Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 sierpnia 2019 r.
15:02

Prześwietlą rynek w Kraśniku. Podziemia od lat są tematem zainteresowań i spekulacji

5 23 A A
Jako pierwsi kraśnickie podziemia badali w 1979 r. uczestnicy obozu naukowego – studenci Instytutu Projektowania i Budowy Kopalń AGH. Zdjęcie podziemi sprzed 40 lat pochodzi z opracowania pt. „Inwentaryzacja górnicza podziemnych wyrobisk korytarzowych i komorowych zlokalizowanych pod obszarem Dzielnicy Staromiejskiej w Kraśniku”
Jako pierwsi kraśnickie podziemia badali w 1979 r. uczestnicy obozu naukowego – studenci Instytutu Projektowania i Budowy Kopalń AGH. Zdjęcie podziemi sprzed 40 lat pochodzi z opracowania pt. „Inwentaryzacja górnicza podziemnych wyrobisk korytarzowych i komorowych zlokalizowanych pod obszarem Dzielnicy Staromiejskiej w Kraśniku” (fot. Dorota Awiorko / archiwum)

W sierpniu będą prowadzone badania georadarem na rynku. Być może archeologom uda się natrafić na relikty dawnego ratusza, który spłonął w XVII wieku. Na pewno znajdował się na głównym miejskim placu, nie wiadomo jednak, w którym dokładnie miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Po raz pierwszy zostaną przeprowadzone na kraśnickim rynku tak kompleksowe, szeroko zakrojone prace archeologiczne – podkreśla Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Zlecone badania georadarowe są konieczne ze względu na przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu „Rewitalizacja Miasta Kraśnik”, ale też pożądane ze względów poznawczych. Kraśnickie podziemia od lat są tematem zainteresowań i spekulacji. Do tej pory były badane fragmentarycznie. Jestem przekonany, że dzięki przeprowadzonym badaniom poznamy nowe fakty historyczne dotyczące naszego miasta i będziemy mogli przystąpić do rewitalizacji.

Burmistrz w poniedziałek podpisał umowę z lubelskimi archeologami Patrycją Piotrowską i Marcin Piotrowskim dotyczące zaplanowanych prac. – W ramach zawartej umowy w pierwszym etapie przewidziano rozeznanie archiwalne, czyli analizę zapisów istniejących dokumentów. Następnie zostaną wykonane pomiary geodezyjne i badania georadarowe – dodaje Grażyna Lejwoda-Ćwik, sekretarz miasta Kraśnik.

Te prace mają rozpocząć się już 5 sierpnia. – Kolejnym etapem będzie opracowanie wyników badań georadarowych i wytypowanie miejsc do odwiertów geotechnicznych, od ok. 15 sierpnia – dodaje sekretarz miasta. – Nie przewiduje się prowadzenia prac metodą odkrywkową (wykopaliska).

– Rynek był miejscem słabo zabudowanym, ponieważ taka była jego rola. Nie oznacza to jednak, że był obszarem kompletnie niezabudowanym – zaznacza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego.

Pewne jest, że na rynku stał ratusz. – To, że taka budowla się tu znajdowała. mamy poświadczone w dokumentach pisanych od połowy XVI w. – mówi dr Szulc. – Należy jednak przypuszczać, że ratusz istniał już wcześniej. Był to drewniany, podpiwniczony budynek. Miał zegar. Niestety, nie wiemy gdzie ratusz był dokładnie zlokalizowany. W XVII w. budynek spłonął i już nigdy nie został odbudowany. Na potrzeby władz miasta i rady miasta były wynajmowane pomieszczenia w przyrynkowych kamienicach.

Podczas zaplanowanych badań, archeolodzy będą szukać m.in. fundamentów tego ratusza, ale również piwnic kamienic sprzed XIX w. Należy spodziewać się ich przede wszystkim w pobliżu obecnych kamienic.

Problem udało się rozwiązać, ale sporo później. – Stało się to w latach siedemdziesiątych XIX w. kiedy to dokonano regulacji przyrynkowych ulic i rynku. Po kolejnym z pożarów zdemontowano pozostałości kamienic rynkowych – opowiada dr Szulc. – Zalecono też, aby nowe kamienice budować o kilka metrów dalej, w miejscu, w którym budynki znajdują się obecnie. W miejscu dawnych kamienic pozostały nie tylko fundamenty, ale też piwnice. Znajdują się pod chodnikami i ulicami, gdzie obecnie parkują samochody.

Zdaniem dr Szulca w tym miejscu należy spodziewać się największej ilości podziemi.

Na dawnym rynku w Kraśniku były też dwie studnie. – Co do ich istnienia nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości, ponieważ jest to poświadczone w dokumentach dla końca XVIII w. i początku XIX w. – podkreśla dr Szulc. Poza tym stała też szubienica. – Wykonywano na niej karę śmierci – mówi dr Szulc.

– Co prawda Kraśnik nie miał swojego kata, miał natomiast szubienicę. Kat był objazdowy. Przyjeżdżał albo z Lublina, albo z Sandomierza i za wykonywanie wyroków śmierci w Kraśniku otrzymywał wynagrodzenie. W XIX w. na terenie obecnego rynku powstały także budki handlowe, ale raczej były to konstrukcje przesuwane i nie należy spodziewać się ich fundamentów.

Możliwe utrudnienia 

Urzędnicy informują, że nie przewiduje się czasowego zamknięcia ruchu pojazdów w obrębie Rynku wymagających wyznaczania objazdów. Nie powinno być też znacznych utrudnień na terenie Rynku i przyległych ulicach. Ratusz zapowiada, że mogą wystąpić jedno- lub dwudniowe ograniczenia czasowe w parkowaniu wzdłuż pierzei i kilkuminutowe przerwy związane z przejazdem georadaru przez ulicę przebiegającą przez centralną część rynku i wzdłuż pierzei. Urząd poinformuje mieszkańców na swojej stronie internetowej i profilu na Facebooku o możliwości wystąpienia utrudnień.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium