Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 grudnia 2021 r.
16:41

W Kraśniku pytają o ciepło ze śmieci

Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r.
Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r. (fot. Paweł Buczkowski/archiwum)

Śmieci, których nie da się już przetworzyć mają być spalane, a w ten sposób wytwarzane będzie ciepło i prąd dla miasta, co pozwoli zrezygnować częściowo ze spalania węgla. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą składać swoje uwagi i wnioski dotyczące planowanego w dzielnicy fabrycznej Zakładu Odzysku Energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Projekt jest na początkowym etapie. Został złożony Raport oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Jest on podstawowym dokumentem w prowadzonym przez Miasto Kraśnik postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Ekoland Polska, która sfinansuje inwestycję. – Obecnie trwa procedura udziału społeczeństwa w tym postępowaniu, czyli konsultacje społeczne.

– Jako organ wydający tzw. decyzję środowiskową i prowadzący procedurę nie jesteśmy stroną postępowania – zaznacza Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik. – Zakład ma powstać na terenach przemysłowych w dzielnicy fabrycznej, przy elektrociepłowni firmy Veolia Wschód, a inwestorem jest prywatny podmiot. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą w Referacie Ochrony Środowiska uzyskać odpowiednie informacje, zapoznać się na miejscu z wnioskiem inwestora i przedstawionym przez niego raportem oceny oddziaływania na środowisko. Wydanie decyzji w tej sprawie będzie poprzedzone sporządzeniem opinii i uzgodnień przez Wody Polskie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie i powiatowego inspektora sanitarnego.

Niedziałek dodaje: – Opinią Wód Polskich już dysponujemy. Z nią także można się zapoznać. Uprzedzamy jednak, że tych dokumentów jest sporo, w tej chwili zajmują trzy segregatory. Zainteresowane osoby mogą np. wykonać dokumentację fotograficzną tych materiałów. Wnioski i uwagi mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji.

Jak przekonuje inwestor „zakład ma odpowiadać potrzebom lokalnym, dlatego będzie mógł przekształcać termicznie maksymalnie do 23 tys. ton pre-RDF”. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce albo inaczej ich wykorzystać.

Zakład będzie mieć moc 7,5 MWt ciepła. – I 1,5 MWe energii elektrycznej – podaje Wojciech Wojtaszek.

– Uruchomienie Zakładu Odzysku Energii pozwoli na eliminację 6 tys. ton węgla zużywanego rocznie w istniejącej ciepłowni, co będzie miało także pozytywny efekt środowiskowy – przekonuje przedstawiciel inwestora. – Ponadto chciałem zwrócić uwagę, że dzięki temu, że inwestycję sfinansuje Ekoland, który jest trwale związany z Kraśnikiem, powstanie instalacja służąca wszystkim mieszkańcom, a miasto nie będzie musiało inwestować środków, które na pewno są potrzebne na inne ważne cele. Kraśnik zyska własne lokalne rozwiązanie, niedostępne wciąż dla przeważającej liczby miast i gmin w Polsce.

Inwestor podkreśla, że zależy mu, by „projekt budowy tak ważnego zakładu był prowadzony bardzo transparentnie”. – Przygotowaliśmy i złożyliśmy Raport oddziaływania na środowisko i dopiero teraz na jego podstawie możemy mówić o szczegółach planowanej inwestycji i jej faktycznym oddziaływaniu na środowisko – dodaje Wojtaszek. – Planujemy działania edukacyjne i jeżeli będzie taka potrzeba, zorganizujemy spotkania z autorami Raportu i naszymi ekspertami. Chcemy także powołać Radę Społeczną projektu, do której zaprosimy przedstawicieli zarówno władz samorządowych jak i organizacji społecznych oraz lokalnych mediów.

Jaka będzie rola Rady Społecznej? – Zadaniem Rady byłoby pozyskiwanie w imieniu mieszkańców Kraśnika wiedzy o projekcie, a w szczególności o aspektach środowiskowych i technicznych. Chcemy, żeby Rada powstała już na początku 2022 roku i zaczęła swoją pracę od wizyt studyjnych w działających w Polsce instalacjach tego typu – zapowiada Wojtaszek.

Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r., „oczywiście przy założeniu, że prowadzone postępowanie środowiskowe zakończy się w 2022 roku”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium