykorzystanie istniejącego ukształtowania terenu. – Przykładem nekropolii o założeniu parkowym jest Cmentarz Centralny w Szczecinie.
W ogłoszonym projekcie planu wyznaczone jest na cmentarzu miejsce pod budowę spopielarni zwłok. – Cały czas mówiliśmy, że w założeniach tam będzie takie miejsce – podkreśla zastępca prezydenta. Do planu wpisany ma być nakaz „stosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych kremacji minimalizujących lub eliminujących uwolnienia substancji chemicznych do środowiska” i stosowania „najlepszych dostępnych technik”. Dokładnie takie sformułowanie znalazło się w projekcie.
W dokumencie zastrzeżono, że część nowego cmentarza ma być udostępniona pod groby dopiero, gdy zlikwidowane zostaną studnie, a pobliskie domy zostaną podłączone do wodociągu. Dotyczy to nie tylko zabudowań mieszczących się w granicach Lublina, ale także tych na skraju gminy Niemce.
Kiedy samorząd miasta zacznie organizować nowe miejsce pochówków? – Na pewno nie w przyszłym, ale w 2021 roku będziemy już zlecać projektowanie cmentarza i zabezpieczenie pieniędzy na wykupy gruntów i podjęcie konkretnych prac – zapowiada Szymczyk. Co jest potrzebne, by stworzyć cmentarz? – Na pewno ogrodzenie, kaplica, obiekt na miejsce spotkań, chłodnia – wylicza.
Potrzebne będą także parkingi, które zostały już uwzględnione w projektowanym planie zagospodarowania terenu. – Miejsca parkingowe obsługujące cmentarz przewidziano w czterech lokalizacjach – wyjaśnia Kuryło. – Łączna przybliżona liczba miejsc parkingowych to 1180.
Nie tylko cmentarz
Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono też przebieg nowych dróg.
Spotkaj się z planistami
Na najbliższy wtorek (26 listopada) zaplanowane jest w Ratuszu otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych planami nowego cmentarza i zagospodarowaniem przyległych terenów. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami planu, spytać o szczegóły, wyrazić swoją opinię lub zgłosić uwagi. Początek o godz. 16 w sali nr 24 na najwyższym piętrze Ratusza.
Można zgłaszać uwagi
Do 30 grudnia Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi do projektu planu zagospodarowania, który to dokument dostępny jest na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia). Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga.