Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

 (AS)

Wspomnienia antykwariusza. "Byłem wtedy celebrytą"

Ileż to razy mówił, że szuka przyjaznego miejsca i że to kolejne, do którego właśnie ma przenieść 14 tysięcy książek, na pewno takie będzie. Zmieniał więc adres raz, drugi, trzeci… Już naprawdę można było zgubić rachubę. Nie darmo jego ostatni antykwariat miał szyld \"Peregrynus”. Wreszcie stało się – Marek Słomianowski wiesza kłódkę na kolejnych drzwiach. Zamyka antykwariat na zawsze

Zbigniew Dobrowolski, emerytowany kierownik Rejonu Dróg w Zamościu (Wojciech Nieśpiałowski)
galeria

Tu poznasz historię lubelskiego drogownictwa

31 sierpnia 1939 inżynier Jan Amon złożył podpis zatwierdzający budowę mostu przez rzekę Stróżkę w Kraśniku. Był to ostatni przed wojną wpis w oficjalnym rejestrze inwestycji województwa lubelskiego. Kolejny podpis inż. Amona pojawi się w księdze dopiero w 1944 roku. Tej historii dosłownie można dotknąć w Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej w Zamościu.

 (Izba Celna)

Zabawa w chowanego na granicy. Co znaleźli celnicy w 2014 roku

W 2014 roku funkcjonariusze bialskiej Izby Celnej zatrzymali ponad 8 milionów paczek papierosów pochodzących z przemytu. Ich szacunkowa wartość rynkowa to ponad 90 mln zł

Barbara Kulik

Kalendarz godny dyplomowanych mistrzów

Grzegorz Chwesiuk z zawodu jest geologiem, ale jego prawdziwa pasja to fotografia. W ostatnich latach jego ulubionymi projektami są chełmskie kalendarze. Tegoroczny poświęcił chełmskim rzemieślnikom.

 (Archiwum)

Prof. Jerzy Strużyna: Chirurgii plastycznej brakuje lobby

Rozmowa z prof. Jerzym Strużyną, krajowym konsultantem w zakresie chirurgii plastycznej i szefem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej

Ksiądz Arkadiusz Paśnik (Maciej Kaczanowski)

Wizyta duszpasterska w Lublinie. Gdzie najchętniej otwierają drzwi księdzu?

Jedni na wizytę duszpasterską czekają. Inni, mimo że są w mieszkaniu, to drzwi księdzu nie otwierają. Ci, którzy w tym roku z takiej wizyty skorzystają mogą usłyszeć też pytanie o przyjęcie zagranicznych gości, który przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku

Nieistniejąca plebania w której ks. J. Dobrzyński ukrywał dwa grunwaldzkie miecze (Ze zbiorów Roberta Ocha)

Pechowy obraz i zaginione miecze

O utraconych pamiątkach i dziełach sztuki opowiada Robert Och, historyk.

Fedor Cernych (Maciej Kaczanowski)

Fedor Cernych. Chłopak z Wilna, który oczarował Polskę

Gdy trafiał do Łęcznej niewielu wiązało z nim duże nadzieje. Narzekano, że strzela za mało goli i że jest Litwinem, a Litwini do T-Mobile Ekstraklasy są za słabi. Ale prezes Artur Kapelko i trener Jurij Szatałow wiedzieli, co robią. Dziś Fedor Cernych jest jednym z najskuteczniejszych strzelców polskiej ligi, niekwestionowaną gwiazdą Górnika Łęczna i nadzieją na zbicie pokaźnej fortuny.

 (Natalia Nowak-Bratek)

Zwyciężczyni MasterChefa: W kuchni zawsze jest pasja

Moja mama reprezentuje pokolenie, w którym zawód kucharza nie był poważany i doceniany. Nie dziwiłam się nigdy, że nie podobają jej się moje zamiary porzucenia zawodu i zostania kucharką. Sama miałam wątpliwości, czy to może jest moja fanaberia, może mama ma rację... Osiągając tak wiele na pewno rozwiałam swoje wątpliwości. Rozmowa z Dominiką Wójciak, zwyciężczynią III edycji MasterChefa

W Lublinie nie brakuje młodych muzyków, o których już zaczyna się robić głośno w kraju

Rok w lubelskiej muzyce. Komu się udało?

Budka Suflera i BAJM – tak przez wiele lat słuchaczom z całej Polski kojarzyła się lubelska scena muzyczna. I choć ci pierwsi, słusznie uważani za gigantów polskiego rocka, zakończyli już sceniczną karierę, to miniony rok pokazał, że w Lublinie nie brakuje młodych muzyków, o których już zaczyna się robić głośno w kraju.

Zamojski Maciejewski. Rozmowa z Marcinem Wrońskim

Zamojski Maciejewski. Rozmowa z Marcinem Wrońskim

Zamość jest niezwykle interesującym, bo pełnym kontrastów miastem. Z jednej strony piękne Stare Miasto, z drugiej brzydkie Nowe Miasto. Unikalna architektura i prowincjonalna mentalność ludzi. To ciekawe kontrasty, na których zbudowałem wiele kryminalnych scen w książce. I wreszcie - lubię Zamość, ogromnie mi się to miasto podoba, choć ma wiele wad

Krzysztof Pioś z Lublina ma doświadczenie w pracy w święta, bo jego zakład szklarski działa od 1998 roku i przyjmuje zlecenia całą dobę. – Jak szyba wybita, trzeba okna czy drzwi zabezpieczyć, bez względu na datę – wyznają zasadę rzemieślnicy ( AS)

Grafik rzecz (od) święta. Kto pracuje w Wigilię, święta i sylwestra?

Kierowca autobusu, lekarz dyżurny, policjant czy strażak. Nikogo nie dziwi, że pracują w Wigilię, święta, sylwestra. Ale wiele osób nie siedzi przy stole z bliskimi, bo opiekuje się zwierzętami. Nie pije ze szwagrem, bo może zadzwonić szef, że jest zlecenie. Albo wysyła do centrali informacje o opadach, stanie wód i temperaturze.

 (Maciej Kaczanowski)
film

Bogdanka ma nowy zakład przeróbki. Możne wyprodukować 2400 ton węgla na godzinę

Podłoga trzęsie się i wibruje pod nogami, jak podczas trzęsienia ziemi. Nowy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla kopalni Bogdanka jest jak ogromne sito i wirówka w jednym. Na godzinę potrafi wyprodukować 2400 ton węgla

Ruiny papierni w Celejowie prowadzonej przez dwóch Anglików (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Angielska baba i delikatny ogrodnik. O cudzoziemcach w Puławach

O cudzoziemcach w Puławach opowiada Robert Och, historyk.

 (Archiwum)

ZUS daruje długi firm. Już na 45 milionów złotych

5000 w Lublinie i 1300 w Biłgoraju – tyle wniosków abolicyjnych wpłynęło do oddziałów ZUS w regionie. Przedsiębiorcy, którzy chcą pozbyć się długów składkowych mają czas tylko do 15 stycznia

Główną nagrodą w programie "Mam Talent” było 300 tysięcy złotych. Na scenie gratulowała mu siostra i prowadzący Szymon Hołownia i Marcin Prokop (TVN/Cezary Piwowarski)

Zaśpiewali i wygrali: Ola i Adrian najlepsi!

– Dziękuję wszystkim, wychowankom i wychowawcom z ośrodka w Warszawie, a także pracownikom Domu Dziecka w Dubience – mówił przez łzy Adrian tuż po ogłoszeniu wyników w finałowym odcinku programu \"Mam Talent”, który można było oglądać w sobotę wieczorem na antenie TVN.

Żołnierze Legionu Ormiańskiego w Puławach (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Kawałek historii na śmietniku. Legion Ormiański w Puławach

O Legionie Ormiańskim opowiadają Mikołaj Spóz, regionalista i Robert Och, historyk.

Anna Fryczkowska

Tylko jedno życie. Rozmowa z pisarką Anną Fryczkowską

Rozmowa z pisarką Anną Fryczkowską.

 (AS)

23-latek z Lublina startuje w rajdzie Dakar 2015. "Tylko o tym myślę"

23-letni Kuba Piątek już odlicza dni do startu w rajdzie Dakar 2015. Na razie nie czuje stresu. Boi się tylko jednego – nie chce odpaść na początku rajdu, bo drugiej takiej szansy może już nie otrzymać. Lublinianin spełnia swoje życiowe marzenie, a zarazem podtrzymuje rodzinną tradycję.

Andrzej Wnuk i Dariusz Stefaniuk

Wyborcze niespodzianki w Zamościu i Białej Podlaskiej. Kim są nowi prezydenci?

Marcin Zamoyski Zamościem rządził nieprzerwanie od 2002 roku. Andrzej Czapski w Białej Podlaskiej od 16 lat. Obaj pożegnali się ze stanowiskami. Pierwszego zastąpił 39-letni Andrzej Wnuk, drugiego o sześć lat młodszy Dariusz Stefaniuk.

Reżyseria Paweł Aigner, scenografia Pavel Hubička, muzyka Piotr Klimek. Spektakle: 29 i 30 listopada, 2-7 grudnia o godzinie 19. więcej na www.teatrosterwy.pl

Seks nocy letniej. Rozmowa z Pawłem Aignerem

Rozmowa z Pawłem Aignerem, reżyserem premierowego spektaklu Woody Allena w Teatrze Osterwy.

 (Archiwum)

Jak się masz, polski rolniku. Raport o 25 latach polskiego rolnictwa

Nasze produkty są konkurencyjne, dużo eksportujemy, ale nie lubimy się zrzeszać w grupy producenckie – wynika z raportu \"25 lat polskiego rolnictwa” przygotowanego przez Centrum Kompetencji Puławy. Jego autorzy nie tylko analizują stan polskiej produkcji rolnej, ale zadają również ważne pytania: co zrobi polski rolnik, kiedy zabraknie dopłat bezpośrednich? Bo teraz jest czas na szukanie odpowiedzi.

Antoni Michalak w swojej pracowni - 1966 r. (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Jak kogut ocalił życie, a Ksenia została Matką Boską. O Antonim Michalaku

O wybitnym artyście z Kazimierza opowiada Robert Och, historyk.

Tadeusz Pruszkowski. Lata 30-te XX wieku (Ze zbiorów Roberta Ocha)

Zmiękła rura Dżyngis Chana. Kim był Tadeusz Pruszkowski?

O życiu artystycznym i towarzyskim Tadeusza Pruszkowskiego opowiada Robert Och, historyk z Puław.

Kamil Stoch (Marek Dybaś / archiwum)

Mistrz olimpijski wraca na skocznię

Kibice na całym świecie czekali na ten weekend osiem miesięcy. W niemieckim Klingenthal rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata. W sobotę konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium