W trakcie specjalnego obozu ornitologicznego Fundacja Ptasie Horyzonty będzie mówić nie tylko o zagrożonych gatunkach ptaków, ale także o tym, jak je chronić.
Działania fundacji to część, zaczętego jeszcze w 2021 roku, projektu „Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły”. Nie doszedłby do skutku, gdyby nie współpraca z norweską organizacją ornitologiczną Norsk Ornitologisk Forening/Birdlife Norway.
– W ramach projektu fundacja realizuje działania mające na celu czynną ochronę zagrożonych gatunków ptaków takich jak ostrygojady, mewy siwe, mewy czarnogłowe i sieweczki obrożne. Jednym z ważniejszych działań jest kampania informacyjna na temat tego, w jaki sposób można chronić ptaki i dlaczego nie wolno przeszkadzać im w lęgach na wyspach – informuje Fundacja Ptasie Horyzonty i dodaje, że środki na projekt przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pieniądze z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Łączna kwota projektu wynosi 949 087,24zł.
Jednym z działań, jakie jest podejmowane jest obóz ornitologiczny, który w sierpniu będzie można odwiedzić nad Wisłą. – Obóz prowadzony będzie od 20 sierpnia do 20 września 2022 roku u podnóża malowniczo położonego kamieniołomu w Piotrawinie nad Wisłą. Kamieniołom usytuowany jest na 40-metrowej skarpie wapiennej nieopodal brzegu Wisły – zachęcają organizatorzy i tłumaczą, że w pobliżu będą rozstawione sieci ornitologiczne służące do odłowu ptaków.
– Uczestnicy obozu będą je co godzinę sprawdzać, a następnie przenosić schwytane ptaki do obozu, gdzie zostaną zaobrączkowane przez ornitologów. Na jednodniowy pobyt w obozie zapraszamy grupy zorganizowane, a także wszystkich tych, którym los ptaków nie jest obojętny – zachęca fundacja.
Zapisy pod numerem telefonu 535 571 818.