Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2022 r.
8:02

Odwołanie w sprawie górek czechowskich. Ujawniamy to, co utajnia Ratusz

23 47 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Mimo że lubelscy podatnicy zapłacili za napisanie skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie zagospodarowania górek czechowskich, Urząd Miasta odmówił nam pokazania treści tego dokumentu. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wątpliwości, że to informacja publiczna. Dlatego możemy opublikować treść skargi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że w grudniu zeszłego roku Ratusz po raz drugi przegrał przed WSA. Sąd uchylił ważność studium dla górek czechowskich, nie dopuszczając tym samym do zabudowy blokowiskami około 25 ha. A taką opcję forsuje od 2019 roku prezydent Krzysztof Żuk (PO) i jego klub radnych.

WSA w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że opracowując studium, samorząd musi zwracać uwagę na przyrodę. I że nie sposób tego zrobić, nie znając uwarunkowań przyrodniczych. Tymczasem, zdaniem sądu, samorząd Lublina nie dopełnił tych wymogów. – Przy uchwalaniu studium poprzestał na wykorzystaniu nieaktualnych opracowań ekofizjograficznych – mówił sędzia Grzegorz Grymuza. Sąd wskazał także, że Rada Miasta uchwaliła studium, mimo że w tym czasie trwały już, lecz nie zostały zakończone, prace związane z opracowaniem kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej górek, które urząd sam zlecił zespołowi naukowców.

Ratusz: nie pokażemy

Tuż po wyroku było wiadomo, że Ratusz go nie uzna i złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I mimo że w Urzędzie Miasta w zespole radców prawnych pracuje na etatach 20 osób, napisanie odwołania po raz kolejny zlecono prawnikowi z Warszawy, dr. hab.  Jackowi Jaworskiemu. Za sporządzenie pierwszej skargi do NSA (w 2020 roku) i reprezentowanie gminy podczas rozpraw Jaworski zainkasował w sumie 20,1 tys. zł netto z kieszeni podatników. Za napisanie drugiej rachunek wynosi 7,6 tys. zł plus VAT.

Chcieliśmy wiedzieć, jakie tym razem argumenty podnosi miasto. Ale spotkaliśmy się z odmową: – Jako że skarga kasacyjna jest pismem procesowym, a nie dokumentem urzędowym, nie możemy przekazać jej treści, w szczególności że sprawie nie został jeszcze nadany bieg przez sąd i nie zapoznały się z nią pozostałe strony – odpisała nam Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. Gdy poprosiliśmy o podstawę prawną odmowy, przesłała nam elaborat z biura prawnego, odwołujący się od licznych przepisów i paragrafów.

Ale WSA, do którego zwróciliśmy się o udostępnienie skargi, nie miał żadnych wątpliwości, że jest to dokument publiczny i otrzymaliśmy ją praktycznie od ręki (w całości dostępna pod tekstem).

Ratusz nie widzi „istotnej wartości przyrodniczej”

Co w niej się znajduje? Na 39 stronach mecenas Jaworski wymienia powody, dla których NSA powinien uchylić wyrok lubelskiego sądu. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, że WSA w Lublinie nie wziął pod uwagę zaleceń NSA w zakresie dopuszczenia ograniczonej zabudowy na części górek. „NSA wprost uznał, że organ planistyczny mógł wskazać inne kierunki zagospodarowania, które przewidują zabudowę mieszkaniową, czy jednorodzinną dla terenów znajdujących się poza ekologicznym obszarem chronionym” – argumentuje mec. Jaworski. Pełnomocnik prezydenta dodaje, że zapisy studium, umożliwiające zabudowę na wybranych czterech wysoczyznach, „odpowiadają potrzebie wyważenia spornych interesów, gdyż z dokumentacji planistycznej wynika, że są to tereny nieużytków po byłym poligonie, które nie wskazują na istotną wartość przyrodniczą, zarośnięte są zielenią nieurządzoną, z florą i fauną nie zaliczającą się do wyjątkowo bogatych”.

Jaworski dodaje, że mimo to WSA obalił ustalenia NSA w zakresie dopuszczalności przeznaczenia części górek czechowskich pod zabudowę, uznając, że doszło do naruszenia zasad ochrony środowiska i zasady sporządzenia studium. Utrzymuje również, że uchwalając studium, gmina opierała się na uaktualnionych w 2015 roku dokumentach ekofizjograficznych.

Mieszkanka także niezadowolona z wyroku

Teraz wojewoda lubelski (studium w zakresie GC zaskarżył jeszcze wojewoda Przemysław Czarnek), a także Prokuratura Krajowa, która dołączyła do sprawy po stronie obrońców GC, będą mogli zapoznać się z treścią skargi kasacyjnej. Akta trafią potem do NSA, który po raz drugi zajmie się sporem o przyszłość górek.

Ale nie tylko władze Lublina składają odwołanie. Z naszych informacji wynika, że zrobi to także mieszkanka Lublina Magdalena Wolanowska. W grudniu WSA, rozpatrując jej skargę, podkreślił, że mieszkająca 20 metrów od górek mieszkanka żąda unieważnienia studium dla całego miasta. – W ocenie sądu skarga nie zasługiwała na uwzględnienie – uznał sąd.

Mecenas Mateusz Sarnat, pełnomocnik Wolanowskiej, zapowiedział w rozmowie z Dziennikiem, że jego klientka również złoży skargę kasacyjną do NSA.

Do czasu rozpatrzenia obu skarg sprawa zabudowy górek czechowskich będzie w zawieszeniu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Od lewej: Anna Szczepańska-Świszcz z Niezależnych oraz Mariusz Cytryński i Katarzyna Dębska z Koalicji Obywatelskiej. Cała trójka otrzymała funkcje w prezydiach kilku komisji nowej kadencji rady miasta
Puławy

Szefowie komisji wybrani. Dla PiS miejsc zabrakło

Zakończyło się formowanie składów komisji puławskiej rady miasta. Wszystkie miejsca w ich prezydiach trafiły w ręce nowej większości, gdzie pierwsze skrzypca gra Koalicja Obywatelska wspomagana trójką samorządowców z innych ugrupowań.

Towary zostały zabezpieczone przez lubelską Służbę Celno-Skarbową, a wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty.

Podróbki na straganie. "Światowe marki" wciąż zalewają rynek

Tylko w ostatnich tygodniach funkcjonariusze administracji skarbowej zabezpieczyli ponad 2 tysiące podrobionych ubrań, zabawek i kosmetyków. Sprawcy muszą liczyć się z wysokimi karami.

Start Krasnystaw w sobotę pokonał Ładę w lidze, a w środę wyeliminował tego samego rywala z Pucharu Polski

Start Krasnystaw znowu lepszy od Łady 1945 Biłgoraj, tym razem po rzutach karnych

Drugi raz w przeciągu kilku dni Start Krasnystaw okazał się lepszy od Łady 1945 Biłgoraj. W środę podopieczni Marka Kwietnia pokonali rywali po rzutach karnych 5:4 (2:2 po 120 minutach gry) i awansowali do finału Pucharu Polski na szczeblu województwa.

Obecne władze Grupy Azoty potwierdziły zlecenie analiz prawnych, które mają określić legalność decyzji podejmowanych przez ich poprzedników w kontekście kluczowych inwestycji w Puławach i Policach

Kłopoty z nową elektrociepłownią dla "Puław". Czy złamano prawo?

Czarne chmury nadal wiszą nad budową nowej, wartej ponad 1,2 mld złotych węglowej elektrociepłowni puławskiego kombinatu chemicznego. Inwestycja łapie opóźnienia, a nowy zarząd Grupy Azoty zlecił analizy prawne, które mogą zakończyć się zawiadomieniem prokuratury.

