Wipasz to polski producent pasz i świeżego mięsa z kurczaka z 2,3 mld zł rocznego obrotu. W czerwcu firma uruchomiła w Międzyrzecu Podlaskim swój największy zakład drobiarski, a trwa budowa szóstej wytwórni, również w Międzyrzecu Podlaskim
Rocznie Wipasz produkuje ponad milion ton paszy dla drobiu, trzody i bydła w pięciu wytwórniach zlokalizowanych w całej Polsce. Zakład w Międzyrzecu zajmuje powierzchnię 3,5 tys. mkw.
Japońska technologia
- W tej inwestycji najważniejsza jest technologia, która pozwala produkować mięso najwyższej jakości - mówił podczas czerwcowego otwarcia zakładu Józef Wiśniewski, prezes zarządu firmy, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. - Dostawcą technologii jest japońska firma. Chodzi o to, że przy przygotowaniu mięsa do sprzedaży, człowiek ma z nim niewiele zetknięcia.
Zakład w Międzyrzecu Podlaskim ma podwoić produkcję firmy, do 1 tys. ton dziennie mięsa gotowego do sprzedaży. Wipasz ma podobny zakład również w Mławie.
Dla inżynierów i robotyków
Produkty trafiają na eksport. - Już teraz eksportujemy do 49 krajów i nie zatrzymujemy się w pozwoleniach do kolejnych - podkreśla szefostwo firmy. Wipasz już wcześniej miał w Międzyrzecu wytwórnię pasz.
Docelowo pracę ma tu znaleźć ponad tysiąc osób. Chodzi zarówno o inżynierów, robotyków, elektryków, jak i technologów żywności. Każdego z pracowników Wipasz szkoli.
Firma zamierza zaopatrywać się w drób u lokalnych dostawców.
- Nie tylko zakłady muszą być nowoczesne, ale fermy także. Bo konsument chce wiedzieć, że mięso spełnia standardy środowiskowe, że zachowany jest dobrostan zwierząt, inaczej nie kupi naszego produktu - wyliczał prezes.
Budowa zakładu kosztowała 270 mln zł.
Szósta w budowie
To obecnie jeden z największych pracodawców w rejonie Międzyrzeca Podlaskiego.
Wipasz to firma w 100 proc. z polskim kapitałem, a prezes Józef Wiśniewski od lat znajduje się w rankingu 100 najbogatszych Polaków według Forbesa. Zanim zajął się biznesem, skończył geodezję na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.
- Dziękuję Opatrzności Bożej za opiekę nad moją rodziną, nade mną i firmą Wipasz. 51 lat temu jako 14-letni chłopak wyjechałem ze wsi do Olsztyna i od tego momentu stałem się samodzielnym mężczyzną - wspominał podczas czerwcowego otwarcia zakładu założyciel firmy.
Zakład w Międzyrzecu powstał w 14 miesięcy, budowało go 600 osób. Przy każdym zakładzie Wipaszu, również przy tym w Międzyrzecu Podlaskim, prezes zleca budowanie kapliczki z Matką Bożą.
Firma powstała w 1994 roku.
Pierwszą małą wytwórnię pasz Wiśniewski założył w Wadągu w powiecie olsztyńskim. Wcześniej obserwował konkurencję na Zachodzie, szukając metod produkcji paszy dla własnych indyków. Obecnie trwa budowa szóstej wytwórni, również w Międzyrzecu Podlaskim. Będzie to druga wytwórnia typu NO GMO. Otwarcie jest planowane na 2021 rok.