Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 kwietnia 2023 r.
14:05

Kiedy odpoczywa prawdziwy ogrodnik? Jedzie na wczasy w listopadzie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A

Żeby klient mógł w marcu kupić solidną sadzonkę bratka, ogrodnik pracuje na stan roślinki... od września. Podobnie jest ze sprzedawanymi w kwietniu supertuniami, trawami popularnymi od maja do lipca, sierpniowymi wrzosami i chryzantemami, które królować zaczynają jesienią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swoje rodzinne gospodarstwo ogrodnicze w Lipsku pod Zamościem Anna Stręciwilk razem z mężem Wojciechem prowadzi od blisko 20 lat. – Zaszczepili to w nas teściowie i jakoś poszło, choć żadne z nas wykształcenia w tym kierunku nie miało – opowiada ogrodniczka. Ale mówi, że metodą prób i błędów, szukając informacji w internecie, zdobywając je podczas wyjazdów na targi, ale przede wszystkim po prostu pielęgnując rośliny nauczyli się o nich bardzo wiele. Dlatego teraz są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie, doradzić ze szczegółami, jak o ogród i balkon dbać. I krok po kroku poprowadzić każdego laika.

>>Dodatek Agro do Dziennika Wschodniego - pobierz w tym miejscu<<

Zaczynali od jednego niewielkiego tunelu. Stały w nim wówczas głównie sadzonki bratków i rozsady warzyw, także aksamitki, szałwie i pelargonie. – Czyli takie „starodawne” rośliny – mówi pani Anna.

Bubblegum to hit

Teraz ich ogrodnicza firma to 7 dużych folii i kontenerownia na dworze, pod chmurką, a w nich w ciągu sezonu, który dla klientów zaczyna się w marcu i kończy z początkiem listopada, nawet do 100 tysięcy roślin z setek najróżniejszych gatunków i odmian.

>>Bezpłatny dodatek Agro dla rolników i działkowców. Zagraj w grę za darmo i koniecznie kup Dziennik Wschodni<<

„Starodawne” bratki, szałwie i pelargonie oczywiście są. Bo raczej nie wychodzą z mody. Ale z roku na rok oferta się poszerza i zmienia.

W tym, kolejnym z rzędu, prawdziwym hitem jest supertunia vista. To zwisająca roślina balkonowa, która fantastycznie się rozrasta i cieszy oko pięknymi kwiatami. – Występuje w kilku kolorach, ale żaden inny nie sprzedaje się tam znakomicie jak bubblegum – zdradza Anna Stręciwilk. I podkreśla, że przy tej odmianie wcale nie trzeba się specjalnie „narobić”, bo jest bardzo odporna na choroby grzybowe, nie wymaga pielęgnacji poprzez skubanie przekwitniętych kwiatostanów, nie ma potrzeby chowania jej przed deszczem, no chyba że nadejdzie potężna burza.

Zdaniem ogrodniczki równie łatwe w utrzymaniu, a nie mniej atrakcyjne wizualnie są bluszcz dichondra i zielona albo bordowa ipomea. Wystarczy je tylko podlewać i same rosną. Niezdecydowanym proponuje też ciekawą roślinę o nazwie viroflora calocephalus. Nie kwitnie, ale pięknie się rozrasta zielonymi „patyczkami”. No i warto sięgnąć po sundaville, cudnie kwitnącą, a bardzo odporną na suszę.

W marcu jak woda u Stręciwilków szły bratki, teraz zaczął się sezon na rośliny balkonowe i ogrodowe. Naprawdę jest w czym wybierać: od jednorocznych po wieloletnie, małe, duże. Swoich zwolenników wciąż mają np. hortensje. Te ogrodowe, o okrągłych kwiatach, przy których pamiętać należy, że nie wolno dopuścić, by zmarzły, ale też bukietowe z kwiatami czubatymi, znacznie mniej delikatne i wymagające.

Do wyboru do koloru

A jeśli ktoś chciałby sadzić begonie? Nie ma sprawy, są i to w najróżniejszych kolorach, np. urocze, żółte w odmianie solenia. Ci, którzy wolą czerwone albo różowe również nie odejdą z kwitkiem.

Surfinie? Oczywiście, także bardzo nietypowe, aksamitnie czarne. Są też ogrodowe zioła i plectranthusy, czyli komarzyce, które sprawiają, że uciążliwe owady omijają ogród.

Wiszące truskawki? Jasne, że tak. Już teraz całkiem dorodne. Wystarczy kupić, zawieźć do domu, umieścić na balkonie i w miarę regularnie podlewać, a owoce podskubywać można aż do jesieni. Coś na skalniak? Jasne. Wybór jest taki, że wprawia w zawrót głowy.

Powoli można też pytać o trawy ozdobne. Prawdziwy boom zacznie się na nie w maju. – Oferujemy je mniej więcej od trzech lat i są bardzo, bardzo popularne. Zresztą zaczęliśmy je sprowadzać i sprzedawać właśnie dlatego, że klienci o te rośliny pytali, a my staramy się mieć to, czego ludzie chcą – tłumaczy właścicielka gospodarstwa, gdzie do kupienia są przepiękne i zadbane miskanty (w kilkunastu różnych odmianach, o kwiatostanach w kolorystyce od różu, po srebro i biel) i rozplenice, które kwitnąc budzą zachwyt. – Ogromną popularnością cieszy się również trawa vertigo. Mimo że jednoroczna i stosunkowo nie tania, to jednak tak piękna, że klienci są gotowi płacić kilkanaście złotych za sztukę – przyznaje nasza rozmówczyni.

Nauczona doświadczeniem wie, że na przełomie sierpnia i września zaczną schodzić wrzosy, których Stręciwilkowie są jedynymi producentami w okolicach Zamościa. Oferują je w aż 12 kolorach, spośród których najmodniejsze są te różowe i fioletowe, także białe. Wczesna jesień to również sezon na jeżówki. U Stręciwilków można znaleźć aż 20 odmian. Będą także hibiskusy, kwitnące aż do pierwszych przymrozków.

A październik to czas, kiedy panowanie rozpoczynają chryzantemy. W wielu kolorach do wyboru, o różnej wielkości kwiatów, całkiem małe, trochę większe i naprawdę ogromne. Aby jednak na grobach (bo tam trafiają najczęściej) wyglądały tak, jak powinny, ogrodnicy zaczną się przy nich uwijać już w maju.

Wakacje dopiero przed zimą

Dlatego czas na chwilę odpoczynku właściciele gospodarstwa pozwolą sobie dopiero w listopadzie. Inaczej się po prostu nie da.

– To jest praca przez caluteńki rok. Od wczesnego rana do późnego wieczora, także zimą, kiedy nikt o kwiatach na balkon czy do ogrodu nie myśli – mówi pani Anna. Oni z mężem muszą. Wstawać o świcie, chodzić, doglądać, dogrzewać, doświetlać, nawozić, przesadzać, podlewać. Oglądać listek po listku, sprawdzać, czy nie pojawiła się jakaś choroba, a jeśli tak by się stało, natychmiast reagować. Na szczęście mają poczucie, że ten trud nie idzie na marne. Klienci doceniają to, że kupując roślinę zadbaną i dopieszczoną, już okazałą i silną, nie będą mieć większych problemów z jej utrzymaniem.

Co ważne, ten rodzinny biznes to nie tylko zarabianie pieniędzy. Bo państwo Stręciwilkowie również chętnie dzielą się swoimi roślinami. Często oferują je na aukcje charytatywne. Stale też współpracują z klubem Honorowych Dawców Krwi, na organizowane cyklicznie akcje przekazując vouchery do wykorzystania w ich gospodarstwie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika NASZ PATRONAT

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium