Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 maja 2020 r.
11:04

Położne ze szpitala w Kraśniku bronią oddziału przed likwidacją. "Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina"

198 4 A A
Dzisiaj położne pracujące w szpitalu w Kraśniku i radny powiatowy Jarosław Czerw spotkali się z dziennikarzami.
Dzisiaj położne pracujące w szpitalu w Kraśniku i radny powiatowy Jarosław Czerw spotkali się z dziennikarzami. (fot. Rozwój i Bezpieczeństwo/Facebook)

Dajcie nam szansę – apelują do zarządu powiatu i radnych położne ze szpitala w Kraśniku. – Niech do zespołu dołączy położnik a w ciągu pół roku potwierdzimy to, że oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy trzeba ocalić. Są różne sytuacje – zaznaczają. – Niekiedy o tym czy ktoś będzie żyć decydują minuty. Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę na sesji radni powiatu kraśnickiego będą decydować o tym, czy oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy powinien dalej funkcjonować, czy też powinien być zlikwidowany. Likwidację oddziału zakłada bowiem Program naprawczy SP ZOZ w Kraśniku na lata 2019-2021 opracowany "na okoliczność poniesionej straty netto w 2018 r.". W dokumencie jest mowa m.in. o małej liczbie porodów i stratach, które przynosi oddział. Do dalszego funkcjonowania kraśnickiej porodówki, jak przekonują urzędnicy konieczny jest też remont, który pociągnie za sobą następne kilkumilionowe wydatki.

Po poniedziałkowym artykule w Dzienniku Wschodnim skontaktowały się z nami pracujące w kraśnickim szpitalu położne. Bronią oddziału przed likwidacją. Dowodzą, że takie działania przyniosą więcej strat niż korzyści, ponieważ chodzi o ludzkie życie.

– Mówi się tylko o małej liczbie porodów, ale nikt nie wspomina o życiach, które uratowałyśmy, bo kobiety otrzymały pomoc na czas – podkreśla pani Monika*.

– Oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy, to nie tylko poród, jak uważają władze powiatu, to przede wszystkim opieka i pomoc kobiecie w każdym okresie jej życia – podkreślają położne, które zaznaczają, że pacjentki są na oddziale diagnozowane, leczone a także operowane.

– Kiedyś trafiła do nas pacjentka z jednym z najcięższych powikłań w położnictwie – zatorem wodami płodowymi. Ciężarna była w ciężkim stanie. Wysiłkiem wielu osób udało się uratować i matkę i dziecko – opowiada jedna z położnych.

– Są różne sytuacje. Niekiedy o tym czy ktoś będzie żyć decydują minuty. Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina –  przestrzega pani Marzena.

– A w naszym zawodzie odpowiadamy nie za jedno, tylko za dwa życia – matki i dziecka – przypominają pracujące na kraśnickim oddziale położne.

– Mamy świetnie wyposażony oddział neonatologiczny. W szpitalu od początku pracuje neonatolog, specjalista, którego nie ma przecież na każdym tego typu oddziale. Tego wszystkiego nie można teraz zaprzepaścić. Zamknąć jest bardzo łatwo, tylko co dalej? – zastanawia się pani Sandra.

– To jest nie do pomyślenia, żeby w tak dużym powiecie nie było porodówki – nie może uwierzyć w zakładany scenariusz pani Lidia.

– Dlaczego władze powiatu nie myślą o młodych kobietach. Czy wszyscy młodzi ludzie mają wyjechać z tego miasta i tego powiatu? – dopytują położne. – Kraśnik nie jest przecież małym miastem, podobnie jak i powiat kraśnicki.

– Dla nas programem naprawczym nie jest likwidacja oddziału tylko zatrudnienie lekarza położnika – przekonują nasze rozmówczynie. I za naszym pośrednictwem apelują: – Dajcie nam szansę. Niech do zespołu dołączy położnik a w ciągu pół roku potwierdzimy to, że oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy trzeba ocalić.

– Jesteśmy świetnie przeszkolonym, zgranym zespołem. Szkoda, żeby to wszystko zniszczyć –  ubolewa pani Ewa*. – Robimy co możemy aby zadbać o pacjentki. Są dobrze przygotowane do macierzyństwa, do opieki nad noworodkami.

– Kobiety doceniają naszą pracę. Największą nagrodą jest dla nas to kiedy opuszczająca oddział matka ze swoim dzieckiem pyta nas czy może się przytulić. I to robi. Takie sytuacje zapadają w pamięć – mówią położne, które twierdzą, że do tej pory zarząd powiatu stał na stanowisku by ratować oddział a nie go zamykać.

– Taka była deklaracja pana starosty na jedynym spotkaniu z nami we wrześniu 2019 r. – mówi pani Iwona*.

Położne podkreślają też, że "ambicją władz powiatu powinno być zabezpieczenie opieki ginekologicznej i położniczej w tak licznym powiecie, a aktualne działania zaprzeczają polityce prorodzinnej jaką promują".

Położne ze szpitala w Kraśniku, które zbierały podpisy pod petycją za utrzymaniem oddziału nie składają broni. Zapowiadają swój udział w środowej sesji Rady Powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium