Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2021 r.
16:10

Pomaganie jest super. Zaczęły się przedświąteczne akcje charytatywne

43 0 A A
– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – mówi Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów.
– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – mówi Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów. (fot. Maciej Kaczanowski)

Można pomóc sprawić radość dzieciom leczonym na oddziale hematologii, onkologii i transplantologii. Można też mieć swój wkład w przygotowanie paczek dla seniorów. Albo razem z mikołajami pomóc w zbiórce pieniędzy na leczenie i rehabilitację 6-letniej Leny. Zaczęły się przedświąteczne akcje charytatywne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wiem, jak wielką radość sprawiają dzieciom te prezenty. Moja córka chorowała na białaczkę. Półtora roku temu miała przeszczep szpiku kostnego. Była pacjentką szpitala dziecięcego przez 10 miesięcy, także w czasie mikołajek i również dostała niespodziankę – mówi Anna Kulik ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi, które organizuje zbiórkę na prezenty dla małych pacjentów. – Pobyt na oddziale hematologii, onkologii i transplantologii, ze względu na chorobę, jest smutnym czasem. Dzieci nie uśmiechają się często. Natomiast grudzień jest szczególnym czasem, kiedy ludzie myślą o świętach i spędzeniu tego czasu z rodziną. Tej atmosfery w szpitalu brakuje. Teraz jeszcze w związku z pandemią koronawirusa nie ma spotkań i zajęć wypełniających czas dzieciom. Wcześniej były organizowane na przykład koncerty i spotkanie z lubelskimi żużlowcami. Był też pokaz klubu karate. Dlatego takie niespodzianki ogromnie cieszą najmłodszych. One czekają na te prezenty.

Być może dzieci odwiedzi w szpitalu też św. Mikołaj.

– W ubiegłym roku to się udało. Mikołaj, oprócz kostiumu miał na sobie kombinezon ochronny – wspomina pani Anna. – Mam nadzieję, że teraz też uda mu się wejść na oddział, oczywiście przy zachowanym reżimie sanitarnym.

Niespodzianki

Stowarzyszenie opiekujące się dziećmi leczonymi w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie chciałoby przygotować około 30 paczek dla dzieci w wieku 0-18 z oddziału.

– Chcemy obdarować też pacjentów z dziennego pobytu – dodaje organizatorka zrzutki.

Ze względu na obostrzenia, w tym roku nie są zbierane prezenty tylko pieniądze. – Za które kupimy dzieciom niespodzianki, zarówno na mikołajki, jak też na Boże Narodzenie – zapowiada nasza rozmówczyni.

Zbiórka pieniędzy na prezenty (celem jest 5 tys. zł) prowadzona jest na portalu zrzutka.pl „Prezenty Mikołajkowe dla pacjentów Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie”.

Potrwa do 26 listopada.

(fot. Archiwum Anny Kulik)

Dla seniorów

Datki można przekazać również na świąteczne paczki dla seniorów.

– Chcemy obdarować osoby w podeszłym wieku, o bardzo niskich dochodach. Są to osoby pokrzywdzone, które przez wiele lat doświadczały przemocy, osoby eksmitowane, osoby z problemami zdrowotnymi i trudnościami z chodzeniem – opisuje podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” w Lublinie Teresa Czechowska, pomysłodawczyni Świątecznej Pomocy dla Seniorów.

To była wieloletnia, pracownica pomocy społecznej. Od 10 lat związana ze stowarzyszeniem „Agape”, z którego odchodzi wraz z końcem grudnia.

– Moim marzeniem na pożegnanie jest pomoc seniorom, dlatego też zaproponowałam, aby dla tych osób przygotować paczki – mówi pani Teresa. I dodaje: – Zrobię wszystko, aby ta akcja się udała i aby w tych paczkach znalazły się produkty dobrej jakości. Żeby seniorzy zjedli coś lepszego niż na co dzień, bo m.in. po wykupieniu leków zostaje im naprawdę niewiele pieniędzy na jedzenie.

Zbiórka

Organizatorzy chcą przygotować kilkadziesiąt świątecznych paczek. – 30 lub 40 – precyzuje Teresa Czechowska. – Bardzo zależy mi na tym, aby była to paczka ekstra, w której znajdzie się na przykład dobrej jakości kawa, herbata, majonez czy czekolada.

Pieniądze na przygotowanie paczek można wpłacać na konto stowarzyszenia „Agape” z tytułem

„Darowizna na cele statutowe – Seniorzy”.

Numer konta: PEKAO S.A. III Oddział w Lublinie 18 1240 2382 1111 0000 3908 2077.

Można też kupić i dostarczyć świąteczne produkty – w liczbie kilkudziesięciu (odpowiadającej wybranej liczbie obdarowanych) do siedziby „Agape” (ul. Bernardyńska 5 w Lublinie). Można wrzucić także pieniądze do skarbonki w biurze stowarzyszenia.

– Chcę odejść z radością, z poczuciem, że udało mi się pomóc tej najbardziej potrzebującej grupie. Dlatego każdy datek jest ważny, także 10 czy 20 zł, ale też na przykład ładna torebka prezentowa czy czekolada – zachęca inicjatorka świątecznej akcji. – Pieniądze na paczki chcielibyśmy zebrać do końca listopada.

Dary na święta będą wydawane seniorom 15 grudnia.

Biegający mikołaje

Niebawem, bo już 5 grudnia, po raz ósmy odbędzie się świdnicki Charytatywny Bieg Mikołajkowy. „W ten niedzielny grudniowy poranek Świdnik zapełni się czerwonymi postaciami, o długich siwych brodach oraz rzeszą jego pomocników elfów, śnieżynek, reniferów...” – zapowiadają w mediach społecznościowych organizatorzy – Stowarzyszenie Biegający Świdnik.

W biegu na dystansie 5 km ulicami miasta mogą uczestniczyć nie tylko biegacze, ale też chodziarze nordic walking.

– Mamy zapisanych już ponad 400 biegaczy – mówi Agnieszka Jakubczyk-Latała ze stowarzyszenia Biegający Świdnik. – Ale zapisy cały czas trwają.

Udział w biegu można zgłosić za pośrednictwem strony internetowej – szczegółowy na stronie internetowej biegajacyswidnik.pl (do 30 listopada). Później będzie można się zapisać wyłącznie 4 grudnia w biurze zawodów.

 Dla Leny

Organizatorzy wydarzenia co roku zbierają pieniądze dla dzieci.

– Pierwszy bieg był bardzo spontaniczny – wspomina pani Agnieszka. – Zebrali się biegacze, a uzbierane pieniądze zostały przekazane Domowi Dziecka w Rybczewicach. I tak było w kolejnych latach. Natomiast 4 lata temu podjęliśmy decyzję, że będziemy pomagać pojedynczym dzieciom, które są chore. Muszę przyznać, że wybór komu pomagamy w danym roku, odbywa się gremialnie, jest dla nas zawsze bardzo trudny.

W tym roku organizatorzy chcą pomóc 6-letniej Lenie Wargulak, która urodziła się jako wcześniak. U dziecka zostało zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce.

„Dziewczynka wraz z rodzicami zmaga się ze skutkami choroby. Zamiast beztroskiej zabawy z rówieśnikami, spędza godziny na ćwiczeniach i rehabilitacji. Lenka nie chodzi tak jak inne dzieci, nie potrafi biegać, ma problemy z zakładaniem butów. Powodem jest skrócenie ścięgien Achillesa.” – opisują członkowie stowarzyszenia.

Pieniądze zebrane podczas grudniowego biegu mikołajów zostaną przeznaczone na operację wydłużenia ścięgna Achillesa 6-latki i późniejszą rehabilitację dziecka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium