Ponad 560 tysięcy turystów zawitało do Lublina w pierwszej połowie tego roku. Wśród podróżnych z zagranicy dominowali Niemcy. Najczęściej odwiedzaną atrakcją był Zamek Lubelski
– Zgromadzone dane pokazują, że Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, zarówno wśród przyjezdnych krajowych, jak i zagranicznych – komentuje Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w lubelskim Ratuszu. I dodaje, że statystyki z pierwszego półrocza napawają optymizmem w kontekście całorocznych wyników.
– Biorąc pod uwagę to, że tradycyjnie najwięcej gości odwiedza nasze miasto w lipcu i sierpniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podsumowanie obecnego roku przyniesie kolejny rekord pod względem ruchu turystycznego.
Przypomnijmy, że w całym ubiegłym roku stolicę województwa lubelskiego odwiedziło ok. 800 tys. gości. Był to dotychczasowy rekord.
Turyści z kraju
Od stycznia do czerwca tego roku Lublin odwiedziło prawie 492 tys. podróżnych z Polski. 262 tys. z nich to turyści w ustawowym tego słowa znaczeniu, czyli osoby, które nocowały w naszym mieście. W tej grupie 43 proc. osób spędziło w Lublinie jedną noc, 33 proc. skorzystało z od dwóch do czterech noclegów, a 18,5 proc. zawitało tu na okres od pięciu do siedmiu nocy. 230 odwiedzających przyjechało z jednodniową wizytą.
Zaskoczeniem nie jest, że najczęściej do Lublina przyjeżdżali mieszkańcy województwa lubelskiego (215 tys. osób). Kolejną liczną grupą byli goście z Mazowsza (173 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: małopolskie (22 tys.), śląskie (16,5 tys.) i podlaskie (14 tys.).
W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, liczba przyjezdnych z kraju wzrosła o 40 proc.
I z zagranicy…
O 56 proc. więcej przyjechało natomiast gości z zagranicy. W pierwszej połowie roku Lublin odwiedziło ok. 69 tys. obcokrajowców. Najliczniejszą grupę stanowili podróżni z Niemiec (31,5 tys.), Izraela (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (8,5 tys.). W analizie nie ujęto obywateli Ukrainy, których ruch wciąż ma głównie charakter migracyjny.
Głównie młodzi
Pod względem struktury wiekowej, utrzymuje się tendencja z lat ubiegłych. Lublin cieszy się największą popularnością wśród ludzi młodych. Aż 43 proc. wszystkich turystów i zwiedzających stanowiły osoby pomiędzy 21. i 30. rokiem życia. Ale liczną grupą byli także przyjezdni w przedziale od 36 do 45 lat.
Cele wizyt
Z danych wynika, że najczęstszym celem wizyt był Zamek Lubelski. W pierwszym półroczu odwiedziło go ok. 150 tys. osób. Wśród innych popularnych miejsc znalazły się Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto i pl. Litewski (po ok. 100 tys. osób), a także: Ogród Saski, archikatedra i Wieża Trynitarska, bazylika dominikanów oraz Centrum Spotkania Kultur.