Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rozmowa z Wojciechem Trybulskim, egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Polonista z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie sprawdza prace maturalne
Rozmowa z Agnieszką Renc z Lublina, która jeździ tirami po Europie
O tym, jak się kiedyś bawiono, opowiada Robert Och, historyk.
O puławskim Obserwatorium Astronomicznym opowiada Robert Och, historyk.
W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 otwarta została wystawa \"Na granicy. Formacje ochrony granic II RP. cz. I Straż Graniczna”. Na wystawę składają się dziesiątki fotografii z albumów wręczonych w 1929 roku przez podwładnych pułkownikowi Emilowi Czaplińskiemu, Zastępcy Komendanta Straży Granicznej, z okazji przejścia na nowe stanowisko do Lublina.
Blisko 230 załóg z 30 krajów Europy i północnej Afryki weźmie udział w konkursie Shell Eco-Marathon, który za niespełna miesiąc odbędzie się w Rotterdamie. W tym gronie jest ekipa Elvic Team z Politechniki Lubelskiej. Pojazd ich konstrukcji jest już niemal gotowy.
Pierwszy elektryczny autobus z Lublina, Ursus Ekovolt, już w połowie maja będzie wozić pasażerów po Lublinie. Od 13 kwietnia posiada świadectwo homologacji, które jest przepustką do jazdy na regularnych liniach. Czy elektryczne autobusy są szansą na przyszłość lubelskiego Ursusa?
Paula Mocior z Lublina jest prawdziwą królową fitnessu. 23-latka z Lublina właśnie wywalczyła mistrzostwo kraju w kategorii open, zostając najlepszą polską zawodniczką w swojej dyscyplinie sportowej.
Kultowy Royal Enfield 350 sapał pod ciężarem dwójki podróżników – Witolda Palaka i Doroty Wójcikowskiej – pnąc się po górskiej, wąskiej drodze z Manali do Leh, serca górskiej krainy Ladakh. To był początek wielkiej włóczęgi po Indiach dwójki z podlubelskiej Konopnicy.
Armia zamierza wydać na śmigłowce ok. 11-12 mld zł, czyli 3 mld euro. Za te pieniądze chce kupić 48 maszyn wielozadaniowych, 16 ratowniczych oraz 6 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych ZOP. Wszystkie wersje mają być produkowane w oparciu o jedną platformę. Czy tę gigantyczną pulę zgarnie Świdnik?
W tak zwanym Edenie, czyli nowej sali konferencyjnej na pięterku fabryki, wiszą dwa portrety prezesów, delikatnie huczy klimatyzacja, a z obiektywu rzutnika wylatują na ekran kolejne zdjęcia. Młodzi inżynierowie pokazują swoje koncepty, w tym najmłodsze dziecko - ankery, które być może będą zastosowane przy remoncie Mostu Łazienkowskiego w Warszawie.
Miesięcznie przybywa tu od 80 do 90 nowych mieszkańców. Mniej więcej tyle samo odnajduje nową rodzinę, choć czasami na bardzo krótko - wracają po tygodniu, po dwóch, jeden trafił z powrotem do klatki już po godzinie. Nie spodobał się nowemu panu
To fantastyczne, że z Kosmosu widać więcej niż z Ziemi. Że zaawansowana technika może pomóc historykom i archeologom w rozwiązaniu pewnych zagadek. Tak się właśnie zdarzyło w przypadku tajemniczego kopca znajdującego się we wsi Opoka koło Końskowoli.
Rozmowa z Moniką Bańką z Domu Polski Wschodniej w Brukseli.
We wrześniu 2014 roku wywalczyliśmy mistrzostwo świata w siatkówce, a niewiele ponad pół roku później dwie polskie drużyny zagrały w Final Four Ligi Mistrzów. Nawet jeśli siatkówka w naszym kraju nigdy nie wygra z futbolem, to z pewnością już stała się jednym ze sportów narodowych i jedynym, w którym jesteśmy potęgą w skali światowej.
Przygotowania do świąt były takie same i w dworze, i w chłopskiej chałupie. I tu, i tam trwały gorączkowe porządki po zimie: we dworze służba trzepie dywany, myje okna, czyści odświętną zastawę i srebra, w chłopskiej chałupie gospodarze bielą ściany, może wieszają domowej roboty kilimy i wycinanki, zielone gałązki i bibułkowe pająki u powały. A wszystko na przywitanie wiosny i święta Zmartwychwstania.
Gdy zrobiła parasolkę w fabryce w Warszawie, mistrz Ryczer zapytał, czy może wziąć ją na pamiątkę. – Byłam wściekła, miałam nadzieję, że uda mi się ją sprzedać, ale przecież nie odmówię komuś takiemu. Później podchodził do pracownic fabryki, rozkładał przed nimi parasolkę i krzyczał: \"Patrzcie, jak robi Lublin!”.
Dzięki nim codziennie wykonuje się setki operacji ratujących życie. W województwie lubelskim jest ponad 25,5 tysiąca zarejestrowanych krwiodawców.
Już w kwietniu będzie można wybrać się na wirtualną wycieczkę po dwóch średniowiecznych grodach: Czerwieni i Wołyniu.
Rozmowa z Andrzejem Piasecznym.
Rozmowa z dr Małgorzatą Adamik-Szysiak, politologiem z UMCS
O zapomnianym rzeźbiarzu opowiada Robert Och, historyk.
Rozmowa z doktorem Radosławem Bombą, adiunktem w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.
Gdy pod koniec 2013 roku podpisała kontrakt na walkę wieczoru na Thunderstrike Fight League w Lublinie, wiele osób twierdziło, że to za ładną buzię. Ona sama cieszyła się jak dziecko, bo dostała szansę pokazania się przed publicznością w rodzinnym mieście. Dziś Iza Badurek może tylko uśmiechnąć się na myśl o dawnych problemach: została drugą Polką, która podpisała kontrakt z UFC, najsłynniejszą organizacją MMA na świecie.
Rozmowa z Krystyną Sobańską-Stępień, podinspektorem w stanie spoczynku.