Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2023 r.
20:49

Piły poszły w ruch "Drzewa padają jedno po drugim"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Wycinka ruszyła 24 stycznia. Jej efekty już widać. Szybko przybywa przy drodze sągów drewna
Wycinka ruszyła 24 stycznia. Jej efekty już widać. Szybko przybywa przy drodze sągów drewna (fot. Barbara Szymańska)

Wycinka lasu w Kraśniku Fabrycznym. Mieszkańcy protestują. Leśnicy tłumaczą się, że cięcia mają jedynie konieczny wymiar. Burmistrz Wojciech Wilk organizuje spotkanie ale o porozumienia będzie trudno. Wycinka trwa od tygodnia i będzie prowadzona co najmniej do końca lutego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy Kraśnika są oburzeni kolejną zimową wycinką.

– Pomimo wcześniejszych zapewnień, ponownie w lesie za ulicą Krasińskiego w dzielnicy fabrycznej Kraśnika, prowadzona jest wycinka drzew. Rozpoczęto tę masakrę – napisał do nas Herbert Gnaś. Poprzednią wycinkę tego lasu opisywaliśmy niemal równo rok temu. Teraz pod topór poszły 2 hektary lasu.

Mieszkańcy mówią dość…

Już ubiegłoroczna wycinka wzbudziła spore kontrowersje w Kraśniku. Tegoroczny wyręb wyzwolił w ludziach jeszcze większe pokłady energii.

– Złożyłam dziś (24 stycznia – przyp. red) w Nadleśnictwie Kraśnik pismo, w którym wnioskuję o utworzenie na terenie kraśnickiego lasu nowej kategorii – lasu o zwiększonej funkcji społecznej – informuje na Facebooku Milena Kozak–Chrzanowska. – Pozwoliłoby to uchronić go przed dewastacją, która ma miejsce od roku. Apeluje także o uszanowanie woli mieszkańców i natychmiastowe zaprzestanie wycinki do czasu utworzenia projektu i konsultacji społecznych – dodaje.

Leśnicy mogą wykonać taki ruch. Pozwala na to zarządzenie dyrektora Lasów Państwowych numer 58 „Wytyczne do zagospodarowani lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w Zarządzie Lasów Państwowych”, wydane 5 lipca 2022 roku.

… i piszą też odezwę

Reakcja Mileny Kozak–Chrzanowskiej to nie jedyna forma nacisku na leśników. Aktywistka Barbara Szymańska, informuje o odezwie mieszkańców do nadleśniczego Waldemara Ciby, szefa Nadleśnictwa Kraśnik.

– Kraśnik otulają lasy mieszane, dodając mu uroku, a nam zdrowego powietrza, które jest teraz na wagę złota. NASZ LAS daje nam też zdrowie fizyczne (tu trenują biegacze, rowerzyści, odbywają się lekcje wychowania fizycznego, zawody sportowe, spacerują miłośnicy nordic walking), ale i psychiczne, bo nic tak nie koi nerwów i nie uspokaja, jak spacer po lesie, bez względu na porę roku. Las to także nasze wspomnienia, nasze dzieciństwo i młodość. Piękny, potężny i zielony. Taki zawsze był. NASZ LAS znika w oczach. Drzewa padają jedno za drugim. Bez jednego jęku i krzyku… w ciszy. Wiemy, że będą nasadzenia. Ale my pragniemy cieszyć nimi oczy i duszę teraz, a nie za 50 (?) lat… – apelują mieszkańcy Kraśnika. Pod apelem już podpisało się wiele osób. Liczba popierających szybko wzrasta.

– W tym lesie wychowałem się ja i pokolenia mieszkańców mojego miasta. Tu tutaj, jako dzieci, bawiliśmy się godzinami. Dziś po tym lesie spacerujemy z naszymi rodzinami – dodaje pan Piotr, mieszkaniec Kraśnika, sąsiad lasu.

Tniemy, bo odsłaniamy

Leśnicy tłumaczą, że cięcia mają bardzo ograniczony zasięg.

