Po raz piąty Opole przygotowuje się do gminnego programu darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Co roku z tego programu korzysta blisko 300 osób. Działanie samorządu zostało docenione przez ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Za gminnym programem profilaktycznych szczepień stoi Jadwiga Adamczyk, przewodnicząca Rady Seniorów w Opolu Lubelskim. Kilka dni temu odebrała nagrodę przyznaną Gminie Opole Lubelskie przez Fundację Nadzieja dla Zdrowia. Gala miała miejsce w Warszawie podczas X. Debaty Flu Forum, gdzie spotkali się przedstawiciele instytucji zdrowia publicznego, autorytety medyczne, pracownicy ochrony zdrowia, władze samorządowe, pracodawcy oraz media.
Podczas wydarzenia eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nagrodzili samorządy, które realizują programy zdrowotne z zakresu profilaktyki grypy. Wśród nich znalazło się Opole Lubelskie. Jadwiga Adamczyk, pomysłodawczyni akcji darmowych szczepień dla seniorów w swojej gminie, odebrała statuetkę „Lider w zakresie profilaktyki grypy”.
– To już drugie podobne wyróżnienie dla samorządu Opola Lubelskiego za naszą akcję. Poprzednio zostaliśmy nagrodzeni, jako „Nowy Lider”. Najważniejsze jednak to, że program funkcjonuje cyklicznie i cieszy się dużą popularnością wśród naszych seniorów – mówi Jadwiga Adamczyk.
Samorząd Opola Lubelskiego finansuje program Grypa 65+ zainicjowany przez opolską Społeczną Radę Seniorów. – Każdego roku w budżecie na ten cel rezerwujemy ponad 30 tysięcy złotych. Corocznie ok. 300 mieszkańców w wieku 65+ zyskuje dostęp do darmowych szczepień przeciwko grypie. Aktualnie trwa czwarta edycja programu – dodaje burmistrz miasta Dariusz Wróbel i deklaruje, że pieniądze na ten cel zostaną również zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy liczą na to, że samorządy będą kontynuowały promocję profilaktyki grypy i zachęcały mieszkańców do szczepienia – szczególnie osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz cukrzycy, seniorów, dzieci i kobiety w ciąży.
– Samorządy terytorialne najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Co więcej, bardzo często same ponoszą konsekwencje grypy płacąc za leczenie jej powikłań, które często wymagają hospitalizacji. Grypa jest groźna, dlatego każdego roku wyróżniamy pracę lokalnych władz w zakresie zwalczania tej choroby – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Dzięki programom realizowanym przez samorządy, co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, w tym głównie osoby z grup ryzyka. Do takiego programu w przyszłym roku przymierza się Łęczna.
Nagrodę i tytuł „Lider w zakresie profilaktyki grypy” oprócz Opola Lubelskiego otrzymał też Lublin. Z kolei gminy Nałęczów i Karczmiska zdobyły nagrodę Nowego Lidera.