Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 grudnia 2021 r.
16:41

W Kraśniku pytają o ciepło ze śmieci

3 9 A A
Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r.
Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r. (fot. Paweł Buczkowski/archiwum)

Śmieci, których nie da się już przetworzyć mają być spalane, a w ten sposób wytwarzane będzie ciepło i prąd dla miasta, co pozwoli zrezygnować częściowo ze spalania węgla. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą składać swoje uwagi i wnioski dotyczące planowanego w dzielnicy fabrycznej Zakładu Odzysku Energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Projekt jest na początkowym etapie. Został złożony Raport oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Jest on podstawowym dokumentem w prowadzonym przez Miasto Kraśnik postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Ekoland Polska, która sfinansuje inwestycję. – Obecnie trwa procedura udziału społeczeństwa w tym postępowaniu, czyli konsultacje społeczne.

– Jako organ wydający tzw. decyzję środowiskową i prowadzący procedurę nie jesteśmy stroną postępowania – zaznacza Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik. – Zakład ma powstać na terenach przemysłowych w dzielnicy fabrycznej, przy elektrociepłowni firmy Veolia Wschód, a inwestorem jest prywatny podmiot. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą w Referacie Ochrony Środowiska uzyskać odpowiednie informacje, zapoznać się na miejscu z wnioskiem inwestora i przedstawionym przez niego raportem oceny oddziaływania na środowisko. Wydanie decyzji w tej sprawie będzie poprzedzone sporządzeniem opinii i uzgodnień przez Wody Polskie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie i powiatowego inspektora sanitarnego.

Niedziałek dodaje: – Opinią Wód Polskich już dysponujemy. Z nią także można się zapoznać. Uprzedzamy jednak, że tych dokumentów jest sporo, w tej chwili zajmują trzy segregatory. Zainteresowane osoby mogą np. wykonać dokumentację fotograficzną tych materiałów. Wnioski i uwagi mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji.

Jak przekonuje inwestor „zakład ma odpowiadać potrzebom lokalnym, dlatego będzie mógł przekształcać termicznie maksymalnie do 23 tys. ton pre-RDF”. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce albo inaczej ich wykorzystać.

Zakład będzie mieć moc 7,5 MWt ciepła. – I 1,5 MWe energii elektrycznej – podaje Wojciech Wojtaszek.

– Uruchomienie Zakładu Odzysku Energii pozwoli na eliminację 6 tys. ton węgla zużywanego rocznie w istniejącej ciepłowni, co będzie miało także pozytywny efekt środowiskowy – przekonuje przedstawiciel inwestora. – Ponadto chciałem zwrócić uwagę, że dzięki temu, że inwestycję sfinansuje Ekoland, który jest trwale związany z Kraśnikiem, powstanie instalacja służąca wszystkim mieszkańcom, a miasto nie będzie musiało inwestować środków, które na pewno są potrzebne na inne ważne cele. Kraśnik zyska własne lokalne rozwiązanie, niedostępne wciąż dla przeważającej liczby miast i gmin w Polsce.

Inwestor podkreśla, że zależy mu, by „projekt budowy tak ważnego zakładu był prowadzony bardzo transparentnie”. – Przygotowaliśmy i złożyliśmy Raport oddziaływania na środowisko i dopiero teraz na jego podstawie możemy mówić o szczegółach planowanej inwestycji i jej faktycznym oddziaływaniu na środowisko – dodaje Wojtaszek. – Planujemy działania edukacyjne i jeżeli będzie taka potrzeba, zorganizujemy spotkania z autorami Raportu i naszymi ekspertami. Chcemy także powołać Radę Społeczną projektu, do której zaprosimy przedstawicieli zarówno władz samorządowych jak i organizacji społecznych oraz lokalnych mediów.

Jaka będzie rola Rady Społecznej? – Zadaniem Rady byłoby pozyskiwanie w imieniu mieszkańców Kraśnika wiedzy o projekcie, a w szczególności o aspektach środowiskowych i technicznych. Chcemy, żeby Rada powstała już na początku 2022 roku i zaczęła swoją pracę od wizyt studyjnych w działających w Polsce instalacjach tego typu – zapowiada Wojtaszek.

Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r., „oczywiście przy założeniu, że prowadzone postępowanie środowiskowe zakończy się w 2022 roku”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!