Kiepska seria Orląt trwa, Avia Świdnik pierwszym finalistą wojewódzkiego Pucharu Polski

Kiepska seria Orląt trwa, Avia Świdnik pierwszym finalistą wojewódzkiego Pucharu Polski

Nie było niespodzianki w Świdniku. Tamtejsza Avia pokonała w środę, w ramach półfinału Pucharu Polski na szczeblu województwa Orleta Spomlek Radzyń Podlaski 3:0.

Czuby Południowe świętują. Zabawa potrwa do 22!
Zdjęcia
galeria

Czuby Południowe świętują. Zabawa potrwa do 22!

Koncerty, spektakle, pokazy taneczne, strefa DJ oraz warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych - atrakcji podczas dzisiejszego Święta Dzielnicy Czuby Południowe w Lublinie nie brakowało.

84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie
galeria

84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie

W 1940 roku Niemcy dokonali pierwszych rozstrzeliwań więźniów z lubelskiego zamku. Najwięcej osób zginęło jednak między 29 czerwca a 15 sierpnia 1940 roku. Jednym z miejsc egzekucji był wąwóz Rury. We wtorek to właśnie tam uczczono pamięć tych, którzy stracili życie przeszło 80 lat temu.

W dniu urodzin pani Mariannie towarzyszyli jej najbliżsi. Z życzeniami przybył również wójt

Pani Marianna miała urodziny. Skończyła właśnie 100 lat

Wtorek, 28 maja był wyjątkowym dniem dla pani Marianny Szymańskiej. Mieszkanka gminy Krasnystaw obchodziła swoje setne urodziny.

(Do)RADCY - Radcy prawni pomogą
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Radcy prawni pomogą

W życiu każdego z nas przychodzi taka chwila, że potrzebujemy skorzystać z pomocy radcy prawnego. Już dzisiaj stratujemy z nowym programem "(do)RADCY". W każdą środę o 18 goście z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie będą w prosty sposób wyjaśniać zawiłości przepisów, które dotyczą nas wszystkich.

Wirtuoz skrzypiec w CSK
7 czerwca 2024, 19:00

Wirtuoz skrzypiec w CSK

Nigel Kennedy jest jednym z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Brytyjski wirtuoz skrzypiec wraz ze swoim zespołem wystąpi 7 czerwca w lubelskim Centrum Spotkania Kultur z programem „Spiritual Connection”.

Zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki

Zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki

W wieku 83 lat zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki, wieloletni trener, działacz, a także społecznik.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Już szykują Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać. Dzisiaj podpatrywaliśmy, na jakim etapie są przygotowania.

Zastępca awansował na szefa. Zmiana kolejnego komendanta policji
galeria

Zastępca awansował na szefa. Zmiana kolejnego komendanta policji

Służył w policji ponad 30 lat, a dzisiaj oficjalnie pożegnał się z mundurem. Insp. Marek Jamroz, komendant powiatowy policji w Biłgoraju przechodzi na emeryturę. Jednostką ma zarządzać jego dotychczasowy zastępca - mł. insp. Ryszard Smoluch.

Naruszenie miru domowego – co to oznacza? Gdzie zgłosić?

Naruszenie miru domowego – co to oznacza? Gdzie zgłosić?

Termin "mir domowy" rzadko pojawia się w potocznym języku, ale większość osób prawdopodobnie słyszała o naruszeniu tej sfery lub jej zakłóceniu. Niemniej jednak może być niejasne, co dokładnie oznacza ten termin.

Czym jest alergia i jak sobie z nią radzić
WIDEO
film

Czym jest alergia i jak sobie z nią radzić

"Dzieci wiejskie do niedawna miały mniej alergii np. niż dzieci miejskie". Trwa pełnia sezonu alergicznego. Czym jest alergia i co możemy zrobić aby sobie z nią radzić? Omówiliśmy to z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii w SPSK nr 4 w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty