Po raz pierwszy w historii eurodeputowanego z Lublina nie ma Platforma Obywatelska. Michał Kamiński przegrał walkę o mandat z kandydatką z Wielkopolski.
Według pierwszych sondaży europosłem kolejnej kadencji mógł czuć się lider lubelskiej listy PO Michał Kamiński. Ostatecznie, były polityk m. in. Prawa i Sprawiedliwości wcześniej niezwiązany z Lubelszczyzną, stracił mandat na rzecz kandydatki Platformy z Poznania, Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (wyższa frekwencja w Wielkopolsce, lepszy wynik kandydatki).
- Bardzo żałujemy, że nie mamy mandatu, ale taka jest ordynacja wyborcza. Michał Kamiński i tak uzyskał bardzo dobry wynik - mówi poseł Mariusz Grad, członek zarządu regionu PO.
Czy faktycznie taki dobry? Kamiński zdobył 23 264 głosy. W poprzednich eurowyborach liderkę PO, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, poparło 47 339 osób, czyli dwukrotnie więcej. - Ale sytuacja Platformy była wtedy zupełnie inna niż teraz -zauważa Grad.
W nieoficjalnych wypowiedziach politycy PO nie owijają w bawełnę. - Ten wynik to dramat. Przyczyn klęski dopatruję się głównie w kontrowersyjnej kandydaturze Kamińskiego. Ale prawda jest taka, że lista liczyła w sumie 10 osób i pozostali kandydaci też nie osiągnęli oszałamiających wyników - mówi anonimowo jeden z lokalnych działaczy Platformy. - Nie brakuje obaw, że w jesiennych wyborach PiS zdoła wywalczyć większość w lubelskiej Radzie Miasta. O sejmiku nie wspominając - dodaje z goryczą.
Na taki obrót sprawy bez wątpienia liczą działacze Prawa i Sprawiedliwości. W niedzielnych wyborach do PE w Lubelskiem partia zanotowała 41,2 proc. poparcia, ponad 5 proc. więcej niż pięć lat temu.
- Nasz wynik jest dobrym prognostykiem przed jesienią. Zrobimy wszystko, żeby po kolejnych wyborach zmieniła się scena polityczna we władzach samorządowych w województwie - mówi Krzysztof Michałkiewicz, szef PiS w regionie.
(wybierani z woj. lubelskiego w dotychczasowych wyborach do PE)
2004: Mirosław Piotrowski (5. miejsce na liście LPR), Zbigniew Zaleski (10. miejsce na liście PO), Zdzisław Podkański (5. miejsce na liście PSL), Wiesław Kuc (4. miejsce na liście Samoobrony RP).
2009: Mirosław Piotrowski (1. miejsce na liście PiS), Lena Kolarska-Bobińska (1. miejsce na liście PO), Arkadiusz Bratkowski (2. miejsce na liście PSL, mandat objął w 2011 r. na mocy Traktatu Lizbońskiego), Zbigniew Zaleski (2. miejsce na liście PO, w 2013 r. zajął miejsce L. Kolarskiej-Bobińskiej, która została ministrem nauki i szkolnictwa wyższego).
2014: Mirosław Piotrowski (2. miejsce na liście PiS), Krzysztof Hetman (2. miejsce na liście PSL)