– W tym roku prowadzimy cięcia rębne jedynie na powierzchni ok. trzy i pół hektara ze 180 hektarów lasu będącego w sąsiedztwie Kraśnika Fabrycznego. Cięcia są zgodne z Planem Urządzenia Lasu (obowiązującym od 2016 do 2025 roku – przyp. red) i mają jedynie na celu odsłonięcie młodych, kilkuletnich buków oraz stworzenie warunków wzrostu nasadzonym drzewom – mówi Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kraśnik. – Wycinane są w 90 proc. sosen, które osiągnęły wiek rębności, 100 lat i zaczynają obumierać. Pozostawienie drzew w tym wieku na pniu, aby zamierały i gniły stojąc, jest marnotrawstwem. Stwarza również zagrożenie utraty życia lub zdrowia w przypadku osób wypoczywających. Bo las, o którym mówimy, spełnia, bowiem, oprócz funkcji gospodarczej, również funkcje rekreacyjną i wypoczynkową – dodaje zastępca nadleśniczego.

Czy tylko chodzi o młode buki?

Po Kraśniku krążą plotki, że wycięcia są wykonywane tylko po to, aby dokonać przekształcenia gruntu z leśnego na działki budowlane.

– Nic podobnego. W miejsce pozyskiwanych drzew, które osiągnęły wiek rębności, zostaną wykonane nowe nasadzenia gatunkami rodzimymi: buk, dąb, jodła – tłumaczy zastępca nadleśniczego Michał Kosikowski.

Nadleśnictwo Kraśnik gospodaruje na ponad 12 tysiącach hektarów lasu.

– Co roku pozyskujemy drewno nie więcej niż ze 100 hektarów. Taki sam areał obsadzany jest nowymi drzewami gatunków liściastych lub iglastych w zależności od warunków glebowych. W przypadku lasu w sąsiedztwie Kraśnika, zmieniany jest monokulturowy las sosnowy na żyznym siedlisku w wielogatunkowy i różnowiekowy, co wpłynie na jego bioróżnorodność i żywotność – dodaje nadleśniczy.

Spotkanie u burmistrza

W piątek burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zaprosił do siebie szefa Nadleśnictwa Kraśnik.

– Podczas spotkania z nadleśniczym Waldemarem Cibą oraz zastępcą nadleśniczego Michałem Kosikowskim poinformowano mnie, że obecnie w okolicy SP nr 5 usuwane są sosny, które tworzą ocienienie nad kilkuletnimi drzewkami bukowymi, mającymi ok. 3 m wysokości. Zabieg ten ma na celu poprawę warunków wzrostu, dzięki czemu młode buki mają wzrastać efektywnie – informuje  Wilk. – Obaj panowie nadleśniczy zapewnili, że po ukończeniu tych prac w sąsiedztwie dzielnicy fabrycznej nie będą już w tym roku prowadzone wycinki. Zakończyła się też wycinka prowadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej 833 (droga na Urzędów), związana z planowaną budową ścieżki rowerowej – dodaje burmistrz.

Plan

  W najbliższym miesiącach rozpocznie się proces tworzenia nowego Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Kraśnik od roku 2026 na kolejne 10 lat.

– Czekamy na konstruktywne wnioski strony społecznej, aby razem wypracować plan na "Kraśnicki Las” dla kolejnych pokoleń – dodaje zastępca nadleśniczego.

– Spojrzenia na gospodarkę leśną mieszkańców i leśników mocno się różnią, niejednokrotnie mieliśmy okazję się o tym przekonać – także w ostatnich miesiącach. Nie będzie łatwo te różnice pokonać – nie kryje burmistrz Wilk. – Najważniejsze są dziś prace nad nowym planem urządzenia lasu, który ma kluczowe znaczenie. Na te prace mamy wpływ. Uzgodniłem z szefostwem Nadleśnictwa, że będziemy już od tego roku aktywnie współpracować przy tworzeniu nowego planu na lata 2026 – 2035, tak, aby uwzględnione zostały postulaty mieszkańców dotyczące tej części lasu i aby odbyło się to w największym możliwym zakresie.

Strona społeczna zapowiada aktywny udział w procesie tworzenia nowego planu, ale już teraz domaga się zaprzestania wycinki.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium