Jakie są doświadczenia z rewitalizacji, jak wykorzystać vox populi zebrany podczas konsultacji społecznych – traktują o tym dwa wydawnictwa: „Leksykonu dobrych praktyk” i „Modelowe podejście do partycypacji”. Oba wydało miasto Opole Lubelskie.
– „Leksykon dobrych praktyk” to publikacja, w której dzielimy się swoim doświadczeniem zebranym przy realizacji projektu „Opole Lubelskie – do dotknięcia, do zasmakowania – przygotowanie Gminy Opole Lubelskie do rewitalizacji gospodarczo-społecznej obszarów zdegradowanych”. Już pierwszy rozdział niniejszego leksykonu swoim tytułem sugeruje to, co w całym procesie rewitalizacji było, jest i będzie dla nas najważniejsze: słuchać głosu mieszkańców – pisze Dariusz Wróbel, burmistrz miasta, we wstępie do leksykonu.
– Rewitalizacja nie jest tylko doraźnym działaniem, mającym poprawić estetykę otoczenia, ale także zdiagnozowaniem problemów mieszkańców i wypracowaniem sposobów na ich rozwiązanie. Dlatego istotne jest, aby duży nacisk kłaść na kwestie społeczne oraz na zaangażowanie mieszkańców w życie lokalnej społeczności – dodaje.
Wydawnictwa te mają być przede wszystkim wskazaniem gotowych rozwiązań innym miastom, które dopiero rozpoczną swoją drogę do rewitalizacji. Publikacje można otrzymać w Urzędzie Miejskim w Opolu Lubelskim.