Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 października 2023 r.
18:31

Przyszli do szkoły i posadzili ogród deszczowy. Cenna lekcja uczniów lubelskiego liceum

Przyszli rano do szkoły i po krótkiej lekcji teorii wzięli się do pracy. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie pomogli tworzyć ogrody deszczowe przy ul. Obrońców Pokoju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pasie przyulicznych trawników powstaje pięć rabat o łącznej powierzchni 55 mkw. Wielkość zlewni, jaką obejmują, to ponad 600 mkw. W miejscu, w którym dotychczas po opadach zlewała się woda, wybrano grunt i uformowano niecki, które wypełniono specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Te prace wykonano wcześniej, natomiast uczniowie V LO wczoraj zajęli się sadzeniem roślin. Mowa o ponad 170 okazach takich jak: funkia „Patriot”, turzyca Morrowa, narecznica samcza, bukwica zwyczajna czy koasciec syberyjski. To głownie gatunki rodzime, tolerujące czasowe osuszanie i zalewanie oraz odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych.

- Zostając Europejską Stolicą Młodzieży postawiliśmy sobie za cel włączenie młodych ludzi w szereg realizowanych w mieście działań. Dziękujemy, że tak aktywnie i chętnie odpowiedzieli na naszą próbę o zaangażowanie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

- Prowadzimy dużo działań proekologicznych i prozdrowotnych, nasza młodzież chętnie bierze w nich udział. Dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji. Dla uczniów bardzo ciekawa była możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach, podczas których mogli zobaczyć, czym są ogrody deszczowe, na czym polega drenaż itp. – wylicza Agnieszka Sioma, nauczycielka biologii w V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

W akcji uczestniczyli uczniowie klas drugich. - Rano mieliśmy lekcję wprowadzającą i prezentację. Pokazano nam, jak działa ten mechanizm i dlaczego jest warto zakładać takie ogrody deszczowe, żeby ograniczyć marnowanie wody i powodzie. Następnie przyszliśmy tu i zajęliśmy się sadzeniem roślin. Myślę, że jak na wiosnę urosną, będzie tu bardzo ładnie – mówi Magdalena Goluch, uczennica klasy 2D.

Program jest realizowany we współpracy z firmą Inpost. Wsparcia merytorycznego udzielili specjaliści z pracowni Arbre Architekci Krajobrazu.

Przy ul. Obrońców Pokoju oprócz zielonych rabat przechodnie będą mogli zobaczyć specjalną „makietę”. To przeszklona donica, w której można zobaczyć podziemne warstwy ogrodu deszczowego.

- Ona ma za zadanie zobrazować wszystkie warstwy, które znajdują się pod spodem. Bo nie są to tylko rośliny, ale urządzenie techniczne, które retencjonuje wodę. A w jaki sposób to robi, doskonale widać na tej makiecie. Ona będzie tu stała, będzie można o tym poczytać i ewentualnie być może pokusić się o zbudowanie takiego ogrodu chociażby przy swoim domu, bo nie jest to skomplikowana konstrukcja. Wystarczy wiedzieć, jakie elementy w jaki sposób poukładać, a później wszystko doskonale działa – wyjaśnia dr inż. Piotr Szkołut, prezes firmy Arbre i wykładowca w Katedrze Projektowania i Kształtowania Krajobrazu KUL.

Ogród deszczowy to forma małej retencji, której celem jest zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. W wypełnionej specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi niecce gromadzi się woda opadowa z dachów i innych powierzchni nieprzepuszczalnych jak chodniki, ulice czy parkingi. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery. W Lublinie takie rabaty powstały już m.in. w rejonie ul. Ochotniczej i w Parku Jana Pawła II w wąwozie na Czubach.

- Dzisiaj rozmawiamy o ogrodach deszczowych, jako o działaniu punktowym, ale liczymy na środki z Krajowego Planu Odbudowy na zmianę systemu zagospodarowania wód deszczowych. Mam na myśli zbiorniki retencyjne czy odwadnianie dróg nie w sposób tradycyjny zrzutu wody do rzeki, ale poprzez zatrzymywanie jej w miejscu. Chcielibyśmy realizować takie projekty w mieście na dużą skalę – podkreśla Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty