Półtora roku ma firma Romex z Jarosławia na Podkarpaciu na przebudowanie starej szkoły w Osuchach na potrzeby nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Partyzantów Polskich. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek.
Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, które na zadanie wyda ponad 12,6 mln zł. Pieniądze w znacznej części pochodzą ze źródeł zewnętrznych: Polskiego Ładu – 8 mln oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 2,2 mln zł.
O tej inwestycji w Osuchach, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej myślano od dawna. Już w grudniu 2020 roku radni gminy Łukowa jako darowiznę przekazali powiatowi budynek starej szkoły wraz z 89-arową działką. Później przyszedł czas na opracowanie koncepcji. Plan jest taki, aby powstał dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 925 m. kw. Całość zostanie ogrodzona, powstaną też parkingi.
Zanim pierwsi zwiedzający odwiedzą to miejsce, trzeba będzie przygotować ekspozycję. Plany są bardzo ambitne, bo Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach ma przypominać takie placówki narracyjne, jak np. stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Część eksponatów na pewno przekaże Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, ale na pozostałe, np. ekspozycje multimedialne znowu trzeba będzie wydać duże pieniądze.
W dalszej przyszłości przewidywane jest również utworzenie przy muzeum pola namiotowego z wydzielonym miejscem dla kamperów i całą niezbędną infrastrukturą.
Wsparcie dla przedsięwzięcia deklaruje również Stowarzyszenie Osuchy 1944, powołane dla upamiętnienia bitwy z czerwca 1944 roku. Władze powiatowe liczą również na pomoc finansową ze strony samorządu województwa.
Niedaleko miejsca, gdzie powstanie muzeum znajduje się w Osuchach również partyzancki cmentarz, na którym co roku w czerwcu organizowane są uroczystości upamiętniające bitwę z 1944 roku. Złożenie na nim kwiatów poprzedziło wtorkowe podpisanie umowy.