Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 sierpnia 2019 r.
15:02

Prześwietlą rynek w Kraśniku. Podziemia od lat są tematem zainteresowań i spekulacji

Jako pierwsi kraśnickie podziemia badali w 1979 r. uczestnicy obozu naukowego – studenci Instytutu Projektowania i Budowy Kopalń AGH. Zdjęcie podziemi sprzed 40 lat pochodzi z opracowania pt. „Inwentaryzacja górnicza podziemnych wyrobisk korytarzowych i komorowych zlokalizowanych pod obszarem Dzielnicy Staromiejskiej w Kraśniku”
Jako pierwsi kraśnickie podziemia badali w 1979 r. uczestnicy obozu naukowego – studenci Instytutu Projektowania i Budowy Kopalń AGH. Zdjęcie podziemi sprzed 40 lat pochodzi z opracowania pt. „Inwentaryzacja górnicza podziemnych wyrobisk korytarzowych i komorowych zlokalizowanych pod obszarem Dzielnicy Staromiejskiej w Kraśniku” (fot. Dorota Awiorko / archiwum)

W sierpniu będą prowadzone badania georadarem na rynku. Być może archeologom uda się natrafić na relikty dawnego ratusza, który spłonął w XVII wieku. Na pewno znajdował się na głównym miejskim placu, nie wiadomo jednak, w którym dokładnie miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Po raz pierwszy zostaną przeprowadzone na kraśnickim rynku tak kompleksowe, szeroko zakrojone prace archeologiczne – podkreśla Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Zlecone badania georadarowe są konieczne ze względu na przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu „Rewitalizacja Miasta Kraśnik”, ale też pożądane ze względów poznawczych. Kraśnickie podziemia od lat są tematem zainteresowań i spekulacji. Do tej pory były badane fragmentarycznie. Jestem przekonany, że dzięki przeprowadzonym badaniom poznamy nowe fakty historyczne dotyczące naszego miasta i będziemy mogli przystąpić do rewitalizacji.

Burmistrz w poniedziałek podpisał umowę z lubelskimi archeologami Patrycją Piotrowską i Marcin Piotrowskim dotyczące zaplanowanych prac. – W ramach zawartej umowy w pierwszym etapie przewidziano rozeznanie archiwalne, czyli analizę zapisów istniejących dokumentów. Następnie zostaną wykonane pomiary geodezyjne i badania georadarowe – dodaje Grażyna Lejwoda-Ćwik, sekretarz miasta Kraśnik.

Te prace mają rozpocząć się już 5 sierpnia. – Kolejnym etapem będzie opracowanie wyników badań georadarowych i wytypowanie miejsc do odwiertów geotechnicznych, od ok. 15 sierpnia – dodaje sekretarz miasta. – Nie przewiduje się prowadzenia prac metodą odkrywkową (wykopaliska).

– Rynek był miejscem słabo zabudowanym, ponieważ taka była jego rola. Nie oznacza to jednak, że był obszarem kompletnie niezabudowanym – zaznacza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego.

Pewne jest, że na rynku stał ratusz. – To, że taka budowla się tu znajdowała. mamy poświadczone w dokumentach pisanych od połowy XVI w. – mówi dr Szulc. – Należy jednak przypuszczać, że ratusz istniał już wcześniej. Był to drewniany, podpiwniczony budynek. Miał zegar. Niestety, nie wiemy gdzie ratusz był dokładnie zlokalizowany. W XVII w. budynek spłonął i już nigdy nie został odbudowany. Na potrzeby władz miasta i rady miasta były wynajmowane pomieszczenia w przyrynkowych kamienicach.

Podczas zaplanowanych badań, archeolodzy będą szukać m.in. fundamentów tego ratusza, ale również piwnic kamienic sprzed XIX w. Należy spodziewać się ich przede wszystkim w pobliżu obecnych kamienic.

Problem udało się rozwiązać, ale sporo później. – Stało się to w latach siedemdziesiątych XIX w. kiedy to dokonano regulacji przyrynkowych ulic i rynku. Po kolejnym z pożarów zdemontowano pozostałości kamienic rynkowych – opowiada dr Szulc. – Zalecono też, aby nowe kamienice budować o kilka metrów dalej, w miejscu, w którym budynki znajdują się obecnie. W miejscu dawnych kamienic pozostały nie tylko fundamenty, ale też piwnice. Znajdują się pod chodnikami i ulicami, gdzie obecnie parkują samochody.

Zdaniem dr Szulca w tym miejscu należy spodziewać się największej ilości podziemi.

Na dawnym rynku w Kraśniku były też dwie studnie. – Co do ich istnienia nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości, ponieważ jest to poświadczone w dokumentach dla końca XVIII w. i początku XIX w. – podkreśla dr Szulc. Poza tym stała też szubienica. – Wykonywano na niej karę śmierci – mówi dr Szulc.

– Co prawda Kraśnik nie miał swojego kata, miał natomiast szubienicę. Kat był objazdowy. Przyjeżdżał albo z Lublina, albo z Sandomierza i za wykonywanie wyroków śmierci w Kraśniku otrzymywał wynagrodzenie. W XIX w. na terenie obecnego rynku powstały także budki handlowe, ale raczej były to konstrukcje przesuwane i nie należy spodziewać się ich fundamentów.

Możliwe utrudnienia 

Urzędnicy informują, że nie przewiduje się czasowego zamknięcia ruchu pojazdów w obrębie Rynku wymagających wyznaczania objazdów. Nie powinno być też znacznych utrudnień na terenie Rynku i przyległych ulicach. Ratusz zapowiada, że mogą wystąpić jedno- lub dwudniowe ograniczenia czasowe w parkowaniu wzdłuż pierzei i kilkuminutowe przerwy związane z przejazdem georadaru przez ulicę przebiegającą przez centralną część rynku i wzdłuż pierzei. Urząd poinformuje mieszkańców na swojej stronie internetowej i profilu na Facebooku o możliwości wystąpienia utrudnień.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium