Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 października 2022 r.
10:45

Piecze, swędzi, atakuje w nieoczekiwanym momencie. Lubelscy dermatolodzy zapraszają chorych na konsultacje

dr n. med. Joanna Bartosińska, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
dr n. med. Joanna Bartosińska, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Paweł Buczkowski)

Bąble pojawiające się na skórze przypominają oparzenie pokrzywą. Ale pokrzywka to znacznie poważniejsze schorzenie, które jest bardzo powszechne, a może być nawet bardzo groźne. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Pokrzywki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany skórne w przypadku pokrzywki są zbliżone wyglądem do tych, które pojawiają się po oparzeniu pospolitą pokrzywą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pokrzywki nie powinno się leczyć samodzielnie, tylko szukać pomocy u specjalistów.

Najczęściej chorują osoby z tak zwaną pokrzywką ostrą. Przynajmniej 20 proc. populacji przynajmniej raz w życiu zetknie się z tym problemem, np. po spożyciu jakiegoś pokarmu czy po przyjęciu leku albo po ukąszeniu przez owady czy zetknięciu się z jakimś alergenami.

– Oprócz takich pokrzywek, z którymi się często spotykamy, bywa też tzw. przewlekła pokrzywka spontaniczna. Ta nazwa jest dużo mówiąca, bo oznacza, że pacjenci cierpią na tą chorobę, a tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ustalić żadnej przyczyny, bo tej przyczyny po prostu nie ma – przyznaje prof. Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK 1 w Lublinie. – Bąble pojawiają się spontanicznie i tak samo spontanicznie znikają.

Jak wygląda pokrzywka

– Zmiana skórna bardzo swędzi i piecze pacjenta. Ma postać bąbla pokrzywkowego, który jest często koloru czerwonego, czasami może być porcelanowo-biały, bądź różowy. Skóra w tym miejscu jest obrzęknięta – wskazuje prof. Bartosińska.

Pokrzywka ostra może się wydarzyć u każdego, nawet u niemowląt.

– Ale zazwyczaj jest jakiś związek przyczynowy, czyli spożyty lek, jeżeli ktoś jest leczony antybiotykiem, lekiem przeciwbólowym, czy jest właśnie jakaś reakcja alergiczna na pokarm albo na jakieś nawet związki toksyczne będące w pomieszczeniu. To mogą być nowo zakupione meble, czy wykładzina. To mogą być też jakieś środki chemiczne, które stosujemy w naszym mieszkaniu.
Inaczej jest z przewlekłą pokrzywką spontaniczną. – Tutaj choroba występuje znacznie częściej u kobiet i szczególnie w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Czyli głównie dotyczy młodych kobiet, co nie oznacza, że nie pojawi się u dzieci i osób starszych – dodaje Bartosińska.

Objawy pokrzywki (fot. SKSK 1)

Przeszkadza w normalnym życia

Jak mówi lekarka, sytuacja pojawienia się bąbli jest dla pacjenta bardzo stresująca. Bo nigdy nie wiadomo, kiedy pokrzywka spontaniczna zaatakuje.

– Może to być w momencie kiedy ktoś szykuje się do pracy, jest w szkolne, zdaje jakiś ważny egzamin albo zaplanował uroczystość rodzinną. Ci pacjenci, którzy do nas się zgłaszają są naprawdę w sytuacjach dramatycznych. Bo przychodzi pacjent, który mówi, że ma za miesiąc wesele i boi się, że właśnie w tym dniu dozna wysiewu pokrzywki. A jest to o tyle prawdopodobne, bo sytuacje takie jak stres, wysiłek fizyczny mogą właśnie sprowokować wysiew pokrzywki, czy też nasilić jej objawy – wylicza prof. Bartosińska.
Innym objawem pokrzywki może być pojawienie się obrzęku naczynioruchowego. Może on dotyczyć powieki, wargi, języka a nawet gardła. Taki pacjent może mieć nawet duszności.

– Pokrzywka jest stanem zagrożenia życia. To właśnie w pokrzywce, szczególnie w tej ostrej postaci może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny – dodaje Bartosińska.

Poza tym pacjent z pokrzywką może też mieć problemy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, wymioty.
Pokrzywka przewlekła spontaniczna nie dotyczy wprawdzie wielu osób, ale ma kolosalny wpływ na jakość życia tych chorych. – Czują się skrępowani w sytuacjach publicznych, unikają kontaktów ze znajomymi. Z wielu rzeczy po prostu rezygnują. Bardzo ta choroba wpływa na ubiór chorych, bo pacjenci starają się wkładać ubrania zakrywające większą część ciała – wylicza Bartosińska. – Nawet dzisiaj miałam pacjentkę, która powiedziała, że z powodu pokrzywki od dwóch miesięcy nie chodzi do pracy.
Międzynarodowy Dzień Pokrzywki

Problem jest poważny, dlatego 1 października został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pokrzywki. Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK 1 w Lublinie angażuje się w obchody, bo jest certyfikowanym ośrodkiem zrzeszonym w międzynarodowej sieci UCARE, pomagającej chorym na pokrzywkę.

– Z tej okazji zapraszamy wszystkich chorych, a także osoby, które podejrzewają u siebie pokrzywkę do poradni przyklinicznej SPSK 1, której działa tzw. poradnia pokrzywkowa. Prowadzimy szczegółową diagnostykę i leczenie tej choroby – zachęca Bartosińska.

Nie lecz się na własną rękę

Lekarka zwraca uwagę szczególnie na to, żeby pacjent sam na własną rękę nie próbował się leczyć.

– Nie ma tzw. domowych sposobów, żeby leczyć pokrzywkę. Zawsze to musi być poprzedzone szczegółowo zebranym wywiadem, przeprowadzonymi badaniami laboratoryjnymi i badaniem fizykalnym tak, żeby, ustalić przyczynę czy czynniki nasilające czy też choroby towarzyszące – mówi prof. Bartosińska.

Bo pokrzywka może istnieć jako jedyny rozpoznany problem, ale może być też objawem szeregu innych chorób: autoimmunologicznych, z grupy reumatologicznych, może być objawem choroby zakaźnej, a nawet chociaż to nie jest częste, może być symptomem choroby nowotworowej.

– Dlatego tylko lekarz jest w stanie rozróżnić te sytuacje, które będą wskazywały na współistnienie innych problemów zdrowotnych – przekonuje Bartosińska.

Podstawą leczenia pokrzywki są tak zwane leki przeciwhistaminowe, ale one nie zawsze są skuteczne. – Lekarz w sposób indywidualny pobiera dawkę i czas leczenia i może też zadecydować o włączeniu innych preparatów leczniczych – mówi Bartosińska.
Ze względu na to, że postęp w dermatologii jest duży, również w dziedzinie pokrzywki pojawiają się nowe leki.

– Nowoczesny lek biologiczny jest dostępny w refundacji dla pacjentów w ramach programu lekowego NFZ. To dobra wiadomość dla pacjentów, bo mamy inną opcję terapeutyczną - leku, który zadziała na wcześniejszym etapie niż leki przeciwhistaminowe – tłumaczy prof. Bartosińska. – Obserwacje kliniczne wskazują na to, że skuteczność leków biologicznych wynosi nawet 70 proc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium