Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 czerwca 2023 r.
16:25

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Prezes Obajtek zapowiada fuzję

(fot. rs)

Do końca roku grupa kapitałowa Zakładów Azotowych "Puławy" może zostać przejęta przez Orlen. Zapowiedział to we wtorek prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek. Połączenie przedsiębiorstw ma pomóc obniżyć koszty produkcji nawozów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pojawiające się od kilku tygodnik pogłoski mówiące o zainteresowaniu Orlenu przejęciem puławskich Azotów, okazały się prawdziwe. Podczas wtorkowego briefingu zorganizowanego na terenie chemicznego kombinatu pojawił się prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek, który potwierdził zamiar przeprowadzenia fuzji. ma się ona rozpocząć od oceny kondycji finansowej puławskiej grupy kapitałowej.

Synergia i stabilność

- Przystępujemy dzisiaj do tego badania, które jak sądzę, pokażą nam, że idziemy w dobrym kierunku. Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku ponieważ trzeba szybko reagować, doprowadzać do stabilności i tworzyć spójną, lepszą ofertę sprzedaży dla polskich rolników, nie tylko nawozów - mówił Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu przez wszystkie przypadki odmieniał słowo "synergia", która oznacza wzajemne korzyści wynikające z połączenia.

- Widzimy bardzo duże synergie technologiczne, operacyjne oraz wynikające z bilansowania surowców wewnątrz grupy. To wspólna sieć sprzedaży, logistyka, zarządzanie magazynami, a także badania i rozwój - wymieniał. - Jeżeli się zintegrujemy, będziemy bardziej stabilni. Widzimy potencjał w rozwoju nawozów, petrochemii, energetyki i posiadamy odpowiednią pozycję finansową na rynkach, by móc dalej inwestować i rozwijać się - tłumaczył, przypominając o tym, że Orlen ma doświadczenie w branży nawozowej, które nabył przejmując włocławski Anwil.

Z perspektywy "Puław" istotne może być też to, że do orlenowskiej grupy należy także PGNiG, a więc spółka dostarczająca gaz. Zakłady w Puławach są jego największym indywidualnym odbiorcą w Polsce, a korzystna umowa na dostawy tego surowca pozwoliłaby chemicznemu koncernowi na finansowy oddech, obniżenie kosztów produkcji i wzrost konkurencyjności.

Pracownicy nie ucierpią. "Nie jesteśmy najeźdźcami"

- Jesteśmy na początku tego procesu (fuzji - red. ), który został rozpoczęty podpisaniem umowy o zachowaniu poufności. Jesteśmy przed badaniem i przed rozpoczęciem negocjacji. Zarysowany jest pewien horyzont czasowy, w którym będziemy ten proces realizować. Wierzę w to, że rozmowy z PKN Orlen będą konstruktywne - powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty S.A., do której należą (jeszcze) puławskie Zakłady Azotowe.

Czy przejęcie "Puław" przez płockie przedsiębiorstwo wpłynie na bezpieczeństwo zatrudnienia w chemicznej spółce? Daniel Obajtek twierdzi, że redukcja liczby miejsc pracy w Puławach nie jest brana pod uwagę. - Tu jest kapitał ludzki, bardzo duże doświadczenie i historia. W żadnym wypadku nie ucierpią pracownicy - zapewnił.

Tuż po spotkaniu z mediami szef Orlenu udał się na spotkanie ze związkowcami. Jak przyznał, chciałby ich "uspokoić". - I pokazać, żeby w żadnym wypadku nie traktowali nas jako najeźdźców, ale jako firmę, która chce dać możliwość rozwoju temu przedsiębiorstwu - zaznaczył.

Samorządowcy na "tak"

Na plany fuzji z optymizmem patrzą władze województwa lubelskiego.

- Orlen jest stabilnym przedsiębiorstwem stawiającym na głęboki dialog z pracownikami. Jestem przekonany o tym, że ta fuzja przyczyni się do wzmocnienia polskiej branży nawozowej, wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz rozwoju GA "Puławy", w tym stabilności zatrudnienia w regionie - ocenił wicemarszałek województwa Michał Mulawa.

Karol Rebenda wiceminister aktywów państwowych przypomniał o kłopotach branży chemicznej, która w zeszłym roku zmagała się z "rosyjską agresją energetyczną" - Rosja zakręcała kurki z gazem, co miało osłabić gospodarki europejskie, w tym takie podmioty, jak Orlen i Azoty. My tę agresję wytrzymaliśmy i dzisiaj wychodzimy z niej dużo mocniejsi - ocenił.

Jaka przyszłość "motoru napędowego"?

Z kolei Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS, nazwał puławskie Azoty "motorem napędowym Lubelszczyzny". - Musimy walczyć o to, żeby miał świetlaną przyszłość - powiedział, przypominając o istotności społecznego konsensusu i gwarancji tego, że fuzja nie odbędzie się kosztem pracowników poszczególnych spółek.

Do grupy Orlenu należą obecnie takie spółki jak: Lotos, Anwil, PGNiG, Energa, Ruch, czy Rafineria Gdańska. Do grupy "Puławy", poza miejscowymi zakładami azotowymi, należą z kolei zakłady chemiczne w Chorzowie i Gdańsku, a także Agrochem, Prozap, Remzap, Natural i Stozap. Pod względem finansowym obydwa podmioty dzieli przepaść. Orlen w pierwszym kwartale roku zarobił na czysto ponad 9 mld złotych. Puławskie Azoty w tym samym czasie zanotowały 282 mln zł straty, co było najgorszym wynikiem w historii chemicznego kombinatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium