Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2020 r.
18:29

Nowy zabytek w Lublinie. Podczas wojny Niemcy zamienili ten kościół na magazyn ze zbożem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki.
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki. (fot. Krzysztof Mazur)

Stojący przy ul. Fabrycznej kościół św. Michała Archanioła został wpisany do rejestru zabytków. – Bardzo się cieszę – komentuje proboszcz parafii, która w przyszłym roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół z ul. Fabrycznej uznawany jest za jeden z ciekawszych w Lublinie. Zaprojektował go znany warszawski architekt Oskar Sosnowski, który – jak to miał w zwyczaju – połączył żelbetową konstrukcję z cegłami, a we wczesny modernizm sprytnie wplótł detale nawiązujące do gotyku i renesansu. Jego projekt przewidywał nie tylko kościół, ale też dom pogrzebowy. Ostatecznie powstała sama świątynia.

Od 2 stycznia budynek jest prawnie chroniony wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego. – Dzięki temu jest objęty ochroną zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu – tłumaczy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Bardzo się cieszę – mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła, który niedawno przeprowadził gruntowny remont kościoła. – Świątynia odzyskała swój blask jeszcze przed wpisaniem do rejestru zabytków. Na wiosnę zostały już tylko prace kosmetyczne.

Na frontonie kościoła pojawiła się pieczęć z trzema datami ważnymi dla parafii. W roku 1915 powstał tutaj ośrodek duszpasterski, w 1921 r. powołana została do życia nowa parafia, a w 1938 r. konsekrowano świątynię.

– Kościół przypominający rozmiarem bazylikę został wzniesiony w ciągu ośmiu lat przez wcale nie zamożną społeczność miasta – podkreśla obecny proboszcz. I przypomina, że parafia otrzymała tytuł po rozebranym kościele farnym, który przez niemal sześć wieków stał na Starym Mieście tutaj, gdzie dzisiaj jest pl. Po Farze. Zniszczony kościół rozebrano w połowie XIX w., a kilkadziesiąt lat później św. Michał Archanioł został patronem nowego kościoła.

Początkowo parafia obejmowała bardzo rozległy teren, sięgający niemal do Świdnika. O pierwszej kaplicy, już nieistniejącej, która stała przy ul. Kościelnej, przypomina dzisiaj drewniany krzyż. W ziemi znaleziono też ryngraf będący pamiątką pierwszego nabożeństwa.

Wpisana na listę zabytków świątynia uniknęła zniszczenia podczas II wojny światowej. – Okupant zamienił ją na magazyn, chronił to miejsce. Nie można było wtedy używać kościoła, wewnątrz było sypane zboże, które sięgało aż do okrągłych okien. Wydzielona była tylko mała część, a niektórzy wierni przychodzili na niedzielną mszę świętą z woreczkami i wydłubywali przesypujące się zboże – opowiada ks. Paśnik.

Kościół udało się dokończyć dopiero wtedy, gdy opuścili go Niemcy. – W 1945 roku przystąpiono ponownie do budowy, przerwanej okresem wojny. Nadzór nad pracami powierzono inż. Ignacemu Kędzierskiemu, architektowi lubelskiemu. Otynkowano ceglane ściany i przystąpiono do wyposażania wnętrza, które w większości zaprojektował Kędzierski – informuje Kopciowski.

Witraże w oknach są jeszcze przedwojenne, ale wiele elementów pochodzi z lat 40. ubiegłego stulecia. – W roku 1947 wzniesiono marmurowy ołtarz główny, zaś w 1948 roku powstała dekoracja sgraffitowa ściany ołtarzowej, wykonana wg projektu Marii Wolskiej-Berezowskiej – dodaje konserwator zabytków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty