Ponad 200 tys. Polaków otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19, a pierwszą dawkę - ponad 976 tys. osób. Rząd przewiduje, że szczepienia grupy zero zakończą się w lutym.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że Polska ma zakontraktowanych blisko 100 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, co wystarczy na zastrzyki dla ok. 58 mln osób.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że ze względu na decyzje producentów o zmniejszeniu dostaw preparatów, szczepienia grupy zero wydłużyły się. Poinformował, że na Covid-19 zaszczepiło się 94 proc. wszystkich lekarzy, którzy zgłosili się na zastrzyk, i ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS-ów. Dodał, że w lutym szczepienia grupy zero powinny się zakończyć.
Szef KPRM zaznaczył, że w skali europejskiej Polska ma niewielką liczbę 2979 utylizowanych dawek szczepionki. Podobnie jest z liczbą 871 niepożądanych odczynów poszczepiennych, która wciąż utrzymuje się na niskim poziomie.
Ocenił, że mimo problemów z terminami i z wielkościami dostaw, a także z tym, że trzeba było wprowadzać różne zmiany w programie, udało się wywiązać z deklaracji, czyli szczepienia średnio w miesiącu około miliona osób.
Według rządowych danych w Polsce wykonano dotąd 1 176 904 szczepienia przeciw Covid-19. Najwięcej szczepień wykonano na Mazowszu (185,5 tys.), Śląsku (132 tys.), Dolnym Śląsku (104,1 tys.) oraz w Wielkopolsce (102,7 tys.). Najmniej szczepień wykonano w woj. lubuskim (28,8 tys.), opolskim (32,7 tys.) i świętokrzyskim (33 tys.).
W woj. pomorskim wykonano ponad 78 tys. szczepień przeciw COVID-19, w tym prawie 16 tys. drugą dawką. Z danych opublikowanych na stronie gov.pl wynika, że w niedzielę w regionie zastrzyk otrzymały jedynie 2 osoby. Była to najniższa dzienna liczba iniekcji w kraju.
Śląska służba zdrowia zamawia obecnie ok. 50 tys. szczepionek tygodniowo. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w poniedziałek zapewnił, że liczba szczepień może być zwielokrotniona. Sytuację epidemiologiczną w regionie ocenił jako "bardzo stabilną".
Z kolei w woj. łódzkim do 127 z 430 punktów nie dotarły w poniedziałek przeznaczone dla seniorów zamówione szczepionki przeciw COVID-19. Rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska poinformowała, że wojewoda ma zapewnienie, że szczepionki dotrą we wtorek. Zabiegi przełożono na kolejne dni tygodnia.
Natomiast Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie przewiduje, że do niedzieli zaszczepi 180 seniorów oraz blisko tysiąc pracowników służby zdrowia, którzy otrzymają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Pod względem liczby szczepień będzie to rekordowy tydzień w tej placówce.
Według najnowszych danych w województwie lubelskim zaszczepiono 65 944 osób. Drugą dawkę przyjęło już 9 795 osób. Dzienna liczba szczepień 2 dawką wyniosła 3.