Przebudowa rynku wchodzi w decydującą fazę. Wokół odrestaurowanego, dawnego ratusza powstaje plac z granitowych płyt. Przy chodnikach posadzono nowe drzewka i zamontowano słupy dla lamp oświetleniowych. Na wschodniej i północnej stronie widać już zarys nowych trawników.
>>> Nocny pożar kurnika w gminie Końskowola. Padło 5 tysięcy indyków
Jeszcze trzy lata temu to miejsce wyglądało inaczej. W centrum tonącego w zieleni, zaniedbanego skweru stał popadający w ruinę budynek dawnego ratusza z dobudowaną do niego w XX wieku strażacką wieżą. Pustostan z odpadającym tynkiem, który od wielu lat nie spełniał żadnej funkcji. Rosnące wokół niego stare drzewa miały swój urok, ale niewielu mieszkańców lubiło spędzać tu czas. Stary rynek był po prostu miejscem, które trzeba było objechać jadąc w stronę Sielc, Młynek, czy węzła na S12.
Dzięki unijnym dotacjom gmina odrestaurowała zabytkowy ratusz (za 4,2 mln zł) urządzając w jego wnętrzu m.in. salę konferencyjną, przestrzeń wystawową i pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. W przyszłości na parterze będzie działać kawiarnia. Po długim remoncie, poprawiono nawierzchnię ulic wokół placu, zbudowano chodniki w granitowych płyt i miejsca postojowe.
Obecnie trwa drugi etap przebudowy, czyli budowa placu (za 2,5 mln zł). Zgodnie z projektem, zbudowano m.in. prowadzące do niego schody. Od zachodu posadzono szpaler drzew i zamontowano słupy nowych latarni. Docelowo na miejscu znajdzie się także fontanna, ławki i plac zabaw dla dzieci. Niestety zdecydowana większość starych drzew (niektóre były uschnięte) została wycięta. Zostawiono jedynie wierzbę i trzy lipy rosnące na rogach placu. Zieleń będą tworzyć również nowe trawniki, ale ich łączna powierzchnia nie będzie duża.
Za budowę placu odpowiada lubelska firma Piotrex. Według jej pracowników, jeśli dobra pogoda się utrzyma, prace brukarskie powinny zostać zakończone w przyszłym miesiącu. Następnie przyjdzie czas na pozostałe elementy projektu, z których najbardziej widowiskowa będzie planowana przy zabytkowym ratuszu fontanna.