36 psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów wystosowało list otwarty do polskich władz i mediów w sprawie niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. - Kobieta, która dowiaduje się, że jej płód jest nieodwracalnie uszkodzony doświadcza traumy, rozpaczy, depresji, często poczucia winy i lęku - piszą.
- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października br. dotyczącego aborcji - od takich słów zaczynają swój list otwarty specjaliści z dziedziny psychologii, psychoterapii i psychiatrii.
Poniżej pełna treść oświadczenia, pod którym podpisało się 36 osób oraz 831 internautów (w momencie opracowywania tekstu):
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października br. dotyczącego aborcji. Za niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uznano przepis dopuszczający przeprowadzanie zabiegu aborcji w sytuacji, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Jako psychoterapeuci, psychologowie i psychiatrzy przestrzegamy przed konsekwencjami decyzji Trybunału Konstytucyjnego dla życia psychicznego jednostki, rodziny, społeczeństwa. Kobieta, która dowiaduje się, że jej płód jest nieodwracalnie uszkodzony doświadcza traumy, rozpaczy, depresji, często poczucia winy i lęku. W tej dramatycznej sytuacji przyszli rodzice potrzebują pomocy i wsparcia w procesie podejmowania decyzji co do kontynuacji lub przerwania ciąży, tak by mogli uwzględnić wiele aspektów ich życia psychicznego, okoliczności w jakich żyją, jak również aktualną wiedzę medyczną. Pozbawienie ich możliwości wyboru naraża na doświadczanie przemocy, co jest czynnikiem zaburzającym zdrowie psychiczne.
Kobiety zmuszone do donoszenia ciąży w sytuacji nieodwracalnie uszkodzonego płodu narażone są nie tylko na depresję, zespół stresu pourazowego, czy inne zaburzenia psychiczne, ale także na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Oznacza to tym samym zagrożenie dla stabilności całej rodziny i narażenie zdrowia psychicznego kobiet i ich bliskich, a przez to także całego społeczeństwa. Nikogo nie powinno się przymuszać do heroizmu pod rygorem prawa karnego. W szczególności w sytuacji pandemii, gdy wszyscy przeżywamy zagrożenie i niepewność, takie stanowisko Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z oczekiwaniami dużej części społeczeństwa, nie dając prawa wyboru i możliwości podjęcia suwerennej decyzji.
Orzeczenie to jest wyrazem braku kompetencji w chronieniu życia i zdrowia, ograniczeniem praw człowieka, praw kobiet i ich partnerów do decydowania o swoim życiu, nieuzasadnionym ograniczeniem praw reprodukcyjnych, tak jak zostały one zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia: „Podstawą praw reprodukcyjnych jest uznanie podstawowego prawa wszystkich par i jednostek do decydowania swobodnie i odpowiedzialnie o liczbie, odstępach czasowych i momencie sprowadzenia na świat dzieci, prawa do informacji, dostępu do środków które to zapewniają, a także prawa do utrzymania najwyższego standardu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Te prawa implikują również prawo wszystkich do podejmowania decyzji dotyczących ich reprodukcji w sposób wolny od dyskryminacji, przymusu i przemocy”.
- mgr Hanna Pinkowska-Zielińska, psychoterapeutka, psycholożka
- mgr Krystyna Mierzejewska-Orzechowska, psychoterapeutka, psycholożka
- prof. dr hab. n. społ. Barbara Józefik, psychoterapeutka, psycholożka
- prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, psychiatra
- prof. dr hab. n. med. Jacek Bomba, psychoterapeuta, psychiatra
- prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek, psychiatra
- dr hab. n.med. Mariusz Furgał, psychoterapeuta, psychiatra
- prof. dr. hab. n. med. Józef K. Gierowski, psycholog
- dr hab. n. społ. Grzegorz Iniewicz, psychoterapeuta, psycholog, prof. UJ
- dr n. społ. Bernadetta Janusz, psychoterapeutka, psycholożka
- dr hab. n. med. Maciej Pilecki, psychoterapeuta, psychiatra
- mgr Anna Dziubińska-Starska, psychoterapeutka, psycholożka
- dr n. med. Rafał Bornus, psychoterapeuta, psychiatra
- mgr Ewa Chalimoniuk, psychoterapeutka, psycholożka
- dr n. med. Roman Ciesielski, psychoterapeuta, psychiatra
- dr n. med. Grzegorz Mączka, psychoterapeuta, psycholog
- dr n. med. Łukasz Müldner- Nieckowski, psychoterapeuta, psychiatra, seksuolog
- dr n. społ. Bogusława Piasecka, psychoterapeutka, psycholożka
- mgr Anna Bersz, psychoterapeutka, psycholożka
- dr hab. Barbara Tryjarska, prof. UW
- dr n. med. Lidia Popek, psychoterapeutka, psychiatra
- dr n. med. Krzysztof Szwajca, psychoterapeuta, psychiatra
- mgr Jarosław Gliszczyński, psychoterapeuta, psycholog
- mgr Monika Janczura, psychoterapeutka, psycholożka
- mgr Olga Józefik-Chojnacka, psychoterapeutka, psycholożka
- mgr Krzysztof Klajs, psychoterapeuta, psycholog
- lek. med. Feliks Matusiak, psychoterapeuta, psychiatra
- mgr Zofia Milska-Wrzosińska, psychoterapeutka, psycholożka
- mgr Agata Siwiec-Bek, psychoterapeutka, psycholożka
- lek. med. Bartłomiej Taurogiński, psychoterapeuta, psychiatra
- lek. med. Barbara Wojszel, psychoterapeutka, psychiatra
- dr n. społ. Bartosz Zalewski, psychoterapeuta, psycholog
- mgr Maja Zagajewska, psychoterapeutka, psycholożka
- dr n. med. Cezary Żechowski, psychoterapeuta, psychiatra
- dr n. społ. Lucyna Drożdżowicz psychoterapeutka, psycholożka
- dr n. społ. Swetlana Mróz psychoterapeutka, psycholożka