Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia otyłość i nadwaga są chorobami cywilizacyjnymi. SPSK nr 4 i Uniwersytet Medyczny we wtorek organizują otwartą konferencję i warsztaty dla uczniów. O tym jak uzyskać prawidłową wagę i ją utrzymać zainteresowanym opowiedzą specjaliści.
Otyłość stanowi globalny problem zdrowotny. Jest przyczyną 200 innych schorzeń m.in. nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości, w którym szczególnie zwraca się uwagę na to co kładziemy na talerz i ile czasu poświęcamy na aktywność fizyczną.
Z tej okazji, 5 marca w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 w Lublinie wszyscy chętni mogą wziąć udział w konferencji oraz warsztatach z lekarzami. Przez niecałą godzinę będzie można wysłuchać wykładów: „Otyłość niejedną ma twarz” prowadzonego przez prof. dr hab. Beatę Matyjaszek-Matuszek oraz „Goodbye BMI. Zauważmy otyłość” lek. Jakuba Gołackiego. O najważniejszych zasadach dla osób pragnących obniżyć swoją wagę podczas „Wyleczmy otyłość: 5 filarów” opowie zebranym dr n. med. Monika Lenart-Lipińska.
Zaraz po konferencji zaprezentowany zostanie film połączony z dyskusją. Ekranizacja pt. „Słowa, które kaleczą” opowiada historie pacjentek z otyłością. Od godz. 11 planowane są warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10. Wstęp wolny.
I. warsztat żywieniowy: mgr Magdalena Partyka, lek. Magdalena Woźniak/ dr n.med. Mariusz Kowalczyk
II. warsztat diagnostyczny: mgr Anna Chitryń, dr n.med. Aneta Szafraniec-Porada/ dr n.med. Joanna Malicka
III. warsztat fizjoterapeutyczny: lek. Jakub Wronecki/ dr n.med. Ewa Obel
IV. warsztat psychologiczny: lek. Magdalena Skorek, lek. Joanna Szydełko/ dr n. med. Monika Lenart-Lipińska
V. warsztat farmakoterapii: dr n.med. Paulina Terlecka, lek. Dominik Porada/ Ewa Kiszczak-Bochyńska
Warsztaty będą odbywać się w podgrupach. Na zakończenie w godz. 12.15-12.30 planowane jest podsumowanie warsztatów na auli.