Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, księża i siostry zakonne, bliscy a także samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele uczelni w tym KUL pożegnali we wtorek arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka. Były metropolita lubelski zmarł 6 czerwca. W sierpniu skończyłby 98 lat.
– Był otwarty, bliski, po prostu ojcowski – wspominał zmarłego i dziękował za jego posługę ks. Marek Urban, który na pogrzebie wypowiadał się w imieniu archidiecezji lubelskiej.
– Z wdzięcznością wspominam niezmienną życzliwość jaką mnie darzył, od pierwszego dnia po przybyciu do Lublina do ostatniego spotkania. Miało ono miejsce na kilka dni przed śmiercią, 29 maja – w dniu 53. rocznicy Jego święceń biskupich – mówił arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył wtorkowej mszy świętej. Wygłosił też homilię. – Zawsze widziałem w nim ojca. Zwłaszcza, że urodził się w tym samym roku i miesiącu co moi rodzice.
– Odszedł nasz pasterz. Niezwykły pasterz, który wywodził się z naszego środowiska, z naszej rodziny, naszej wspólnoty. I całe życie poświęcił nam – podkreślał Marian Król, przewodniczący lubelskiej „Solidarności”, który podkreślał, że na arcybiskupa Pylaka „zawsze można było liczyć”. – O niewielu ludziach można powiedzieć, że są niekwestionowanym autorytetem i to nie tylko ze względu na funkcję – zaznaczał Marian Król.
W homilii metropolita lubelski mówił m.in. pasterskiej posłudze arcybiskupa Bolesława Pylaka. – Jednym z jej priorytetów była troska o pogłębianie uczucia odpowiedzialności za Kościół, za ludzi świeckich w duchu posoborowej odnowy – podkreślał podczas kazania metropolita lubelski. – Wspierał powstawanie wspólnot modlitewnych, formacyjnych takich jak Ruch Światło-Życie wraz z Kościołem Domowym, droga neokatechumanalna, Legion Maryj, Ruch Focolari i wiele innych – wymieniał arcybiskup Budzik. – Przywiązywał dużą wagę do solidarnego przygotowania narzeczonych do małżeństwa, przez kursy przedmałżeńskie, poradnie rodzinne. Rozwijał działalność dobroczynna w parafiach, poprzez tworzenie zespołów charytatywnych, co w perspektywie stało się dobrym przygotowaniem do odnowienia działalności Caritas.
Metropolita lubelski zwracał uwagę, że w czasie kiedy arcybiskup Pylak pełnił posługę wzrosła liczba kościołów, kaplic a także parafii. Arcybiskup Pylak wyświęcił blisko 700 kapłanów. Troszczył się też o należytą formację alumnów. – Której liczba dla diecezji lubelskiej sięgała do 380 – zaznaczał metropolita lubelski, który podkreślał również, że arcybiskup Pylak założył katolicką rozgłośnię radiową oraz wydawnictwo diecezjalne „Gaudium”.
Wysyłał księży na misje i do pracy duszpasterskiej na wszystkie strony świata. – Był otwarty na dialog ekumeniczny. Zabiegał o współpracę kościołów chrześcijańskich – dodał metropolita lubelski.
Arcybiskup Budzik mówił też o pokorze, skromności i szacunku wobec każdego człowieka, które cechowały arcybiskupa seniora Pylaka.