W 12,5 tysięcznej gminie Głusk, co roku przybywa pół tysiąca nowych mieszkańców. Są to głównie lublinianie uciekający przed wielkomiejskim zgiełkiem, szukający ciszy i spokoju w Kalinówce, Ćmiłowie, Prawiednikach, Wilczopolu, Dominowie, Żabiej Woli, czy Kazimierzówce. Stały, niemal 5-procentowy, wzrost liczby mieszkańców jest przyczynkiem do nowych wyzwań.
Jednym z tych wyzwań jest zapotrzebowanie na wodę oraz odbiór ścieków. – W lecie bywało, że w kranach brakowało wody lub było bardzo niskie ciśnienie. Sieć nie radziła sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem – mówi jednej z nowych obywateli gminy Głusk.
- Budujemy nowe ujęcia wody w Kazimierzówce i Mętowie. Te punkty powinny rozwiązać problemy z dostarczaniem wody do odbiorców w gminie – mówi Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk. Ujęcie w Kazimierzówce zostało ukończone pod koniec listopada , zaś w Mętowie ma być gotowe w przyszłym roku.
13 września została także podpisana umowa na opracowanie dokumentacji dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Kalinówce. Zakres prac projektowych obejmuje ul. Chmielną na odcinku od ul. Modrzewiowej do ul. Piaseckiej, w tym drogi serwisowej, oraz wszystkie drogi boczne – ul. Sezamkową, Perłową, Orzechową, Orkiszową, Herbacianą, Białą Drogę, Kameliową, Dwa Dęby, Szmaragdową, Ku Słońcu, Oliwkową, Laurową, Wiosenną, Rumiankową, Modrzewiową do posesji nr 300 i 298. Dokumentacja powinna być gotowa do połowy lipca 2023 roku.
Wcześniej, bo do końca maja przyszłego roku, ma także zostać opracowana dokumentacja projektowa dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kalinówka i Abramowice Prywatne. Chodzi o teren przyległy do drogi szkolnej pomiędzy ulicami Lipową, Klonową i Porannej Rosy, obszar południowy Kalinówki (pomiędzy ul. Modrzewiową, Sosnową, Orzechową, Lipową i Nasturcjową) oraz obszar północny (wzdłuż drogi serwisowej i ul. Piaseckiej, fragmenty ul. Magnoliowej, Lipowej z ul. Cyprysową i Wspólną).
- Wykonanie dokumentacji projektowych jest niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych na realizację tych inwestycji – dodaje wójt Anasiewicz.
Kolejnym problemem jest szkolnictwo. Większość nowych mieszkańców tej gminy to młode rodziny z dziećmi.
– 21 listopada została podpisana umowa z firmą projektową na wykonanie kompleksowej dokumentacji rozbudowy Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce – dodaje wójt Anasiewicz.
Chodzi o budowę energooszczędnego, trzykondygnacyjnego budynku z przeznaczeniem na edukację przedszkolną dla 250 dzieci oraz wczesnoszkolną (klasy I-III) dla kolejnych 250 uczniów. Obiekt będzie energooszczędny, wyposażony m.in. w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. - Do końca września przyszłego roku gmina powinna uzyskać pozwolenie na budowę dla planowej inwestycji – dodaje wójt Anasiewicz.
Wójt liczy, że mając gotowe projekty, kanalizacji i szkoły, uzyska unijne środki na inwestycje z Krajowego Programu Odbudowy. Jeżeli gmina z sukcesem będzie aplikować o te środki, wówczas inwestycje mogłyby być zrealizowane w ciągu 18 miesięcy od momentu podpisania umów z wykonawcami.