(fot. UM Opole Lubelskie)
Po kilku latach starań i prac przygotowawczych, poprzedzonych konsultacjami z mieszkańcami, prace w centrum Opola Lubelskiego nabierają tempa. Pierwsze roboty ruszą na Małym Targu i ul. Ogrodowej.
Gmina Opole Lubelskie jako pierwszy w ramach rewitalizacji ogłosiła przetarg na przebudowę Małego Targu i ul. Ogrodowej. Oferty można było składać od 10 października. Najkorzystniejsza wpłynęła od firmy WOD-BUD. Wartość umowy opiewa na kwotę ponad 3,8 mln. zł.
Roboty mają zakończyć się we wrześniu następnego roku.
– To zdecydowanie jedno z największych wyzwań inwestycyjnych gminy w najbliższym czasie, jednak, szczególnie po przeprowadzeniu rewitalizacji centrum, miasto zyska bardzo wiele na estetyce i funkcjonalności poszczególnych miejsc. Mam nadzieję, że wszystkie prace budowlane będą przebiegały sprawnie, bez opóźnień i na początku 2021 roku cały projekt zostanie zrealizowany – informuje Burmistrz Opola Lubelskiego, Sławomir Plis.
W ramach przebudowy Małego Targu przewidziano m.in. rozbiórkę istniejących zadaszeń, modernizację targowiska poprzez budowę dwóch wolnostojących budynków, budowę ogrodzenia targowiska, chodników i utwardzonych placów manewrowych. Targ wyposażony zostanie w ławki, kosze na śmieci i stojaki. Zakupione zostanie wyposażenie stoisk handlowych. Wybudowane będą przyłącza wód kanalizacyjnych i elektrycznych do projektowanego budynku z sanitariatami. Zamontowane zostanie oświetlenie i monitoring.
Przy na ul. Ogrodowej przebudowany zostanie skwer. Przewidziano wymianę nawierzchni i zieleni. Przebudowany będzie parking i plac manewrowy. Wyremontowane zostaną sieci kanalizacji sanitarnej, sieć wodociągowa z przyłączami w ul. Ogrodowej oraz częściowo w Placu Studziennym.
Ulica otrzyma kanalizację deszczową i kablowe oświetlenie drogowe wraz z podpięciem do punktu zasilania. Przebudowana zostanie nawierzchnia ulicy na odcinku od ul. Nowy Rynek/Lubelska do ul. Cichej wraz z oznakowaniem pionowym i poziomym.
Wyremontowane zostaną chodniki i zatoczki postojowe w tym miejscu.
Trwają również prace związane z modernizacją kolejnych ulic. Chodzi tu o remonty pomieszczeń w których powstanie Centrum Aktywności Lokalnej (lokal przy ul. Długiej – dawne Gminne Centrum Informacji), Inkubator Przedsiębiorczości (lokal przy ul. Ogrodowej – dawny MGOK) i Centrum Usług Społecznych (Stary Rynek – przy Złotym Zakątku).
W końcowej fazie opracowania dokumentacji przetargowej jest największa inwestycja wpisana w projekt, czyli rewitalizacja centrum miasta obejmująca skwer, Stary Rynek, ulicę Piekarską, M. Getta, Kościelną. Przetarg powinien zostać ogłoszony w najbliższym czasie.