Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

15 czerwca 2023 r.
20:13

Ognie i wianki. Archeolodzy zapraszają w pogańskie czasy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku
Tak latem zeszłego roku wyglądało stanowisko archeologiczne w Chodliku (fot. FB Archeologia i Starożytności Chodlik)

Ogniska, puszczanie wianków, dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym grodzisku, archeologiczne opowieści. W piątek zaczynają się Europejskie Dni Archeologii. Warto też odwiedzić Kazimierz Dolny i Żmijowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak opisują mieszkańcy, w Chodliku (gmina Karczmiska) są malownicze krajobrazy, świeże powietrze oraz wszechobecna cisza. Przyjeżdżają tu wędkarze, grzybiarze, rowerzyści, miłośnicy kajaków, ale także archeolodzy. Od piątku kolejność się zmieni: archeolodzy i sympatycy badania przeszłości zdominują sam Chodlik i okolicę.

Jak wynika z badań, Chodlik ma niezwykle długą i interesującą historię, która zaczęła się przeszło tysiąc lat temu. We wsi są relikty olbrzymiego trójwałowego grodu – wyróżniającego się konstrukcją i rozmiarami jednego z najstarszych i największych założeń obronnych w Polsce. Świetności grodu przypadały na VIII-X w., a więc tak zwany okres plemienny, poprzedzający zarówno powstanie państwa polskiego jak i początki chrześcijaństwa.

* W piątkową noc z 16 na 17 czerwca w bazie archeologicznej działającej od kilku lat w budynku dawnej szkoły będzie można zobaczyć amatorskie jak i profesjonalne, filmy archeologiczne prezentujące najnowsze wyniki badań archeologicznych w kraju. Początek pierwszej części projekcji o godz. 21.

* W sobotnim programie dorocznych Europejskich Dni Archeologii są Wianki nad Chodelką i słowiańska Noc Kupały. Od godz. 20. będą się paliły ogniska, zaplanowano puszczanie wianków na Chodelce. Organizatorzy zapowiadają dobre jedzenie, nocne oprowadzanie po rozświetlonym lampami solarnymi grodzisku w Chodliku. Będzie można wysłuchać archeologicznych opowieści.

O godz. 21 zacznie się druga część Przeglądu Filmów Archeologicznych. W programie szczególnie polecany przez organizatorów film „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, który będzie gościem przeglądu. To fabularyzowany dokument, wędrówka po ziemiach naszego kraju i Europy przed około 4000 laty. Twórcy obejmują czas od epoki użytkowania kamienia do epoki pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na szeroką skalę. Wówczas nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny, znacząco podniósł się poziom i jakość życia, nastąpiła też zmiana samego sposobu funkcjonowania społeczeństw.

Wydarzenie to wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Karczmiskach, Stowarzyszenia Historycznego "Pasja", Opolskiego Stowarzyszenia Eksploratorów TOPÓR i Gminy Karczmiska.

Wspierają ich mieszkańcy. Jak zapowiada Maria Borowiec, sołtyska Chodlika wsparcie będzie florystyczne. To z kwiatów i roślin uzbieranych na okolicznych łąkach przez osoby mieszkające tu na stałe, uczestnicy słowiańskich zabaw będą robić wianki.

Z Chodlika niedaleko jest do Kazimierza Dolnego, a w odległości solidnego spaceru czy rowerowej wyprawy są Żmijowiska. Tam też będą wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Archeologii.

* 17 czerwca o godz. 12 otwarcie wystawy „Archeologiczne tajemnice Kłodnicy, która można oglądać w Kazimierzu Dolnym w Dworze z Gościeradowa (ul. Podzamcze 20).

* 18 czerwca od godz. 10 do 16 na terenie Grodziska Żmijowiska w Żmijowiskach (gmina Wilków) będą trwały warsztaty. Artur Bokła z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie: niecenie i krzesanie ognia, obróbka krzemienia. Koło Naukowe Studentów Archeologii UMCS przygotuje pokazy archeologii eksperymentalnej: analiza mikroskopowa, obróbka i wykorzystanie krzemienia, tkanie krajek. Oprócz tego rekonstrukcje zabytków archeologicznych, model wykopu archeologicznego, warsztat opisu zabytków i konserwacji zabytków oraz pokaz narzędzi pracy archeologa. Będą też zajęcia dla najmłodszych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium