Pan Tadeusz” i „Zemsta” pojawiły się na poniedziałkowym próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. We wtorek uczniowie zmierzą się z matematyką, a w środę z językiem obcym.
W pierwszym dniu egzaminu nie obyło się bez problemów.
– Padła strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i niemożliwe było pobranie jakichkolwiek materiałów. Córka zaczęła panikować. Na szczęście inni rodzice z klasy podpowiedzieli nam, żeby spróbować na stronie którejś z komisji okręgowych. Po kilku minutach udało się – opowiada pani Katarzyna, mama ósmoklasistki z Lublina. – Córka bardzo się jednak zestresowała. Rozpłakała się. Nie słuchała tłumaczeń, że nie ma większego znaczenia, że nie zacznie pisać punktualnie o 9.00. Dla dzieci takie rzeczy są bardzo ważne.
Problemy mieli także inni rodzice.
– Jeżeli nasza strona chwilowo nie działa (w tej chwili jest na niej 105 000 osób!), prosimy o korzystanie ze stron OKE – informowała na Facebooku CKE.
Rozwiązane testy uczniowie przesyłają swoim nauczycielom. Forma może być bardzo różna w zależności od urządzeń posiadanych w domu. Mogą to być np. zdjęcia wydrukowanych i wypisanych stron, jak i komputerowy plik. Ci, którzy nie mają w domu komputera lub dostępu do internetu rozwiązywać mieli testy w wersji papierowej, o których dostarczenie do uczniów znajdujących się w takiej sytuacji apelował do dyrektorów poszczególnych szkół szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. Dodawał jednak też, że próbne egzaminy są dobrowolne.
Uczniowie z którymi udało nam się w poniedziałek skontaktować egzamin bardzo sobie chwalą.
– Bardzo się cieszę, że teraz pojawił się „Pan Tadeusz”. Skoro był na próbnym, to nie będzie go prawdopodobnie na prawdziwym egzaminie. To moja najgorsza lektura. Zupełnie jej nie rozumiem – mówi uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie.
– Bardzo prosty był ten test, a niektóre pytania wręcz mnie rozśmieszyły. Zadanie ze wskazaniem w jakim wyrazie „ó” nie wymienia się na „o” rozwiązać mogłyby dzieci z pierwszej klasy. Nie pojawiło się też nic z rodzajów zdań i ich wykresów. Nie było części zdania, a tego bałam się najbardziej – komentuje uczennica SP nr 16 w Lublinie.
– Okazało się, że nie umiem napisać ogłoszenia. Wydawało mi się, że mam dobrze, ale mama mi przejrzała arkusz i okazało się, że mam źle – przyznaje uczeń SP 24 w Lublinie. – Jest jeszcze dużo czasu żeby się nauczyć. Już obiecałem mamie, że w weekend się pouczę takich krótkich form.
We wtorek na stronach CKE i OKE opublikowane zostaną kolejne arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty. Tym razem będą to zadania z matematyki. W środę, w ostatnim dniu egzaminu, uczniowie zmierzą się z językami obcymi nowożytnymi (angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim).
Trzydniowy egzamin ósmoklasisty ma się rozpocząć 21 kwietnia. Na razie nie wiadomo, czy i na kiedy zostanie przesunięty, o ile po świętach wielkanocnych uczniowie nie będą mogli wrócić do szkoły.