Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2021 r.
16:10

Pomaganie jest super. Zaczęły się przedświąteczne akcje charytatywne

43 0 A A
– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – mówi Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów.
– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – mówi Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów. (fot. Maciej Kaczanowski)

Można pomóc sprawić radość dzieciom leczonym na oddziale hematologii, onkologii i transplantologii. Można też mieć swój wkład w przygotowanie paczek dla seniorów. Albo razem z mikołajami pomóc w zbiórce pieniędzy na leczenie i rehabilitację 6-letniej Leny. Zaczęły się przedświąteczne akcje charytatywne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wiem, jak wielką radość sprawiają dzieciom te prezenty. Moja córka chorowała na białaczkę. Półtora roku temu miała przeszczep szpiku kostnego. Była pacjentką szpitala dziecięcego przez 10 miesięcy, także w czasie mikołajek i również dostała niespodziankę – mówi Anna Kulik ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi, które organizuje zbiórkę na prezenty dla małych pacjentów. – Pobyt na oddziale hematologii, onkologii i transplantologii, ze względu na chorobę, jest smutnym czasem. Dzieci nie uśmiechają się często. Natomiast grudzień jest szczególnym czasem, kiedy ludzie myślą o świętach i spędzeniu tego czasu z rodziną. Tej atmosfery w szpitalu brakuje. Teraz jeszcze w związku z pandemią koronawirusa nie ma spotkań i zajęć wypełniających czas dzieciom. Wcześniej były organizowane na przykład koncerty i spotkanie z lubelskimi żużlowcami. Był też pokaz klubu karate. Dlatego takie niespodzianki ogromnie cieszą najmłodszych. One czekają na te prezenty.

Być może dzieci odwiedzi w szpitalu też św. Mikołaj.

– W ubiegłym roku to się udało. Mikołaj, oprócz kostiumu miał na sobie kombinezon ochronny – wspomina pani Anna. – Mam nadzieję, że teraz też uda mu się wejść na oddział, oczywiście przy zachowanym reżimie sanitarnym.

Niespodzianki

Stowarzyszenie opiekujące się dziećmi leczonymi w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie chciałoby przygotować około 30 paczek dla dzieci w wieku 0-18 z oddziału.

– Chcemy obdarować też pacjentów z dziennego pobytu – dodaje organizatorka zrzutki.

Ze względu na obostrzenia, w tym roku nie są zbierane prezenty tylko pieniądze. – Za które kupimy dzieciom niespodzianki, zarówno na mikołajki, jak też na Boże Narodzenie – zapowiada nasza rozmówczyni.

Zbiórka pieniędzy na prezenty (celem jest 5 tys. zł) prowadzona jest na portalu zrzutka.pl „Prezenty Mikołajkowe dla pacjentów Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie”.

Potrwa do 26 listopada.

(fot. Archiwum Anny Kulik)

Dla seniorów

Datki można przekazać również na świąteczne paczki dla seniorów.

– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – opisuje podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” w Lublinie Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów.

To była wieloletnia, pracownica pomocy społecznej. Od 10 lat związana ze stowarzyszeniem „Agape”, z którego odchodzi wraz z końcem grudnia.

– Moim marzeniem na pożegnanie jest pomoc seniorom, dlatego też zaproponowałam, aby dla tych osób przygotować paczki – mówi pani Teresa. I dodaje: – Zrobię wszystko, aby ta akcja się udała i aby w tych paczkach znalazły się produkty dobrej jakości. Żeby seniorzy zjedli coś lepszego niż na co dzień, bo m.in. po wykupieniu leków zostaje im naprawdę niewiele pieniędzy na jedzenie.

Zbiórka

Organizatorzy chcą przygotować kilkadziesiąt świątecznych paczek. – 30 lub 40 – precyzuje Teresa Czechowska. – Bardzo zależy mi na tym, aby była to paczka ekstra, w której znajdzie się na przykład dobrej jakości kawa, herbata, majonez czy czekolada.

Pieniądze na przygotowanie paczek można wpłacać na konto stowarzyszenia „Agape” z tytułem

„Darowizna na cele statutowe – Seniorzy”.

Numer konta: PEKAO S.A. III Oddział w Lublinie 18 1240 2382 1111 0000 3908 2077.

Można też kupić i dostarczyć świąteczne produkty – w liczbie kilkudziesięciu (odpowiadającej wybranej liczbie obdarowanych) do siedziby „Agape” (ul. Bernardyńska 5 w Lublinie). Można wrzucić także pieniądze do skarbonki w biurze stowarzyszenia.

– Chcę odejść z radością, z poczuciem, że udało mi się pomóc tej najbardziej potrzebującej grupie. Dlatego każdy datek jest ważny, także 10 czy 20 zł, ale też na przykład ładna torebka prezentowa czy czekolada – zachęca inicjatorka świątecznej akcji. – Pieniądze na paczki chcielibyśmy zebrać do końca listopada.

Dary na święta będą wydawane seniorom 15 grudnia.

Biegający mikołaje

Niebawem, bo już 5 grudnia, po raz ósmy odbędzie się świdnicki Charytatywny Bieg Mikołajkowy. „W ten niedzielny grudniowy poranek Świdnik zapełni się czerwonymi postaciami, o długich siwych brodach oraz rzeszą jego pomocników elfów, śnieżynek, reniferów...” – zapowiadają w mediach społecznościowych organizatorzy – Stowarzyszenie Biegający Świdnik.

W biegu na dystansie 5 km ulicami miasta mogą uczestniczyć nie tylko biegacze, ale też chodziarze nordic walking.

– Mamy zapisanych już ponad 400 biegaczy – mówi Agnieszka Jakubczyk-Latała ze stowarzyszenia Biegający Świdnik. – Ale zapisy cały czas trwają.

Udział w biegu można zgłosić za pośrednictwem strony internetowej – szczegółowy na stronie internetowej biegajacyswidnik.pl (do 30 listopada). Później będzie można się zapisać wyłącznie 4 grudnia w biurze zawodów.

 Dla Leny

Organizatorzy wydarzenia co roku zbierają pieniądze dla dzieci.

– Pierwszy bieg był bardzo spontaniczny – wspomina pani Agnieszka. – Zebrali się biegacze, a uzbierane pieniądze zostały przekazane Domowi Dziecka w Rybczewicach. I tak było w kolejnych latach. Natomiast 4 lata temu podjęliśmy decyzję, że będziemy pomagać pojedynczym dzieciom, które są chore. Muszę przyznać, że wybór komu pomagamy w danym roku, odbywa się gremialnie, jest dla nas zawsze bardzo trudny.

W tym roku organizatorzy chcą pomóc 6-letniej Lenie Wargulak, która urodziła się jako wcześniak. U dziecka zostało zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce.

„Dziewczynka wraz z rodzicami zmaga się ze skutkami choroby. Zamiast beztroskiej zabawy z rówieśnikami, spędza godziny na ćwiczeniach i rehabilitacji. Lenka nie chodzi tak jak inne dzieci, nie potrafi biegać, ma problemy z zakładaniem butów. Powodem jest skrócenie ścięgien Achillesa.” – opisują członkowie stowarzyszenia.

Pieniądze zebrane podczas grudniowego biegu mikołajów zostaną przeznaczone na operację wydłużenia ścięgna Achillesa 6-latki i późniejszą rehabilitację dziecka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podróż do granic ludzkiego głosu
7 czerwca 2024, 18:00

Podróż do granic ludzkiego głosu

AudioFeels powraca do Lublina i zaśpiewa jednego dnia (7 czerwca) aż dwa koncerty: o 18:00 i 20:30. Będzie to wielki powrót grupy wykonującej muzykę w stylu Vocal Play – artyści śpiewając imitują brzmienie instrumentów!

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcastie z cyklu (do)RADCY!

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

Trudno uwierzyć, że 36-latka wyszła z tego wypadku bez większych obrażeń

Rogóźno/Zofiówka. Koszmar w deszczu

Dwa groźne wypadki pod Łęczną. Oba wydarzyły się na prostej drodze wczoraj, podczas ulewnego deszczu

AW-149

W Świdniku ruszyła linia produkcyjna AW-149

Za 250 mln zł koncern Leonardo uruchomił w PZL Świdnik linię produkcyjną śmigłowców AW-149. Dokładnie 32 takie maszyny do 2029 roku trafią do polskiej armii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium