Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 kwietnia 2023 r.
15:58

Tłumy na otwarciu nowej mediateki. Kosztowała 33 mln zł

0 A A

Biblioteka Miejska w poniedziałek zaczyna nowy rozdział swojej historii - w gmachu przy ul. Wojska Polskiego. Dzisiaj zainteresowani mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję wejść do środka i zobaczyć, jak mediateka prezentuje się od wewnątrz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zanim puławianie odwiedzili nową siedzibę miejskiej biblioteki, przed głównym wejściem zorganizowano krótką uroczystość z okazji jej otwarcia. - To obiekt łączący teraźniejszość z przeszłością. Aż prosi się o to, żeby przebywać w nim cały czas. Wiem, że będzie to wspaniałe miejsce, gdzie każdy z nas otrzyma wytchnienie od codzienności. Wszyscy stworzymy genius loci, ducha tego miejsca, a nowa biblioteka będzie żywą książką naszych doświadczeń i wymiany myśli - mówił prezydent Puław, Paweł Maj, który nazwał mediatekę "świątynią piękna i wiedzy".

- Chciałabym podziękować byłemu prezydentowi, Januszowi Groblowi i radzie miasta siódmej kadencji, która w 2016 roku podjęła decyzję o budowie mediateki. Naszą inspiracją była wizyta w mieście partnerskim Nieuwegein, gdzie zobaczyliśmy nowoczesny dom kultury i mediatekę. Potem rozpoczęliśmy kształtowanie koncepcji i dążyliśmy do tego, aby wygląd tego budynku był taki, jaki jest - przypomniała Bożena Krygier, przewodnicząca rady miejskiej.- Życzę wszystkim, zwłaszcza najmłodszym, żeby ten obiekt był miejscem magicznym, gdzie zapomnicie o problemach dnia codziennego i będziecie mogli wzbogacać swoją wiedzę - dodała.

- Cieszę się, że mimo problemów i sprzeciwów, wszystkie przeszkody udało się pokonać i ten piękny obiekt w tych trudnych czasach możemy dzisiaj oddać do użytkowania - powiedział poseł Krzysztof Szulowski.

Po przecięciu wstęgi, w którym uczestniczyli m.in. wspomniany Janusz Grobel, projektant Janusz Gąsiorowski, dyrektor biblioteki Małgorzata Szczypa i starosta Danuta Smaga, gmach poświęcił ks. dziekan Piotr Trela, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Następnie zgromadzeni puławianie weszli do środka, gdzie mieli okazję obejrzeć wnętrza, zapoznać się z układem regałów, poleżeć na leżankach, pograć na konsolach itd.

Wielu mieszkańców wychodziłp również na taras, gdzie rozważane jest otwarcie sezonowej kawiarni. Ściany sali wystawowej ozdobiły obrazy namalowane przez studentów warszawskiej ASP. Dzieła wypożyczono od puławskiej fundacji KZMRZ.

33 mln zł i nowinki techniczne

Goście, którzy wychodzili z budynku byli pod pozytywnym wrażeniem. - Bardzo nam się podoba, bo jest więcej miejsca, dobre rozmieszczenie regałów, łatwiejszy dostęp do książek. Na plus jest także lokalizacja, bo jest to centrum miasta - wymienia Marianna Wiącek.

Podobnego zdania jest także Grażyna Wójcik - Wspaniałe, nowoczesne miejsce. Na pewno będę tutaj przychodzić, szczególnie, że mam blisko - zapowiada. - Na pewno dzięki temu, że biblioteka jest w centrum, więcej ludzi z niej skorzysta. Wszystko jest bardzo fajne. Najbardziej podobają mi się te wygodne siedziska - mówi pani Katarzyna.

Budowa mediateki kosztowała ponad 33 mln zł. Obiekt powstał na miejscu dawnego pawilonu wystawowego Domu Chemika. Oferuje 4 tys. mkw powierzchni użytkowej, co plasuje go w krajowej czołówce nieruchomości tego rodzaju.

W części podziemnej znalazł się parking na prawie 50 miejsc postojowych. Parter to dwie czytelnie, wypożyczalnia, sala zabaw, kącik z grami wideo i sala komputerowa. Na piętrze umieszczono salę wystawową, widowiskową i klubową oraz pomieszczenia biurowe. Mediateka oferuje kilka nowinek technicznych, w tym wrzutomat, książkomat i dwa selfchecki do samodzielnego wypożyczania wybranych pozycji. Do wyboru jest ok. 55 tysięcy woluminów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium